$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: סטיב ג'ובס המזויף נגד אפל

גוגל מפטרת עובדים וסוגרת שירותים, הרבעון האחרון של 2008 היה הגרוע ביותר מבחינת מכירות מחשבים מאז 2001, רשתות חברתיות מעניינות בעיקר צעירים, ולמה זה רעיון ממש רע לשלוח תמונות עירום של עצמך

יוסי גורביץ 11:2115.01.09

האף הארוך של אפל ומעריציה

 

פצצת ההלם של הבוקר היא הודעתו של מנכ"ל אפל, סטיב ג'ובס, שהוא שיקר לכל העולם בקשר למצב בריאותו ושכעת מצבו כל כך חמור, עד שהוא חייב לפרוש. טוב, זה לא בדיוק מה שהוא אמר, אבל אם אתם חושבים שהוא גילה בשבוע האחרון, לפתע, שמצבו חמור משחשב – יש לי גשר למכור לכם.
לא עושה חשבון למלקקים הקבועים של אפל. "סטיב ג'ובס המזויף", דניאל ליונס לא עושה חשבון למלקקים הקבועים של אפל. "סטיב ג'ובס המזויף", דניאל ליונס צילום: מרק קוגינס cc-by

 

הרשת התפוצצה זמן קצר לאחר ההודעה של ג'ובס. דניאל ליונס, המוכר יותר כ"סטיב ג'ובס המזויף", קרע לכתב הטכנולוגיה הראשי של CNBC, ג'ים גולדמן, את הצורה בשידור חי. זה היה אחרי שגולדמן הודה בנמיכות רוח שלפני שבוע, הוא "נדהם" לגלות עד כמה ג'ובס "חי באשליות" באשר למצבו הבריאותי. גולדמן, נזכיר, היה המגן הראשי של אפל בתקשורת, וכאשר הבלוג גיזמודו יצא בידיעה שג'ובס גוסס ושיפרוש בקרוב, גולדמן תקף אותם בכל הזדמנות וטען שהידיעה בלתי מבוססת.

 

הפיוז של ליונס, תמיד קצר, התלקח במהירות. הוא אמר ש"יש שני סוגי כתבים שמכסים את אפל: הסוג שמבין שמורחים אותו, שהוא סובל מבריונות ומהעלמת מידע, ומבין שהרבה ממה שאומרים להם לא נכון. ויש את הסוג השני, אלה שמלקקים כדי לקבל גישה ובסופו של דבר הופכים לכלי משחק ונדפקים. כמו שאפל שיחקה בראש הלשכה שלכם בעמק הסיליקון ודפקה אותו". ראש הלשכה הוא גולדמן. ליונס הקדים ואמר ש"מי שעקב אחרי אפל, מעולם לא חשב שהיא אמינה". אפשר לצפות בווידאו כאן.

 

החיסול הזה בשידור חי הביא לכך שעל פי דיווחים שטרם אושרו, ליונס לא יוכל להופיע עוד ב-CNBC. אבל מסך עיוות-המציאות של ג'ובס כבר לא עושה את שלו: במגזין פורבס כבר קוראים לו שקרן כמעט בגלוי, מזכירים שהוא חמק בעור שיניו ממשפט פלילי בגלל קצת פוילע שטיקס עם אופציות, ומציינים שכל השטיקים האלה יכולים להביא לתביעות-ענק נגד אפל מצד משקיעים זועמים. שיהיה להם בהצלחה.

 

הגרזן מגיע גם לגוגל

 

שבוע לאחר שנודע שגוגל העלימה כבמטה קסמים מחצית מעובדיה הזמניים, גוגל מודה לראשונה שהיא גם מפטרת את עובדי החברה עצמה: תחת הכותרת האורווליאנית "שינויים בתחום הגיוס" – מישהו שם קורא יותר מדי הודעות יח"צ של אפל – הודיעה החברה שהיא מפטרת 100 מגייסים.

 

ההערכה היא שאלו לא יהיו הפיטורים האחרונים. גוגל סגרה הלילה משרד באוסטין, טקסס, חמישה חודשים לאחר שנפתח. וואליוואג מצטט אנליסטים – עלומי שם – שאומרים שגוגל יכולה להסתדר נהדר עם רבע מכוח העבודה הקיים שלה, משום שיש לה המון פרוייקטים שהיא לא בעצם צריכה, שמסתירים את העובדה שמקור ההכנסה הכמעט-יחיד שלה הוא מנוע החיפוש.

 

אה, כן, הפרוייקטים: גוגל חיסלה שורה מהם בזמן האחרון. גוגל וידאו נסגר; אי אפשר יהיה להעלות אליו סרטונים חדשים. גוגל קטלוג, שירות נשכח, הושלך גם הוא לפח האשפה של ההיסטוריה. גוגל נוטבוק לא יקבל משתמשים חדשים. ג'איקו – נסיון להתחרות בטוויטר – נמוג, כמו גם דודג'בול (שירות שעדכן את חבריך על מיקומך באמצעות מסרונים), ו-MashUp Editor יתמזג עם גוגל Apps. ומה יקרה לכל האנשים שעבדו על הפרויקטים האלה? המממ...

 

לא צמיחה, צניחה

 

הרבעון האחרון של 2008 היה הגרוע ביותר מבחינת מכירות מחשבים מזה שנים: המכירות צנחו ב-0.4% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ונמכרו רק כ-77.3 מיליוני יחידות. הפעם האחרונה שמכירות המחשבים ירדו היתה ברבעון השני של 2001.

 

האנליסטים ב-IDG אמרו שהם צפו לצמיחה של שישה אחוזים ברבעון הרביעי, והעובדה שהצמיחה היתה שלילית – מה גם שהיא נרשמה בעונת החגים – ממלאת אותם חשש לגורלה של השנה הקרובה, והם הורידו בהתאם את ציפיות הצמיחה שלהם.

 

אם יש ידיעה טובה בכל הסיפור הזה, היא שחברות המחשבים עברו לייצור מחשבים נישאים קלים – נטבוקים – והם צפויים להיות הדבר החם הבא. ב-2008, מכירות נטבוקים היוו 7% מסך כל מכירות המחשבים.

 

רשתות חברתיות? זה לצעירים

 

מכון Pew הנחשב ערך מחקר על חשיבותן של הרשתות החברתיות, והגיע למסקנה – הלא כל כך מפתיעה, יש להודות – שהן מיועדות בעיקר לאנשים צעירים. ל-65% מהזאטוטים בגילאי 12 עד 17 יש חשבון ברשת חברתית – רצוי לציין שהגיל המינימלי ברובן הוא 14 – והמספר עולה לכ-75% כשאנחנו מגיעים לבני 18 עד 24.

 

בסך הכל, כ-35% מכלל המבוגרים המשתמשים ברשת גם משתמשים ברשתות חברתיות; לפני ארבע שנים, השיעור עמד על 8% בלבד. קשישים, כמובן – בני 65 ומעלה – משתמשים בהן הרבה פחות: רק 7% מהם טרחו לפתוח לעצמם חשבון.

 

אחד ההבדלים המעניינים ביותר הוא בזהות האתנית של המשתמשים: רק 31% מן הלבנים אמרו שהם חלק מהסיפור, לעומת 43% מהמשתמשים השחורים ו-48% מהמשתמשים ההיספניים. ל-17% מהמבוגרים יש יותר מפרופיל אחד ברשת חברתית ספציפית, ול-4% יש "פרופיל לכל חלק מהאישיות שלהם". הממ.

 

ילדים חשודים בסחר בפורנוגרפיית ילדים

 

"לצלם את עצמך בעירום", נאנח פקד המשטרה ג'ורג' סראנקו מגרינסבורג, פנסילבניה, "שום דבר טוב לא ייצא מזה". הוא יודע על מה הוא מדבר: באחד המקרים המשונים ביותר שנרשמו לאחרונה, עצרו שוטריו ארבעה קטינים בחשד לסחר בפורנוגרפיית קטינים.

 

העצורים הן שתי נערות "בנות 14 או 15", ושני הנערים המבוגרים מעט יותר – גילאי 16 ו-17 – שלהם שלחו תמונות עירום באמצעות הסלולרי שלהן. ככל הנראה מדובר בתמונות עירום של אחת הנערות. איך זה הגיע למשטרה? אחד הנערים נתפס משתמש בסלולרי שלו בניגוד לנהלי בית הספר, המכשיר הוחרם, ובמה שנראה באופן חשוד כמו חיפוש בלתי חוקי, נמצאו בו התמונות.

 

עכשיו הנערות עצורות בחשד לייצור, הפצה או אחזקה של פורנוגרפיית ילדים, והנערים בחשד לאחזקה של חומר כנ"ל. לא בטוח איך זה ייגמר בבית המשפט, כי למושבעים יש לפעמים יותר שכל מאשר לחוק היבש. מדובר, כמסתבר, בתופעה נרחבת: כ-20% מהקטינים שנשאלו בסקר שנערך לאחרונה, אמרו ששלחו תמונות עירום של עצמם באמצעות הסלולר.

 

קצרצרים

 

הקיצוצים מגיעים גם לאורקל: זו שלחה הביתה, בשקט מרשים, 500 עובדים בסוף השבוע. עובדי אורקל, נמסר, חשים הקלה; כולם חשבו שהקיצוץ יהיה גדול יותר. לאורקל יש כ-84,000 עובדים, ועיקר הקיצוצים בוצעו במחלקות המכירות והייעוץ.

 

המנכ"לית אוכלת החצץ החדשה של יאהו, קרול בארץ, כינסה אתמול את העובדים הבכירים והודיעה, בלשונה הציורית, שאם מישהו מהם ידליף מידע על מה שקורה בחברה, היא "תבעט בעכוזו המזורגג עד מאדים". הידיעה, אלא מה, דלפה מיד לוואליוואג.

 

ברק אובמה מחדש בתחומים רבים: מאתמול, הוא גם הנשיא הראשון שדיוקנו הרשמי צולם במצלמה דיגיטלית. המצלמה המאושרת היא 5D Mark II מתוצרת קנון – יופי של מצלמה, יש לומר - והצלם הוא פיטר סוזה, הצלם הקבוע של הבית הלבן.

 

לפייסבוק אין חוש הומור: הרשת החברתית סגרה השבוע את האפליקציה "קורבן וופר", שבמסגרתה הבטיחה ברגר קינג המבורגר חינם למי שיוותר על עשרה חברים. פייסבוק ייבבה שהאפליקציה המצליחה מאד עברה על חוקי הפרטיות שלה, כאשר הודיע לחברים שהוסרו שהם כבר לשעבר. יאללה, יאללה.

 

יו"ר הקונגרס, ננסי פלוסי הדמוקרטית, חגגה את הערוץ החדש של בית הנבחרים ביוטיוב בסרטון משונה משלה – והצליחה לדחוק מתיחת ריק-רולינג פנימה. זה מה שעושים, כמסתבר, בכספי המיסים בעת משבר כבד. הליברלים האלה, אין להם בושה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x