$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: שתיקת הפעוטות

מוצרים שנטענים ללא חיבור לכבלי חשמל יודגמו השבוע בלאס וגאס, בריטניה מרחיבה את פלישתה לתחומו של האזרח, קליפורניה נגד מסכים שטוחים, ואיביי מוצאת שוק חדש

יוסי גורביץ 10:1005.01.09

כשהטכנולוגיה מתכנתת אותך...

 

אתה מאבד יכולות קוגניטיביות בסיסיות.

 

חבר פרלמנט שמרני בבריטניה, ג'ון ברקאו, דורש שהממשלה תתחיל בתוכנית כלל-לאומית, שמטרתה לזהות פעוטות שאינם מסוגלים לדבר. על פי מחקרים שנעשו לאחרונה בבריטניה, חלק ניכר מפעוטות עד גיל שנתיים סובל מקשיי דיבור ניכרים: כ-10% אינם מסוגלים לשיר שירי ילדים, ובמקרים מסוימים יש ילדים שאינם מסוגלים להגות את שמם.

האם יש קשר בין טכנולוגיה ואובדן כישורים חברתיים? האם יש קשר בין טכנולוגיה ואובדן כישורים חברתיים? צילום: shutterstock

 

הבעיה הזו, טוענים מומחים, היא תוצאה של הזנחת ילדים על ידי הוריהם, המניחים אותם מול צג הטלוויזיה או משחק המחשב. הילדים מגלים קוארודינציית יד-עין מרשימה למדי, אבל הכישורים החברתיים שלהם לוקים בחסר. המומחים מעריכים כי היקף התופעה רחב יותר מאוטיזם או דיסלקסיה. הצעתו של ברקאו היא שהבדיקות לגילוי קשיי דיבור ייערכו יחד עם הבדיקות הרגילות לזיהוי קשיי שמיעה או ראיה, וילדים לוקים יטופלו בהתאם.

 

"נוציא את המילה 'להטעין' מהמילון האנגלי"

 

זו הטענה הרברבנית של דיוויד גרהאם, אחד ממייסדי חברת PowerBeam. השבוע, בכנס CES השנתי בלאס וגאס – כנס מוצרי הטכנולוגיה, שהשנה יהיה מדוכא במיוחד – תציג חברתו את הפיתוח החדש שלה: קרן לייזר בלתי נראית שמקור הכוח שלה הוא חשמלי, ש"יורה" את עצמה לצד השני של חדר, ומטעינה שם תא סולארי – והלייזר הופך שוב לחשמל. התוצאה הסופית היא הטענה של מכשירים חשמליים ללא צורך בכבלים.

 

התחום הזה, המכונה Witricity, הלחם לשוני אומלל בין המילים Wi-Fi ו-electricity, יזכה לחשיפה ניכרת במהלך CES. בכנס יוצגו מנורות, רמקולים ומסגרות תמונה דיגיטליות, שכולן נטענות ללא צורך בכבל. התחום נמצא עדיין בחיתוליו: גרהאם מודה שכרגע ההמצאה שלו מסוגלת לספק רק 1.5 וואט, מספיק להטעין רמקול או מנורה קטנה, אבל לא לפטופ. אבל החזון הוא "חדר וויטריסיטי": חדר שכשאתה נכנס אליו, כל הגאדג'טים שאתה סוחב עליך מתחילים להטען אוטומטית. וזו הסיבה להתרברבות של גרהאם: פעולת ההטענה תיעשה אוטומטית ולא תצריך חשיבה.

 

לא כולם נלהבים מהרעיון. לחשמלאים רבים, האסוציאציה הראשונה שמעלה הרעיון של שליחת מטענים חשמליים דרך חלל היא "קרינה". השנייה היא "סרטן". המדענים טוענים בעקשנות שאין סכנה כזו. נחיה – יש לקוות – ונראה.

 

האח הגדול, עינו פקוחה

 

בריטניה, הממלכה המנוטרת, עושה עוד צעד לקראת דיקטטורה יודעת כל, אם גם רשלנית. ג'קי "הפסיכית" סמית', שרת הפנים, לא עוצרת בהפרטת מאגר המידע הגדול בתולדות הממלכה; עכשיו היא מדלגת בעליצות גם מעל המחסום החוקי של צווי חיפוש.

 

בשקט בשקט, אישרה סמית' לשוטרי ומרגלי בריטניה לחדור מרחוק למחשבים אישיים של אנשים, ולמצוץ מהם כל מידע שבא להם. אם פעם היה השוטר המתוסכל צריך צו חיפוש כדי לחדור למבצרו של האנגלי, וכדי לקבל צו כזה היה צריך להוכיח צורך דוחק בו, היום די בכך שהשוטר יצהיר שהוא "מאמין" שיש צורך בחיפוש כזה, ושהחיפוש מיועד למניעת פשע שעונשו יותר משלוש שנות מאסר.

 

ומרגע שאמר השוטר את מילות הקסם הללו, טראח! תעניק לו סמית' כוח לחדור לכל מחשב בממלכה המנוטרת, והוא יוכל לעשות כאוות נפשו בכל המיילים, ההודעות המיידיות והרגלי הגלישה של החשוד. ממש ללכת בלי, להרגיש עם, צו חיפוש.

 

ראו אומות אירופה כי רע, ומיד ביקשו מג'קי הפסיכית אישור לחדור גם הם למחשביהם של האנגלים. וזו נעתרה, כמובן, ומעתה יכול שוטר גרמני החושד באזרח בריטי לבקש מהמשטרה הבריטית לחדור מרחוק למחשבו של החשוד. ארגוני האופוזיציה זועקים חמס – בינתיים. משרדה של ג'קי עשה בנובמבר את הבלתי יאומן, ועצר חבר פרלמנט מהמפלגה היריבה בחשד שהוא אוסף לכלוך על הממשלה. פעם זו היתה עילה למלחמת אזרחים ולעריפת מלך. היום? רק צעקות בפרלמנט.

 

קליפורניה ומסכים שטוחים כבר לא

 

רוצים מסך שטוח בגודל קולורדו? אל תקנו אותו בקליפורניה. מסכים שטוחים וגדולים אולי מציגים טלוויזיה טוב יותר, אבל הם גם שותים חשמל – מסכי LCD דורשים 43% יותר חשמל ממסך רגיל; מסכי פלזמה, 300% - כאילו אין מחר. ובהתחשב במקורות האנרגיה הנדרשים, כנראה שבאמת לא יהיה, ועל כן מדינת קליפורניה החליטה לעשות מעשה.

 

החל מ-2011, על פי הצעת חוק הצפויה לעבור במדינה הליברלית והירוקה, תוגבל משמעותית מכירתם של מסכים לא חסכוניים. ועדת האנרגיה של המדינה טוענת כי המיסים הללו הכרחיים, משום שברגעי שיא של צפיה – הסופר בול, למשל – צריכת האנרגיה של טלוויזיות מגיעה לכדי 40% מסך החשמל שמייצרת תחנת הכוח בסאן אונפרה. ועדת האנרגיה טוענת עוד שהתקנים החדשים יחסכו למדינה חשמל בכמות הדומה לזו הנצרכת על ידי 86,400 בתים.

 

מוכרי מוצרי החשמל בקליפורניה קורעים את בגדיהם ושמים אפר בראשם, והם טוענים שהתוצאה הסבירה היא שמישהו שרוצה מסך פלזמה בגודל מחוז קטן פשוט יזמין אותו מאמזון, והם יפשטו את הרגל. האזרחים, מצד שני, דווקא תומכים בהצעת החוק.

 

איביי עושה מלימונים לימונדה

 

זמנים קשים עוברים על איביי: היא רשמה ירידה של 26% במכירות בעונת החגים, ובאוקטובר היא פיטרה מספר ניכר של עובדים. אבל יתכן שדווקא העונה שלאחר החגים תהיה זו שתציל אותה.

 

בכיר באיביי אמר ל-The Age האוסטרלי שהימים שלאחר חג המולד היו עמוסי פעילות: כמיליון פריטים חדשים הוצעו למכירה. ב"יום המתנות" (Boxing Day, חג אנגלי מסורתי שנחגג מיד אחרי חג המולד, ב-26 בדצמבר) לבדו הוצעו למכירה 126,000 פריטים חדשים.

 

כן, כן: איביי הופכת למסלקה של מתנות לא רצויות. חלק ניכר מהן, באופן מפתיע, הן קונסולות Wii – מהמוצרים הנחשקים בעולם – וכן שלל משחקי Wii. גם המתנות המאוסות הרגילות – בגדים, ובעיקר גרביים – מוצאות את דרכן במהירות שיא לאתר המכירות הפופולרי. (והנה רעיון ארסי לסטארט-אפ: הקש את המתנה שנתת ואת המייל של מקבל המתנה – והמוצר החדש שלנו יזהה אם הוא העלה את המתנה שנתת לו לאיביי. זה יהיה להיט בקרב מיזנטרופים)

 

קצרצרים

 

ג'ורג' בוש האב ניסה, במהלך קמפיין הבחירה מחדש שלו ב-1992, להראות שהוא אחד מהעם. הוא הלך לסופרמרקט – ומול מצלמות הטלוויזיה הצליח להבהיר שאין לו מושג איך מתנהגים במוסד כזה. הקמפיין שלו צלל בלהבות. עכשיו הוא מוכיח, שוב, עד כמה הוא מנותק: בראיון ברשת פוקס, טען המראיין שבוש הביע אכזבה מבנו, הנשיא המכהן. האב הגאה מחה, טען שזה לא נכון, ואמר "אתה יכול לחזור ל"איך קוראים לזה, לגוגל שלכם, ולברר שם". מה הגוגל הזה לכם, הא?.

 

עזבו אתכם מוויטריסיטי: המצאה חשובה הרבה יותר היא BaR2D2, רובוט-בארמן המבוסס על R2D2 החביב ממלחמת הכוכבים. בינתיים הוא רק מוזג בירה, אבל כבר עובדים על השלב הבא, שבו הוא יערבב מרגריטות.

 

יש, כמסתבר, עדיין אנשים שעובדים עם פקסים, ולא רק במשרדי הממשלה הישראלים. על כן יצאה פנסוניק בהמצאה חדשה ומדהימה: פקס ללא נייר. כן, כן, היא תשלח למכשיר פקס אחר את מסמך הוורד שלך, והאיש בצד השני יוכל לקרוא אותו על המכשיר. אני מודה שאני לא מבין את ההגיון הזה.

 

המצאה מועילה הרבה יותר הוא שעון מעורר הבנוי לתוך כרית, שמעיר את הבעלים באמצעות רטט בלתי פוסק. היתרון: הוא לא משמיע צווחה עולה ויורדת שמעירה גם את בן/בת הזוג. גם ההמצאה הזו מגיעה מיפן, אבל לשם שינוי נראית כמו משהו שראוי לאמץ.

 

ומשהו מצחיק פחות: תעשיית השבבים ממשיכה לחטוף מכה אחרי מכה. מכירות השבבים בנובמבר ירדו בכ-10% לעומת נובמבר 2007, ואף שאין עדיין נתונים מלאים על מכירות דצמבר, מה שיש לא מעודד: בהחלט יתכן שיצרניות השבבים יסגרו את 2008 כשהן בהפסד. אשר ל-2009 – אללה ירחמו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x