$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: הזמן קופא עבור זון

בריטניה שוקלת להפריט את האח הגדול, גנגסטרים וקורבנותיהם מתנגשים בפייסבוק, וסטריט וויו של גוגל ממשיך להיות כאב ראש

יוסי גורביץ 10:1301.01.09

באג 2008 של זון

 

אתמול, בחצות בין ה-30 בדצמבר ל-31 בו, חדלו מיליוני נגני מוזיקה מדגם זון 30GB מלתפקד. בו זמנית. המכשירים החלו לאתחל את עצמם, או לקפוא עם הצגת מסך הפתיחה. שוועתם של המשתמשים עלתה השמימה, או לפחות לרשת, והם השמיעו קול זעקה גדולה ומרה.
באג 2008, גירסת זון באג 2008, גירסת זון צילום: בלומברג

 

במיקרוסופט התעוררו במהירות. תוך זמן קצר הודיעה החברה שהיא בודקת את הנושא, וכשלוש שעות לאחר מכן כבר מצאה את הבעיה. לא פתרון, אבל היא זיהתה את הבעיה: השעון הפנימי של הזון לא מודע לכך ש-2008 היא שנה מעוברת, במובן הגריגוריאני של המילה (leap year), כלומר שנה שיש בה יום נוסף, ה-29 בפברואר. בנמיכות רוח הודיעה החברה שהיא מעריכה שהיום יחזרו המכשירים לתפקד, ושאין שום דבר שהיא יכולה לעשות בנידון.

 

שזה, יש לומר, פאתטי למדי. שנים מעוברות הן, בלשון המעטה, לא תופעה חדשה: הן מגיעות כל ארבע שנים. המכשיר הארור יצא ב-2006. זה משהו שפשוט לא אמור לקרות.

 

האח הגדול מופרט

 

שוב ושוב מתקבל הרושם שממשלת הלייבור בבריטניה חושבת, משום מה, ש"1984" של אורוול הוא חוברת הנחיות. תחת הנהגתם, הפכה בריטניה לממלכה המנוטרת, עם מספר שיא של מצלמות מעגל סגור למטר רבוע – יש בה כ-4.2 מיליון מצלמות כאלה. לא שהן מועילות יותר מדי.

 

ועכשיו, רוצה הממשלה – בהנחייתה של שרת הפנים ג'קי סמית, Wacky Jacqui ("ג'קי הפסיכית") בפי אויביה - לבנות את מאגר המידע הגדול בעולם, שיעקוב אחר פעולות האזרחים. המאגר צפוי להכיל מידע על כל שיחת טלפון שמבצע הנתין, כל מייל או הודעת טקסט שהוא שולח, כל אתר שהוא מבקר בו. והכל, כמובן, בשם המאבק בטרור. הטרוריסטים שונאים את החירות שלנו, אז אולי כדאי שנוותר עליה כדי לנצח במאבק.

 

הרעיון עצמו לא חדש – כבר דיווחנו על כוונותיה של הסוכנות הערמומית GCHQ בתחום – אבל כנראה שהיה צריך את ג'קי הפסיכית כדי לתת לרעיון הבלהות הזה טוויסט מקורי: "1984" היה סיוט של שליטה טוטאלית על ידי ממשלה לאומית דורסנית; ג'קי רוצה להעביר את השליטה לידי תאגיד, שלא חייב שום דבר לאף אחד, פרט לבעלי המניות שלו. ג'קי אומרת, כמובן, שהממשלה תקפיד על "הגנות נאותות". אה הה. למי ששכח, בריטניה היא גם המובילה העולמית בתחום אובדן מאגרי מידע.

 

עוד כאבי ראש למארק צוקרברג

 

עוד בטרם הספיק המייסד (?) של פייסבוק להבין מה בעצם רוצות ממנו נשים מניקות זועמות, ופייסבוק שוב מוצאת את עצמה בלב שערוריית יחסי ציבור.

 

הפעם מוצאת פייסבוק את עצמה באמצע ונדטה סיציליאנית קלאסית. לבריוני הקוזה נוסטרה יש עדיין מעריצים באיטליה, די הרבה בעצם, וגנגסטרי-הצעצוע האלה פתחו קבוצות הערצה לבוסים, כולל למטאו מסינה דנארו, שנחשב לקאפו די טוטי קאפי הנוכחי, ולסלוואטורה ריאינה, שמרצה 12 מאסרי עולם על רציחות שביצע עבור המאפיה. ריאינה, בטוויסט עלילתי שכל מפיק היה משליך מיד, מגיע מקורליאונה שבסיציליה. כן, אותה קורליאונה.

 

מי שפחות מרוצה, כמובן, הם משפחות הקורבנות של הקוזה נוסטרה, שהגישו תלונה רשמית לפייסבוק בנושא. דובר מטעם פייסבוק אמר שהחברה שוקלת את צעדיה, אך ש"חילוקי דעות בפני עצמם אינם עילה להסרת תוכן". שזה נחמד, אבל עידוד מעשי פשע ושיבוחם עשוי להיות מנוגד לחוק האיטלקי. כאמור, עוד כאב ראש לצוקרברג. כן ירבו.

 

הפפראצי מסירים את הכובע בפני גוגל

 

כאב ראש נוסף הוא פרויקט סטריט וויו של גוגל. מדובר במכונית המצוידת במגוון מצלמות סטילס, שמסתובבות ב-360 מעלות ומצלמות היטב אזור שלם – ואחר כך גוגל מעלה את הצילומים לרשת, כדי שאנשים יוכלו לראות איך באמת נראים רחובות בעיר אחרת.

 

לא כולם אוהבים את זה. תושבים ביפן דרשו את סילוקה מהאיים מלכתחילה. עיירה במינסוטה פשוט הודיעה לגוגל שכדאי לה להוריד את התמונות שלה, או שהן תפגשנה בבית משפט. וזה לא במקרה: סטריט וויו פשוט יוצר פאדיחה אחרי פאדיחה.

 

בבריטניה, קלטו מצלמות סטריט וויו לאחרונה אשה עושה את צרכיה ברחוב. גוגל מיהרה להסיר את התמונה. ועכשיו גוגל הסתבכה עם פורשה: המצלמה המשוטטת קלטה שורה של מכוניות של החברה שטרם הוצגו לפרסום, ככל הנראה במהלך נסיעות מבחן על הר נידח במיוחד. נידח נידח, אבל המצלמה העקשנית של גוגל הגיעה אליו. מלטפי המכוניות שברשת חוגגים. תגובת פורשה טרם נמסרה.

 

קצרצרים

 

מתגברים הדיווחים על פיטורים קרבים במיקרוסופט: הבלוג פאדזילה הכריז ש"לא מדובר עוד בשמועות, אלא בעובדה", ולדבריו אנשי צוות במיקרוסופט קיבלו הודעה שהחברה תפטר 15,000 איש ב-15 בינואר, שהם כ-17% מכוח האדם שלה. הפיטורים אמורים להיערך בסניפי מיקרוסופט בכל רחבי העולם, ואם אני הייתי זה שאחראי לפשלת השנה המעוברת של הזון, כבר הייתי מעדכן קורות חיים.

 

מיקרוסופט לא תהיה לבד: מוטורולה הודיעה לרשות לניירות ערך בארה"ב שהיא עומדת לפטר עוד 400 עובדים, נוסף ל-12,000 העובדים שכבר פיטרה במהלך 2008. הפיטורים החדשים צפויים לעלות לה כ-25 מיליון דולר בדמי פיצויים.

 

בריטניה מעניקה תארים לאנשים ראויים: סופר הפנטזיה השנון והחכם טרי פראצ'ט – מחבר סדרת Discworld - שנאבק בשנה האחרונה עם אלצהיימר, יהפוך לסר טרי בקרוב, ופרופסור וונדי הול, מחלוצות הרשת, תוכל להצמיד בקרוב את התואר המקביל (דיים) לשמה.

 

2009 הוגדרה כשנת-האסטרונומיה הבינלאומית, ועל כן מנסים כעת אסטרונומים לגרום לאוכלוסיה להעריך יותר את המקצוע שלהם. קבוצה של אסטרונומים קוראת כעת לעמעם משמעותית את תאורת הרחוב, כדי לאפשר לאזרח מן השורה לראות את יופיים של הכוכבים, שכמעט ואי אפשר להבחין בהם בעיר.

 

מדינת ג'ורג'יה הולכת צעד אחד קדימה במאבק עם סוטי המין: אלו מהם ששוחררו מן הכלא, יידרשו כעת להעביר לרשות המדינה לא רק את כתובת המייל שלהם ואת השמות בהם הם משתמשים ברשת, אלא גם את כל הסיסמאות שהם משתמשים בהן, לכל האתרים. סנאטור-מדינה מג'ורג'יה אמר ל-MSNBC ש"נכון שאנחנו פולשים לפרטיותם... אבל התחושה היא שבמידה מסוימת, הם ויתרו עליה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x