$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: חורף קר בגוגל

ממשלת אוסטרליה תנסה לפלטר את הרשת למרות דו"ח קטלני, ספקית רשת מודיעה לתעשיית ההקלטות שצנזורה עולה כסף, קרב דוד-וגוליית של אפל וסייסטאר עולה מדרגה, ומתקבל הרושם שתיאוריית "הזנב הארוך" שגויה

יוסי גורביץ 10:0923.12.08

הימים הטובים חלפו

 

עובדי גוגל התרגלו להיות העובדים המפונקים ביקום, ובמיוחד התרגלו לקבל בונוס מזומן של 1,000 דולר לקראת חג המולד. לא השנה.

 

הפעם, הודיעה גוגל לעובדיה, הם יקבלו טלפון סלולרי. לא סתם סלולרי, אמנם: הם יקבלו את הגוגלפון במהדורה מיוחדת, עם לוגו שיציין שמדובר בטלפון של עובד החברה. בכמה מעריכה גוגל את שוויו של הגוגלפון? ובכן, מאחר ויש שורה ארוכה מאד של מדינות שבהן הוא טרם עובד – ישראל ביניהן – עובדי גוגל החיים במדינות אלו יקבלו בונוס של 400 דולר.
הבונוס קוצץ, קבלו עוד קצת עבודה לשעות הפנאי במקום. מטה גוגל הבונוס קוצץ, קבלו עוד קצת עבודה לשעות הפנאי במקום. מטה גוגל צילום: בלומברג

 

שזה, אמנם, כפול ממחירו של המכשיר בחנויות, אבל בכל זאת פחות מהבונוס של שנים קודמות. גוגל מצדיקה את השינוי במשבר הכלכלי – ואז מציעה בעליצות שמאחר והגוגלפון הוא בכל זאת מוצר של גוגל, העובדים יוכלו לשחק איתו ולשפר אותו, על חשבון זמנם הפרטי כמובן. עובדי גוגל, שההטבות שלהם מקוצצות אחת-אחת, כנראה כבר התרגלו. ועדיין, מצבם טוב בהרבה ממצבם של עובדים רבים אחרים, שלא רק שלא קיבלו שום בונוס, הם גם קיבלו מכתב פיטורים כשי לחג.

 

אל השוניות, במלוא הקיטור!

 

ממשלת אוסטרליה תתחיל, בעוד כשבוע, ניסוי גדול שיימשך במשך כחצי שנה, כדי לבדוק האם היא יכולה לצנזר את הרשת במדינה – הכל בשם התירוץ האולטימטיבי של הצלת האזרח האוסטרלי, במיוחד ילדיו של האזרח, מעצמם.

 

הממשלה מתעקשת על קו הפעולה הזה, למרות צווחותיהם של מתנגדי צנזורה וספקי רשת – ולמרות שדו"ח סודי שלה-עצמה אומר שהניסוי הולך להיות הפלופ הגדול ביותר מאז קויל. הפילטור יהיה קל לעקיפה, יהיה בלתי יעיל במניעת העברת התוכן שהממשלה רוצה למנוע, והוא צפוי להאט את מהירות הגלישה משמעותית – עד כ-87%.

 

יש לציין שהדו"ח הזה הוגש לממשלה בפברואר, כלומר לפני עשרה חודשים. כלומר, לממשלה היה מספיק זמן לחשוב על העסק ולא להכנס לביצה שבה היא נמצאת עכשיו. היא פסעה אליה בעיניים פקוחות למרות הכל. ובסוף השבוע היא הודיעה שהיא הולכת לפלטר גם תעבורת P2P. שיהיה לה בהצלחה, כי...

 

רוצים צנזורה? שלמו מראש

 

.... כי צנזורה עולה כסף, ולא מעט ממנו. בסוף השבוע האחרון, כפי שדיווחנו, הודיעה תעשיית ההקלטות האמריקנית שהיא נסוגה ממדיניות הציד שלה של משתמשים קטנים וגרירתם לבית משפט; במקומה, היא תציק לספקיות הרשת כדי שהללו יורידו תוכן מוגן.

 

ספקית הרשת הקטנה Bayou Internet and Communication כבר מורגלת בבקשות כאלה. המנכ"ל שלה, ג'רי סקרוגין, מקבל עשרות מהן מדי חודש. התשובה שלו קבועה: "תנו לי את הכתובת של מחלקת הנהלת כספים שלכם". בדרך כלל הוא לא מקבל תשובה.

 

למצוא תעבורת תוכן, מציין סקרוגין, עולה כסף. מישהו צריך לשלם לטכנאי כדי שיעבור על ההיסטוריה ויחפש את הקבצים, וזה דורש המון זמן וכסף, במיוחד כשהגנבים מתוחכמים ומסווים את כתובת האיי.פי. שלהם. לספקיות הרשת יש מספיק כאב ראש בנסיון לאתר ולהוריד פורנוגרפיית ילדים, ו-BIC לא מוכנה לממן את תעשיית ההקלטות. רוצים שנגן על התוכן שלכם? שלמו לנו.

 

דוד-מלך התעצבן:/הרוגטקה תנגן

 

המדור עוקב בעניין – בדיצה, יש להודות – אחרי הקרב המעניין בין אפל ובין החברה הקטנה שהעזה, סייסטאר. האחרונה מייצרת מחשבים דמויי-מק ומריצה עליהם את מערכת ההפעלה של המקיוואלי, Mac OS X, והיא ניצבת מול תביעה מצד אפל.

 

אפל השפילה את עצמה במהלך הקרב המשפטי הזה, כשראשית טענה שאין שוק למערכת ההפעלה שלה אם היא לא מגיעה צמוד למק, ועל כן אין עניין לציבור במכירתה, ואחר כך טענה שגופים עלומים עומדים מאחורי סייסטאר כדי לדפוק אותה.

 

ועכשיו מנחיתה סייסטאר מה שנראה כמו מהלומת נוק-אאוט: במסמכים שהגישה לאחרונה לבית המשפט, טוענת שלאפל אין שום זכות להגיש תביעה נגדה – משום שהיא לא טרחה להגן על זכויות היוצרים שלה ביחס ל-Mac OS X, ולא הוציאה עליו סימן רשום. הטענה הזו טרם הוכחה, אבל אם היא נכונה, אפל בצרות צרורות – כל אחד יכול לקחת את מערכת ההפעלה ולעשות בה כרצונו. האם זה עוד מקרה של "עיצוב מעל חשיבה", סימן ההיכר של אפל? ימים יגידו.

 

עוד טוענת סייסטאר שמערכת ההפעלה החדשה של אפל, לפארד, בנויה כך שהיא תשבש את פעולתם של מחשבים שאינם מחשבי מק מאושרים על ידי אפל: עם התקנתה, מערכת ההפעלה בודקת אם המחשב משתמש בשבבי אינטל המיועדים למק בלבד, ואם לא – היא מקפיאה את פעילות המחשב. לטענת סייסטאר, מדובר בדיכוי תחרות בלתי חוקי. יהיו צחוקים.

 

מותק, הזנב קוצץ

 

תיאוריה מהפכנית-למחצה שהופיעה לפני כארבע שנים, פרי הגותו של כריס אנדרסון, טענה שלאינטרנט יש יכולת להפוך גם מוצרים לא מצליחים לרווחיים: העובדה שהחנויות הן וירטואליות, או מחזיקות בסחורות וירטואליות – כמו מוזיקה בקבצים דיגיטליים – מאפשרת להן להמשיך ולהחזיק גם במוצרים שאינם להיטים, כי עם חלוף הזמן גם הם יהיו רווחיים, ומאוד. המשמעות היא שגם לנישות תרבותיות נידחות ביחס יש מקום.

 

ההסבר שלמעלה עושה, כמובן, עוול להגותו של אנדרסון; אי אפשר לדחוס תיאוריה מסובכת לפחות מ-60 מילים. בינתיים, הספיק אנדרסון לחשוב שוב על הנושא, והודה שיתכן שלהיטים אכן רווחיים יותר. מחקר חדש, שבוצע על ידי וויליאם פייג' – מי שהיה אחראי על המודל העסקי של מכירת האלבום החדש של רדיוהד ברשת - טוען שהתיאוריה פשוט לא עובדת.

 

פייג' סקר את אלבומי המוזיקה המופיעים ברשת ואת נתוני המכירות שלהם, והמסקנה שלו היא חד-משמעית: מתוך 1.23 מיליוני אלבומים, נמכרו רק 173,000. היינו, 85% מהאלבומים לא מכרו ולא עותק אחד. 80% מהרווחים של שוק המוזיקה מגיעים מ-52,000 שירים בלבד. שותפו למחקר של פייג', אנדרו באד, הגדיר את התיאוריה של אנדרסון "אינטליגנטית וסבירה, אבל לא נתמכת על ידי הנתונים".

 

קצרצרים

 

תרועת אשכבה קצרה: הספק האחרון שעדיין הפיץ קלטות וידיאו מהדור הישן עומד לסגור את שעריו אחרי חג המולד, ובכך יינעץ המסמר האחרון בארון המתים של הפורמט הוותיק, סימן ההיכר של שנות השמונים.

 

גוגל מעצבנת את היפנים: קבוצה חדשה, "המערכה נגד חברה מנוטרת", קראה לענק הפרסום להפסיק לצלם את רחובותיה של יפן, ולכבד את מסורות הפרטיות של המקומיים. זעמם של היפנים, שמלכתחילה לא התלהבו,  גאה לאחר שפרויקט Street View השנוי במחלוקת של גוגל – רכב שמצלם את הרחוב ב-360 מעלות – הביא לחשיפת צילומים של זוגות הנכנסים ל"מלונות אהבה" בטוקיו.

 

מי אמר שהוותיקן קופא על שמריו? לפחות בתחום הטכנולוגיה זה לא נכון. הכס הקדוש אישר לאחרונה את השימוש ב-iBreviary, גרסת האייפון לספר התפילות היומי. עוד נמסר שהאפיפיור עצמו, בנדיקטוס ה-16, שולח הודעות SMS למאמינים, החתומות בקיצור הלטיני BXVI המציין את שמו.

 

הנה לקח לתעשיית ההקלטות: הורדות חוקיות של מוזיקה גדלו ב-29% במהלך הרבעון השלישי של 2008, עלייה גדולה מזו שרשמה תעשיית ההורדות הבלתי חוקיות (23%). כ-15% ממשתמשי הרשת קנו מוזיקה מקוונת בחנויות מורשות – ובהתאם, מכירות מוזיקה על CD צללו.

 

מחקר של ארגון המדינות המפותחות (OECD) הגיע למסקנה שמכירות החומרה במהלך שנת 2009 צפויות לרדת באופן ניכר – 6% - וזאת לאחר שהתחום כבר רשם האטה במהלך שנת 2008. עם זאת, על פי ההערכה, שוק התוכנה והשירותים יתאושש במהלך 2009. מהפה שלהם לאוזן של היד הנעלמה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x