$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: היום השחור של אפל

אפל יוצאת מכנס מקוורלד, בן 17 רצח את אמו ופצע אנושות את אביו בגלל משחק מחשב, וירג'ין נסוגה מנייטרליות רשת, ניו יורק שוקלת "מס הורדות", ודל מתעשרת על חשבון טוויטר

יוסי גורביץ 10:3317.12.08

עוד זה מדבר וזה בא

 

הכותרת הלוהטת של הבוקר היא הידיעה שסטיב ג'ובס, מנכ"ל אפל, לא יישא את הנאום הקבוע שלו בכנס מקוורלד. מניות החברה צללו עם פרסום הידיעה, והרשת רוחשת שמועות ושמועות-נגד. כנס מקוורלד, שהופעותיו של ג'ובס בו היו אבן הפינה שלו, ספג מכה קשה עם הודעתה של אפל על ביטול השתתפותה בו.

 

ההסכמה הכללית היא שהיה כאן פלופ אדיר מבחינת מחלקת יחסי הציבור של אפל. הידיעה יצאה לאחר שכתב ביזנסוויק, אריק האסלדהל, הבחין שג'ובס טרם הודיע על הגעתו לכנס. הוא התקשר לאפל ושאל האם ג'ובס יגיע. האסלדהל קיבל את התשובה ש"הכנס ייערך כמתוכנן", ויצא בידיעה שג'ובס יישא את נאומו, כמקובל. אשת היח"צ של אפל התקשרה אליו בפאניקה, טענה שדבריה הוצאו מהקשרם, ושהיא התכוונה בסך הכל לומר שהכנס ייערך – אבל בלי ג'ובס. מכאן כבר התחילו הדברים להתגלגל במהירות, כשאפל נאלצת להגיב במקום ליזום.

ועכשיו גם המחשבים נמכרים פחות ועכשיו גם המחשבים נמכרים פחות צילום: בלומברג

 

יש עוד חדשות רעות לאפל: לראשונה, מכירות המחשבים שלה רשמו ירידה. מכירות נובמבר היו נמוכות יותר מאשר מכירות נובמבר 2007. רק באחוז אחד, אמנם, אבל זו ירידה ראשונה, ושאר יצרניות המחשבים דווקא דיווחו על רווחים. הסיבה העיקרית היא, ככל הנראה, מחירם הגבוה מאד של מחשבי אפל. הפגיעה העיקרית היא במכירת המחשבים השולחניים, בעוד הלאפטופים שמרו על כוחם.

 

לאפל יש בעיה ייחודית משלה: הכת שפיתחה. המאמינים קיבלו רע מאד את הידיעה שג'ובס ושות' לא יופיעו עוד בכנס מקוורלד, מה שמרוקן את הכנס מתוכן. רוב המאמינים אינם מפתחים בעצמם, ועל כן אינם יכולים להיכנס לכנסי המפתחים שאפל ודאי תמשיך לערוך, והם סובלים כעת ממשבר קשה של הסתר פנים מצד האל.

 

הסיבה העלובה ביותר לרצח

 

דניאל פטריק לא הסתדר עם ההורים שלו כל כך. הם לא רצו שהוא יקנה את משחק המחשב Halo 3. דניאל, בן 17 בעת האירוע, התגנב מהבית וקנה אותו בכל זאת. אבא מארק, כומר פרוטסטנטי, החרים את המשחק ושם אותו בכספת.

 

כחודש לאחר מכן, פתח דניאל את הכספת, הוציא ממנה את המשחק וגם את האקדח של אבא, ירד לסלון, אמר להורים "יש לי הפתעה בשבילכם, עצמו את העיניים", ומשעשו זאת, פתח באש. אמא סוזן נהרגה ממטח קליעים שירה בה דניאל. מארק שרד. דניאל נמלט מהבית – עם המשחק – כשהגיעו אחותו ובעלה לביקור, מה שהציל את חייו של מארק.

 

עכשיו דניאל מצטער, כמובן, והוא מבקש סליחה. ואבא מארק, שהוא כאמור כומר, סולח. גם האחות, שאומרת שהמשפחה לא תוכל להחלים אם דניאל ישב בכלא. התובעים של מדינת אוהיו מגלים קצת פחות חסד נוצרי ודורשים לשלוח את הפסיכי הקטן למאסר עולם, כשהסיבה היחידה שהוא לא זוכה להכיר לזמן קצר את תא הגזים של המדינה מבפנים היא גילו. ותעשיית המשחקים תצטרך עכשיו להסביר, שוב, שאי אפשר לדעת מה ידליק לפסיכי כלשהו את הפיוז.

 

עוד מכה לנייטרליות רשת

 

גוגל, המגינה העיקרית של נייטרליות בקרב החברות הגדולות, משמיעה קולות של נסיגה ממנה, ואם בארזים נפלה שלהבת, מה יאמרו אזובי הקיר? וירג'ין, אימפריית תקשורת ומחשוב בריטית, הודיעה שגם היא יוצאת מהמשחק.

 

מנכ"ל החברה, שהיא ספקית האינטרנט השניה בגודלה בבריטניה, אמר לרג'יסטר שהחל מאמצע 2009, תפגע החברה בתעבורת ביטורנט. עד כה היתה לחברה מדיניות של הגבלת התעבורה של משתמשים כבדים במיוחד, וזו הפעם הראשונה שהיא מכריזה מלחמה על הכלי העיקרי של הפיראטים.

 

ביטורנט, כמובן, הוא מטרה נוחה מאד – וסביר להניח שישנה חפיפה הדוקה בין משתמשים "כבדים" שמורידים סרטים ובין הפיראטים שעושים בדיוק אותו הדבר. החברה הודיעה שהיא נכנסת בתוכנת גניבת הקבצים "משיקולים של הגינות". הרגולטורים הבריטיים, כמסתבר, חיים עם זה טוב מאד.

 

מה הלאה? מס אוויר?

 

ואם על ההחלטה של וירג'ין אפשר עוד איכשהו לגונן – גנבי התוכן יתקשו לעשות משהו פרט ליילל שפוגעים בזכויותיהם, בעודם חומסים את פרי זיעתו של אדם אחר – על ההחלטה ששוקלת כעת מדינת ניו יורק, קשה הרבה יותר.

 

אוצר המדינה משתכר אל צרור נקוב. למדינה יש גרעון של יותר מ-14 מיליארד דולר, והיא צריכה נואשות מקורות הכנסה כלשהם. אי לכך ובהתאם לזאת, החליט המושל, דייוויד פטרסון, שהתקציב הקרוב יכיל מס על הורדות קבצים – אבל רק על הורדות חוקיות.

 

קנית שיר מאייטיונז? הורד קצת כסף לטמיון (טמיון, כמובן, היא המילה היוונית ל"אוצר הממלכה"). הורדת ספר מאמזון לקינדל שלך? מדינת ניו יורק רוצה אחוזים מהנאתך. מה תרמה מדינת ניו יורק לאפל ואמזון? כלום. מה היא תורמת לגנבי התוכן? עוד תירוץ נהדר. מבריק.

 

ומה יצא לטוויטר מכל זה?

 

דל הודיעה בהנאה שלשום שהיא הצליחה לקושש כמיליון דולר בהשקעה אפסית: האנשים שעוקבים אחרי הודעות הטוויטר שלה קראו על המכירות המיוחדות שהיא פרסמה שם שוב ושוב, ופתחו את ארנקם.

 

שזה נחמד מאד לדל, וכנראה גם לחברות אחרות, אבל מעמיד את טוויטר במצב מגוחך. כמו פייסבוק, יש לשירות החביב הזה מיליוני משתמשים, אבל הוא לא כל כך יודע מה לעשות עם זה, ואיך להמיר את הצפיות בדולרים. דל, למעשה, לא שילמה כלום עבור מסע הפרסום הזה: היא פשוט פתחה לעצמה חשבון טוויטר והתחילה להפציץ.

 

ומה יעשה טוויטר? ידרוש כסף שתאגידים שפותחים חשבון אצלו? אולי. בינתיים הוא רק מאבד כסף – האחזקה של כל השרתים האלה, והחשמל, עולים סכומים לא קטנים. מנכ"ל החברה הודיע שבינואר הוא יציג תכנית עסקית שמטרתה להפוך את טוויטר לרווחי. נקווה שהוא יודע מה הוא עושה.

 

קצרצרים

 

מיקרוסופט מודעת לפרצת האבטחה האיומה שבדפדפן שלה, אקספלורר, והיא תוציא תיקון-חירום לפרצה עוד היום. כך הודיעה החברה אמש (ג'). מומחי אבטחה קוראים לגולשים שלא להשתמש באקספלורר עד לתיקון הפרצה.

 

בחדשות מיקרוסופט חיוביות יותר, צי הצוללות של בריטניה – אנחנו מדברים על חיות רעות שמסוגלות להשמיד את העולם באמצעות טילים בליסטיים גרעיניים - הודיע בגאווה שהוא השלים את המעבר למערכת ה-LAN של חלונות בזמן שיא. המערכת החדשה אמורה לחסוך כ-22 מיליארדי ליש"ט בעשור הקרוב.

 

רשת מוצרי האלקטרוניקה Best Buy הודיעה שרווחיה ברבעון השלישי קרסו, ורשמו ירידה של 77%. עוד מסרה החברה שבכוונתה להציע למספר ניכר של עובדים חבילות פרישה, ושהיא מתעתדת לקצץ 50% מהוצאותיה. אם לא יקבלו העובדים את ההצעה שאי אפשר לסרב לה, אומרת החברה, יתכן שתיאלץ לפטר אותם.

 

בחדשות מדכאות נוספות, מעריכה חברת האנליסטים גארטנר ששנת 2009 תהיה השנה הגרועה בתולדות יצרני השבבים, ושההכנסות של היצרניות יצללו ב-16.3% לעומת שנת 2008 – שגם היא, איך לומר, היתה פרה רזה מאד.

 

בתחילת השבוע דיווחנו על טיפוס ערמומי במיוחד מרוסיה, שהפך את הסמיילי הקורץ לסימן רשום וכעת בכוונתו לשתות בקשית את דמן של חברות המשתמשות בסימן הנפוץ. משפטנים המתמחים בתחום מרגיעים ואומרים שהנוכל הרוסי יכול לחפש את החברים שלו, שכן לסימנים רשומים ברוסיה אין משמעות חוקית בתחומי האיחוד האירופי. מה כבר אפשר לומר, חוץ מ ;-)?

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x