$
חדשות טכנולוגיה

אנליסטים: שוק השבבים ימשיך להתכווץ ב-2009

על פי הערכות אנליסטים, ההכנסות ממכירות שבבים ב-2008 צפויות להיות נמוכות ב-2% מאלו של 2007, ולא יתאוששו ב-2009

יוסי גורביץ 14:1402.12.08
ההכנסות ממכירות שבבי מחשב בשנת 2008 צפויות להיות נמוכות בשני אחוזים לעומת ההכנסות בשנת 2007, ולעמוד על 266 מיליארדים. כך עולה מדו"ח של חברת האנליסטים iSupply שפורסם אתמול (ב'). אינטל היא החברה שצפויה לגרוף את הרווחים הגדולים ביותר ב-2008 – כ-34.14 מיליארדי דולרים. עם
זאת, מדובר בצמיחה של 0.4% בלבד לעומת 2007

 

דייל פורד, סמנכ"ל בכיר ב-iSupply, אמר ל-PC World כי להערכת החברה, שוק השבבים ימשיך להתכווץ גם במהלך 2009: "אמון הצרכנים התפוגג בשל המשבר הכלכלי העולמי, מה שהוביל להגבלת ההוצאות על מוצרים כגון גאדג'טים ומחשבים", אמר פורד. ירידה בהזמנת המוצרים הללו גוררת האטה אצל יצרני השבבים.

 

פורד העריך ש"אין כוח דוחף שיוכל להוציא, בעתיד הקרוב, את שוק השבבים מהשפל אליו נקלע", וכי המשבר צפוי להימשך במהלך רוב 2009, אם כי השוק עשוי להתייצב לקראת סוף השנה. הירידה ניכרת במיוחד בתחום שבבי הזכרון שבו, לדברי פורד, סובל השוק מרוויה, הגוררת ירידת מחירים.

 

סכנה נוספת הניצבת בפני יצרניות השבבים היא המשבר בשוק הרכב האמריקאי. בשנים האחרונות, הפך השימוש בשבבי מחשב לחלק מהותי מייצור כלי הרכב. שלוש החברות האמריקאיות הגדולות בתחום – פורד, קרייזלר וג'נרל מוטורס - ביקשו סיוע ממשלתי בסוף נובמבר, בקשה שנדחתה על ידי הקונגרס. אנליסטים מעריכים כי הן עלולות לקרוס, והאנליסט תילו קוסלובסקי, מחברת Gartner, אמר כי הקריסה תגרום נזק ניכר גם לתעשיית השבבים. חברות שבבים רבות מספקות מוצרים יחודיים לחברות הרכב, וקריסתן של השלוש – או פשיטת רגל של אפילו אחת מהן – תגרור גם אותן למשבר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x