$
חדשות טכנולוגיה

מלחמת העברית באייפון עולה שלב

סביב התקנת העברית באייפון מתחוללת מלחמה שהחלה בסכסוך עסקי, המשיכה בהכפשות והסתיימה בפריצות לאתרים, בתלונות במשטרה ובאיומים בתביעות. הסיבה למהומה - הכנסות של מיליון שקל

דורה קישינבסקי ועפר לאור 12:2316.11.08
בישראל יש בין 12 אלף ל־20 אלף מכשירי אייפון. אבל בעוד תדמיתו האלגנטית הפכה את המכשיר לסמל סטטוס נחשק בכל העולם, הפעלתו בישראל כרוכה בסבל: מכיוון שהאייפון אינו מיובא באופן רשמי, יש לקנותו בארצות הברית או מיבואן לא רשמי. לאחר מכן יש להיעזר בהאקרים ולפרוץ את ההגנות על המכשיר, שכן הוא נמכר כשהוא חסום לשימוש ברשתות סלולר שאינן משתפות פעולה עם היצרנית אפל. לבסוף יש "לגיירו" - להתאימו לשפה העברית באמצעות תוכנה שפותחה על ידי חובבים ולא אושרה על ידי אפל.

 

ואם הרכישה והפריצה היו כרוכות בבלגן, לגיור האייפון נלווה גם לכלוך. שוק התוכנות הפיראטיות לגיור האייפון מייצר לא רק רווחים אלא גם תחרות שפועלת לפי חוקי השוק השחור: קבוצות המפתחים נלחמות זו בזו במה שהופך למלחמת כנופיות דיגיטלית שכוללת הכפשות, התנכלות וניסיונות חבלה, שעלולים לפגוע בכל מי שמבקש לבחור בשלווה תוכנה לעברות האייפון שלו.

 

התוכנה הוותיקה ביותר המעורבת במלחמה היא iPhoneHE, שמבוססת על תוכנת העברית של האייפוד, שקיימת מאז 2005. מאז חודש אוגוסט היא נמכרת ב־235 שקל. לטענת אחד המפתחים, יינון ימין, התוכנה הורדה עד כה על ידי כ־6,000 איש, ששילמו ליוצריה יותר ממיליון שקל. "ההכנסות הצטברו לסכום מטורף", אומר ימין, "אבל צריך לזכור שהיו לנו הוצאות, ושאנחנו חמישה אנשים".

 

 

הכנסות של מיליון שקל, שמתחלקות בין 5 אנשים. יינון ימין הכנסות של מיליון שקל, שמתחלקות בין 5 אנשים. יינון ימין צילום: בועז אופנהיים

 

קבוצת מפתחים אחרת מפיצה בחינם מאז חודש אוגוסט תוכנה מתחרה בשם HebDev. ומאז השוק סוער. יוצרי HebDev מאשימים את יריביהם ב"התנהגות מונופוליסטית" ובהשתלטות על האתרים העבריים של חובבי האייפון, ובהם iphones.co.il הפופולרי, וצנזור כל אזכור לחלופה החינמית. קבוצת iPhoneHE טוענת שהיא רק מתגוננת מפני הצוות האלים של HebDev, שלדבריה, מפציץ בספאם את גולשי אתרי האייפון העבריים, ומנסה ללא הרף לפרוץ לאתר iphones.co.il ולהפילו. ניסיון פריצה, שלדברי אנשי iPhoneHE, הצליח, הסתיים בתלונה במשטרה.

 

ב־8 בנובמבר הושקה גרסה חדשה של HebDev החינמית, שהסלימה את המאבק: התוכנה חוסמת את האפשרות לגלוש באייפון לאתר iphones.co.il, שמזוהה עם המתחרים. כשמשתמש אייפון מנסה להיכנס לאתר, הוא מופנה לערך צנזור בוויקיפדיה. כמה גולשים מחו ברשת על החסימה. אחד מהם, שפירט שיטה לעקוף את הצנזורה, גורש מהפורומים של HebDev בקללות על ידי אחד המפתחים, דני ליברטי, שאף איים לתבוע אותו.

 

ליברטי (25), מהנדס תוכנה, הסביר בשיחה ל"כלכליסט": "אני מאמין שמגיע לאנשים כסף תמורת העבודה, אבל 235 שקל, כשיישומים פופולריים לאייפון עולים עשרה דולרים, זה לא הגיוני. לכן הכנו גרסה משלנו, בחינם - ודרך אגב, הם הציעו לשלם לנו, כדי שלא נעשה זאת. הקבוצה השנייה חתמה על הסכמים עם כל האתרים, הבלוגים והפורומים שעוסקים באייפון בישראל, ובעצם קנתה את קהילת המשתמשים והפכה אותה מקבוצת דיון למכונת שיווק. חסימת האתר לא היתה צנזורה אלא צעד מחאתי. רצינו לעורר דיון על כך שמנהלי פורום iPhones צנזרו כל אזכור של הקבוצה שלנו ושל התוכנה שלנו. לאכזבתי זה לא הובן כהלכה".

 

אלי פרצר (32), בעלי האתר iphones.co.il וממפתחי iPhoneHE, אמר בתגובה שמעולם לא ניסה להסתיר את קיום התוכנה החינמית. לטענתו, ליברטי וחבריו פשוט אינם מוכנים להשלים עם כך שמישהו מעז למכור תוכנה שפיתח. "מיד כשהחלטנו לגבות תשלום, הם הודיעו שהם אינם מוכנים לשלם ופיתחו משהו משלהם", אומר פרצר. "אחרי זה הם החליטו להתקיף את האתר ולהפילו, עד שפנינו למשטרה. הם מציפים את הפורום בספאם ובקללות, וזו הסיבה שמחקתי הודעות. אני לא מצנזר דיבור על התוכנה החינמית, ויש אפילו פורום מיוחד לזה באתר".

 

לדברי פרצר, לתוכנה בתשלום יש יתרונות ברורים: "החבילה כוללת גם פריצה שלמה לאייפון מהדור הראשון. היא מתחברת לרשתות אורנג' וסלקום באופן אוטומטי, ובתוך חצי שעה אפשר להתחיל לדבר".

 

לעומתו, טוען ליברטי שכיום כבר אין יתרון לתוכנה בתשלום. "כיום דווקא התוכנה החינמית נותנת יותר - כולל מקלדת חדשה וגדולה ועיצוב אוטומטי של אימיילים מימין לשמאל. עבדנו על דברים לפי סדר העדיפויות שביקשו המשתמשים". ליברטי מדווח שאת הגרסה החדשה של התוכנה, שיצאה בשבת, כבר הורידו יותר מ־4,000 משתמשים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x