$
חדשות טכנולוגיה

איכרים הודים יוכלו ללוות כספים באמצעות מערכת של קלאסיפאיי

הסטארט-אפ הישראלי פיתח מנגנון זיהוי טביעות אצבע לטלפונים סלולרים. המערכת תשמש מוסד מיקרו-בנקאות הנתמך על ידי קרן גראמין של מוחמד יונוס

אסף גלעד 11:2611.11.08

חברת קלאסיפאיי (ClassifEye) הישראלית חתמה לאחרונה על הסכם עם אחד ממוסדות המיקרו-בנקאות הגדולים בהודו, קאשפור (CashPor), הממוקם בורנסי. במסגרת ההסכם, תספק קלאסיפאיי מערכות לזיהוי טביעת אצבע ללא מגע, שיאפשרו לזהות את הלווים, ולתעד את כמות הכסף שלוו.

 

מוסדות מיקרו-בנקאות נפוצים במדינות עניות, ומעניקים הלוואות זעומות של עשרות עד מאות דולרים ללווים שלא יכולים לקבל הלוואות דומות מבנקים רגילים. באמצעות ההלוואות יכולים הלווים להקים עסקים זעירים ולרכוש עצמאות כלכלית. קאשפור ממומנת על-ידי קרן גראמין שייסד זוכה פרס נובל לשלום מוחמד יונוס, מייסד תורת המיקרו-בנקאות.

 

קלאסיפאיי פיתחה מערכות לזיהוי טביעת אצבע ללא מגע מכל מצלמה, באמצעות תוכנה המותקנת על מכשיר טלפון סלולרי.

 

שימוש במערכת של קלאסיפיי בהודו לזיהוי לפי טביעת אצבע שימוש במערכת של קלאסיפיי בהודו לזיהוי לפי טביעת אצבע

 

"המערכת שלנו תאפשר לקאשפור לצרף יותר מנויים עם אותם המשאבים", אומר מנכ"ל קלאסיפאיי, רמי כהן. קלאסיפאיי תקבל מן הבנק עמלה על כל משתמש חדש שיצטרף לבנק ובטווח הארוך, כאשר תאפשר קלאסיפאיי להציע שירותים משלימים, תוכל לקבל עמלת שורה מכל משתמש ולהציע שירותים נוספים כמו למשל שירות פריסת תשלומים.

 

כהן מתגאה בכך שזיהה פוטנציאל למשבר כלכלי, הרבה לפני כולם: "הבחירה שלנו להתחיל את העסקים שלנו דווקא באסיה היתה מודעת, עוד לפני שפרץ משבר הסאב-פריים. העסקה שלנו עם בנק גדול במזרח מוכיחה שקלאסיפיי לא הושפעה מהמשבר העולמי". לפי כהן, החזון של קלאספאיי הוא לאפשר לכל המעונין לבצע רכישות באתרי מסחר אלקטרונים גם ללא חשבון אשראי, כמו למשל רכישת ספר באמזון. "אנו לקראת סגירת עסקאות משמעותיות גם עם בנקים אירופים מובילים, ואותם נחשוף בקרוב", אומר כהן.

 

בשוק המיקרו-בנקאות פועלים כיום 10 אלפים מוסדות המשרתים 100 מיליון איש. לשוק זה צמיחה אדירה המגיעה עד לכ-50% בשנה, עם תשואה בשיעור של 17% בממוצע. שוק המיקרו בנקאות בעולם צפוי להגיע ב-2015 לכ-250-300 מיליארד דולר בהלוואות, ולמיליארד לקוחות. התחזית לגבי הודו בלבד כוללת צפי לשוק של 60 מיליארד דולר המתחלקים על פני 125 מיליון לקוחות. קאשפור מנהלת כיום כ-350 אלף לקוחות וסך הלוואות של כ-34.5 מיליון דולר. קרן גראמין של מוחמד יונוס הלוותה לבנק עד כה כמיליון דולר

 

קלאסיפאיי גייסה לאחרונה 2 מיליון דולר, מקרן נובסקה וממדינת מרילנד בארה"ב.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x