$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: גוגל-יאהו - הסוף

גרזן הפיטורים מגיע ללינקדאין ול-AMD, אפל דווקא שוכרת המון אנשים חדשים, בית הלורדים הבריטי בועט בתוכנית מאגר ה-DNA של הממשלה, והרשת קיבלה זריקת מרץ ביום הבחירות

יוסי גורביץ 10:0206.11.08

בעצם, אולי לא

 

גוגל הודיעה אתמול (ד') על נסיגתה מעסקת הפרסום שתכננה יחד עם יאהו, וזאת ימים ספורים לאחר ששתי החברות הציעו לרגולטורים גרסה מרוככת יותר של העסקה. גוגל נימקה את החלטתה בחוסר רצון להסתבך בקרב משפטי ארוך. במילים אחרות, יאהו לא שווה את זה.
יש סיבה ליגון. מנכ"ל יאהו, ג'רי יאנג יש סיבה ליגון. מנכ"ל יאהו, ג'רי יאנג צילום: בלומברג

 

יאהו דווקא חשבה שכן, ואמרה שהיא מוכנה ומזומנת לצחצוח חרבות לגאלי. מנכ"ל יאהו, ג'רי יאנג – תאמינו לי שנמאס לי מהתמונה הזו, אבל מה לעשות – נשמע אתמול נואש מתמיד, כשאמר שהוא היה שמח למשא ומתן מחודש עם מיקרוסופט. אמנם, הוא הוסיף את הדרישה המקובלת ל"מחיר הוגן", אבל ההצעה של מיקרוסופט לפני חצי שנה עמדה על 33 דולרים למניית יאהו; בסוף יום המסחר אתמול, היה מחירה 13.92 בלבד.

 

בתוך כל הסבך הזה, צצה שמועה – שקרית, כמסתבר – שיאנג עומד להודיע על התפטרותו. יאנג היה צריך את זה כמו חור בראש, אבל ביאהו מסתבר שיש רבים שישמחו לראות אותו הולך. היי, לפחות 1,500 עובדים הולכים גם הם הביתה בקרוב.

 

הגרזן מגיע ללינקדאין ו-AMD

 

מחקר חדש מצא את מה שידעו רבים מזה זמן רב: רוב משתמשי הרשת החברתית לאנשי עסקים, לינקדאין, עשירים למדי. 60% מהם גורפים הביתה משכורת של 93 אלף דולרים בשנה, ומנהלים עם משכורת ממוצעת של 104,000 דולרים מהווים 28% מכלל החברים. זה כוח קניה משמעותי, שמאפשר ללינקדאין למכור פרסומות יקרות מאד.

 

מסתבר שזה לא מספיק כדי להשאיר אותה מעל לקו המים. אתמול הודיעה החברה כי תפטר 36 עובדים, קצת פחות מ-10% מכוח האדם שלה. אחת המשקיעות העיקריות בלינקדאין היא סקויה, שגרמה לגל עצום של פאניקה לפני פחות מחודש עם מצגת-האימים שלה. נמסר שמנכ"ל החברה ביטל נסיעה ליפן כדי להיות במטה בעת הפיטורין.

 

לינקדאין לא לבד: גם יצרנית השבבים AMD  הודיעה על פיטורים – במקרה שלה מדובר רק ב-3% מכוח העבודה, אבל בהרבה יותר עובדים: 500. זהו גל הפיטורים השני השנה ב-AMD, לאחר שבאפריל פיטרה החברה 1,600 עובדים.

 

ואפל דווקא שוכרת

 

המאזנים של אפל לשנת 2008 מעלים כמה נתונים מפתיעים: למשל, שכוח העבודה של אפל צמח ב-48% (!) במהלך השנה, שהם כ-11,000 עובדים חדשים. רוב גדול – 8,000 – של העובדים הללו הצטרפו למחלקת המכירות של אפל, שגודלה הוא כמחצית מגודלה של החברה: כ-16,000 עובדים מתוך כ-32,000.

 

נתון מפתיע לא פחות הוא מצבה הכספי של החברה. סך הכנסותיה של אפל עומד על כ-11.68 מיליארדי דולרים, אם כי היא ראתה רווח קטן ביחס של 2.44 מיליארדים. מיקרוסופט, לשם השוואה, דיווחה על הכנסות של 15.06 מיליארד ורווח ניכר יותר – 4.37 מיליארדים. והדובדבן שבקצפת: מלאי המזומנים של אפל עומד על 24.5 מיליארד דולרים – וכפי שהדגיש ג'ובס לאחרונה, אין לה סנט של חוב. מלאי המזומנים של מיקרוסופט? רק 20.7 מיליארד. מישהו עקף מישהו אחר בסיבוב, אבל נורא לא רוצה שישימו לב כי זה יהרוס לו את תדמית המורד הקולי שנלחם בממסד המיובש, למרות שהמדיניות שלו הרבה יותר דרקונית והרבה פחות ידידותית למשתמש מזו של "הממסד".

 

סיכום בחירות – הרשת

 

זהו, זה נגמר. טוב, אלא אם אתה בכיר הייטק לשעבר שחושב לרוץ לתפקיד מושל קליפורניה ב-2010; אז זה רק מתחיל. אבל אפשר לומר בזהירות שצונאמי הבחירות בארה"ב חלף מעלינו. כמה מילים, אם כן, לזכרו.

 

משתמשי פייסבוק מסתברים ככלבים בוגדניים שרק מחפשים מצליחנים: 300 מהם מיהרו להודיע לג'ון מקיין שילך לחפש את החברים שלו, כי הם כבר לא. מצד שני, 5.44 מיליון מהם מיהרו להודיע לכל העולם שביצעו את חובתם האזרחית והצביעו, כך שאולי הם בעצם בסדר. כמיליון מהם גם קראו לחבריהם להצביע, וגררו אחריהם מיליונים נוספים. נרשמה עליה של 20% בפעילות באתר. מצד שני, הוא עדיין לא רווחי בשום צורה נראית לעין.

 

עדיין אין מספרים מדויקים, אבל נראה שהשימוש בטוויטר אתמול זינק לשיאים פרועים, שעלו פי כמה על השימוש בו במהלך הדיונים הנשיאותיים. יצוין כי למרות העומס הרב, לא הופיע "לווייתן המוות הכחול", שמציין את נפילת השירות, במהלך יום הבחירות. למקבץ של הודעות טוויטר משעשעות בנושא הבחירות, הכנסו לכאן. המנצח, לטעמי, הוא מס' 7.

 

לא, עדיין לא 1984

 

לתשומת ליבה של הכנסת, שקיבלה לאחרונה חוק דרקוני שמורה על הקמת מאגר מידע ביומטרי של כל תושבי ישראל: אדונינו הקולוניאליים לשעבר דווקא דוחים חוק דומה.

 

בית הלורדים של הממלכה המנוטרת, בריטניה, בעט בעכוזי הממשלה שם, כשקיבל ברוב של 161 נגד 150 החלטה הקובעת שהממשלה לא יכולה סתם כך לאסוף DNA של אזרחים, ואז לשים אותו במאגר פרוץ לרוחות.

 

הממשלה רשאית, כמובן, לאסוף DNA של פושעים מורשעים – רצוי שלא תאבד את המידע הזה יחד עם שאר פרטי האסירים – אבל היא לא יכולה לשמור על DNA של אזרחים שלא פשעו. ואם אספה את המידע, קובע התיקון לחוק, היא צריכה להשמיד אותו ברגע שבו האזרח מבקש זאת. הלוואי עלינו.

 

קצרצרים

 

ואם כבר בריטניה, אז שרת הוד מלכותה לענייני קהילות – יש תפקיד כזה, כמסתבר – לא אוהבת בלוגרים. הוד מעלתה הייזל בלירז תקפה בשצף-קצף "בלוגרים ניהילייסטיים", שלדבריה נכתבים ברובם על ידי "אנשים הבזים למערכת הפוליטית ולפוליטיקאים, הרואים את תפקידם כחשיפת שערוריות, קנוניות ומה שנתפס כצביעות". יצוין שזעפה של בלירז נובע מכך, כפי שלא היססה לומר, שחלק ניכר מהבלוגרים הפוליטיים בממלכה באים מצד ימין, והיא אשת שמאל. אוי. אני מתחיל להתגעגע לשיקול הדעת והמתינות של אסתרינה טרטמן.

 

ועוד חדשות מהממלכה שבנחפזות מסוימת דחינו את המנדט שלה ורצנו לממשל עצמי: לראשונה מאז 1960, הופעלה שם רכבת קיטור. שלשום החל הקטר טורנאדו, מספר אישי 60163, לגרור שני קרונות לאורך מסלול נסיון קצר. הנסיון הוכתר בהצלחה, ונסיון נוסף צפוי להתבצע היום. ב-48 השנים האחרונות הונעו כל הרכבות הבריטיות בחשמל. רטרו, נכון, אבל רטרו חביב.

 

טאבו קטן נשבר: מעתה יראו משתמשי ויקיפדיה מודעות. אמנם, המודעות הן רק לקרן ויקימדיה, שמממנת את פרויקט האנציקלופדיה, אבל רגל בדלת היא רגל בדלת. נקווה שוויקיפדיה לא תנסה להציב מודעות גוגל בעמודיה; האלגוריתם הגוגלי עוד יוביל את המשתמשים דווקא לנול, אם נזכור שגוגל הצליחה לפרסם מודעות בעד אפליית גאים באתרים שהתנגדו לאפליה.

 

אזהרה חמורה: אל תפרסמו תמונות של המפתחות שלכם. לא, לא מפתחות הקוד – הדברים האלה ממתכת, עם זיזים, שפותחים דלתות. כן, הלאו-טקיים ההם שנמצאים פה מזמן האשורים. מסתבר שתוכנה חדשה מאפשרת ליצור העתקים מדויקים של מפתחות מצילומים בלבד. הגנב ההייטקי המתוחכם לא יוצא מהבית בלעדיה – ולא נכנס לבית שלכם בלי תמונות. ראו הוזהרתם.

 

ואגב פריצות: האקרים נטולי העדפה פוליטית חדרו למחשבים של הקמפיינים של מקיין ואובמה במהלך חודש אוגוסט, והורידו כמות נכבדה של מידע שהיתה עליהם. זה היה באוגוסט, אנחנו יודעים על זה עכשיו. הבית הלבן טוען שהאחראי הוא "גוף או ארגון זר", שזה כנראה הכינוי העכשווי של ולדימיר פוטין, שם יד על המידע כדי לנסות לעמוד על העמדות של המועמדים. הקמפיינים לא הגיבו לידיעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x