דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: כתב אישום בארה"ב נגד האנלייזר

מוטורולה ואסוס מטפסות על עגלת האנדרואיד, רוב העובדים מפרים את נהלי אבטחת המידע, חברות המשחקים צדות קשישים מבולבלים, ויצרניות מחשבים מבקשות מהגולשים לומר להן מהו מחשב החלומות

יוסי גורביץ 10:1530.10.08

סוף האקר לתליה?

 

ברגע מביך במיוחד של פאדיחה לאומית, הפך אהוד טננבאום – הידוע בשם הפשע שלו, "אנלייזר" – לגיבור העם לפני כעשור: למרות שהוא פרץ למחשבי הפנטגון, היחס הציבורי אליו היה כאילו הפיל את האתר האישי של נסראללה. ראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו, אפילו אמר בשעתו שישראל תרצה בשירותיו של הפורץ הנוצץ.
מי תקבל אותו קודם, ארה"ב או קנדה? טננבאום מי תקבל אותו קודם, ארה"ב או קנדה? טננבאום צילום: מיכאל קרמר

 

משסיים לרצות את עונשו, החליט טננבאום להפנות את כשרונו לשוק הפרטי דווקא. לפני כחודשיים הוא נעצר בקנדה בחשד שפרץ למאות חברות והתעסק קצת בהונאות כרטיסי אשראי, בסך כולל של 1.8 מיליוני דולר קנדי. בית המשפט הקנדי סירב לשחרר אותו בערבות, והוא ידע למה: שלשום (ג') קבע חבר מושבעים גדול בברוקלין, ארה"ב, שיש להגיש כתב אישום כנגד טננבאום בשל מרמה וקשירת קשר. עכשיו יצטרכו הרשויות בארה"ב וקנדה לריב למי מהן יהיה העונג המפוקפק לשפוט אותו ראשון. יש להניח שאם יוסגר טננבאום לארה"ב, הרשויות שם יתייחסו לשטיקים שלו מלפני עשור בהרבה פחות סלחנות מכפי שהתקבלו בישראל.

 

האנדרויד מתחיל לשעוט

 

מכירות הג'י1, הסלולרי הראשון המבוסס על מערכת ההפעלה אנדרואיד של גוגל, עלו על הציפיות, וכעת יש מי שרוצה להצטרף לרכיבה על מה שנראה כמו סוס מנצח. אחד משני מנכ"ליה של מוטורולה, סאנג'יי ז'ה, צפוי להודיע היום (ה') על בניה של סלולרי מבוסס-אנדרואיד, שאמור להגיע עם צג מגע ואולי גם יכיל "רשת חברתית". ההכרזה הזו – שלא לומר נפנופי הידיים - באה בדיוק בזמן: מוטורולה נאנקת תחת דו"חות לא חיוביים, וז'ה אמור להכריז גם על קיצוצים עמוקים. טוב שיש סוכר עם הגלולה.

 

יתכן שמוטורולה לא לבד: על פי דיווחים שטרם אושרו – שם מנומס לשמועות – אסוס, שהביאה לנו את מהפכת הנטבוקים, אמורה להשיק טלפון מבוסס אנדרואיד משלה במחצית הראשונה של 2009. לאסוס יש נסיון מסוים בתחום: בשלושת הרבעונים הראשונים של 2008, היא מכרה 30,000 סמארטפונים בטיוואן מולדתה.

 

עיצוב מחשבים, גרסת המשתמשים

 

ועוד בחדשות אסוס, הפעם מבוססות יותר: אינטל ואסוס השיקו  יחדיו אתר, שבו הן מבקשות מן המשתמשים לומר להן מה הם הדברים שהם מצפים לקבל ממחשבים, בנסיון להגיע ל"מחשב החלומות".

 

הרעיון כל כך פשוט ומבריק, שלא ברור איך לא חשבו עליו קודם: למה להשקיע יותר מדי משאבים במחלקת הנדסה ועיצוב, כשהן ממילא תמיד משאירות הרבה אנשים לא מרוצים? המחשבים "מבוססי הקהילה" כנראה יקלעו הרבה יותר לטעם הלקוחות, שאפילו לא ישימו לב שהם משתתפים בפרויקט של Crowdsourcing, כלומר פרויקט שבו חברה מבקשת מאנשים פרטיים לפתור את הבעיות שלה, רצוי בחינם. וכשהמחשב של אינטל ואסוס יצא לשוק, כל מי שתרם רעיון ששמץ ממנו אכן מופיע במוצר הסופי, יחוש כה מוחנף עד שהוא ודאי ירכוש אותו, כדי להראות לחברים: "רואים? זה היה רעיון שלי!".

 

הצד הפחות סימפטי של העניין הוא שיש כנראה אנשים במחלקות ההנדסה של אינטל ואסוס, שמכתבי פיטורין מתחילים להופיע בקביעות בחלומותיהם. וזו רק שאלה של זמן עד שאיזה גאון בניהול משאבי אנוש יתחיל לשאול את עצמו למה, בעצם, צריך כל כך הרבה מהנדסים, ומה הם בעצם עושים שם אם הציבור עושה חלק ניכר מהעיצוב.

 

מלכוד 22, גרסת ההייטק

 

סקר חדש של סיסקו, העוסק ב(אי) אבטחת מחשבים, מעלה תוצאות עגומות: רוב מבין העובדים מפר, לפחות מדי פעם, את הנחיות אבטחת המידע של חברתם. יתר על כן, ברוב המדינות שנסקרו – להוציא ארצות הברית וגרמניה – אמרו רוב העובדים כי הנחיות האבטחה אינן הוגנות. לא שהגינות עוזרת לתקנות יותר מדי: בגרמניה, שבה רוב העובדים חשבו כי הנהלים הוגנים, רובם עדיין עבר עליהם – משום שהם חשו שהדבר נדרש לצורך עבודתם.

 

הסיבה הזו – הצורך לעשות את העבודה תוך התעלמות מנהלים טורדניים – היא הסיבה העיקרית לכך שעובדים מתעלמים מהם. סיבות אחרות היו אדישות או חוסר הבנה של הסכנות שבפרצות מידע. 84% מהעובדים הצרפתים הודו כי הם מפירים את הנהלים "לעיתים או דרך קבע", ו-10% מהעובדים בהודו אמרו כי "לעולם או כמעט אף פעם" אינם מצייתים לנהלי האבטחה. הסקר נערך בקרב 2,000 מועסקים ומומחי מידע בעשר מדינות.

 

אנחנו עשינו מה?

 

ג'יל וקן מרדוק, תושבי סקוטלנד בני 54 ו-66 בהתאמה, הופתעו מאד לקבל מכתב מחברת אטארי, המאשים אותם בכך ששיתפו ברשת את המשחק Race07, והמציע להם לשלם 500 ליש"ט או לעמוד לדין בשל עבירה על זכויות יוצרים. האחראית למכתב האיום המנומס היא פירמת עורכי הדין דייבנפורט ליונס, שעל שטיק ה"הצעה שאי אפשר לסרב לה" שלה כבר דיווחנו.

 

דא עקא, שבני הזוג מרדוק טוענים בתוקף שלא רק שהם לא היו מעורבים בשיתוף קבצים, הם מעולם לא שיחקו במשחק מחשב, והם התוודעו אל המונח "שיתוף קבצים" רק לאחר המכתב של דייבנפורט. בחוסר רצון בולט, נסוגה דייבנפורט מן התביעה. אבל זה לא המקרה היחיד: במצוד הרווחי מאד אחר פיראטים קטנים, דייבנפורט שולה פעם אחר פעם את הדגים הלא נכונים.

 

עורך הדין מייקל קויל, עורך דין המתמחה בזכויות יוצרים, אמר לבי.בי.סי. שהוא מייצג 70 בני אדם שנתבעו שלא בצדק על ידי חברות המשחקים, ושהוא קיבל פניות ממאות אנשים נוספים, רבים מהם קשישים שכלל לא יודעים במה מדובר. הוא ציין שחברות המשחקים משתמשות בכתובת איי.פי. כראיה – אבל ישנם חיבורים בלתי מאובטחים רבים, ופיראטים "רוכבים" עליהם לעיתים תכופות. חלק מהאנשים שמופיעים ברשימות השחורות של דייבנפורט יכולים להודות על כך לחברי ארגון הפשע פיירטסביי: הללו מכניסים דרך קבע כתובות איי.פי. של אנשים שלא עשו דבר לרשימות מורידי הקבצים שלהם, כדי לבלבל את רשויות החוק.

 

קצרצרים

 

מה קונים לאיש ההייטק שיש לו הכל? חברת סופר טאלנט מציעה דיסק און קי עשוי זהב טהור (18 קראט), שמגיע עם תעודת אותנטיות ממוספרת, תוכנת הצפנה, ונמסר ללקוח בתוך תיבת יהלומים. ניתן, כמובן, לחרוט עליו את ההקדשה המתאימה. והכל תמורת 600 דולרים בלבד.

 

סטיב ג'ובס, כידוע, אומר שלאפל אין מושג איך ליצור מחשב בפחות מ-500 דולר שאיננו זבל. לחברת סייסטאר, המלוהקת לתפקיד דוד מול הגוליית של אפל, דווקא יש; בקרוב היא צפויה להוציא נטבוק – מבוסס על מערכת ההפעלה של אפל.

 

ועוד בחדשות נטבוקים: HP תוציא לשוק בינואר נטבוק חדש – ובפעם הראשונה, מערכת ההפעלה שלו תהיה לינוקס. זו תהיה הפעם הראשונה שיצרנית מחשבים כבדה – להוציא אפל – משווקת מחשב שאיננו מופעל על ידי חלונות. במיקרוסופט כבר ממהרים לציין שחלונות 7 תיועד, בין השאר, להפעלת נטבוקים.

 

הניו יורק טיימס, שרק לפני שנתיים ניסה להסתיר את החלקים הטובים של העיתון באתרו המקוון ודרש תשלום כדי לקבל גישה אליהם, מצטרף לעדר התוכן החינמי ומגיש לגולשים את ארכיון ביקורות הסרטים שלו, שמכיל 22,000 מאמרים, שהמוקדם בהם נכתב ב-1924.

 

תקופה קשה עוברת על סוני: היא מדווחת על ירידה של 72% ברווחי הרבעון השלישי, והודיעה שהרווח הצפוי שלה לשנת 2008 כולה יהיה נמוך בכ-58% מהצפוי. מניית סוני נסחרה אתמול ב-21.51 דולרים – ירידה של 67% מתחילת השנה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x