$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: הכוהן הגדול סטיב

עכשיו זה רשמי: גל פיטורים גדול צפוי ביאהו, מיקרוסופט והפיראטים נכנסים ראש בראש, תובע פדרלי חוצה את הקווים ומצטרף להגנה במשפט "התאבדות מייספייס", ומיקרוסופט וסוני סותמות למשתמשים את הפה

יוסי גורביץ 11:0222.10.08

הכת של סטיב

 

סטיב ג'ובס, מנכ"ל אפל, הודיע אתמול (ג') שהכנסותיה של אפל ממכירות היו נמוכות מהצפוי: 7.9 מיליארד לעומת 8.05. אבל יהיה בסדר, אמר ג'ובס, תסמכו על אפל. יהיה בסדר, כי...

 

בחריגה אפילו משיאי השחצנות שלו-עצמו, הודיע ג'ובס ש"יש לקוחות שאנחנו לא רוצים לשרת": חברתו, כמסתבר, "לא יודעת איך לייצר מחשב ב-500 דולר שאיננו זבל, והדי.אנ.איי. שלנו לא יאפשר לנו למכור אותם".
מאמין בביאת הלקוחות הנכונים, שבוא יבואו גם אם יתמהמהו. ג'ובס מאמין בביאת הלקוחות הנכונים, שבוא יבואו גם אם יתמהמהו. ג'ובס צילום: בלומברג

 

אפל יכולה להרשות זאת לעצמה, אמר ג'ובס, משום שיש לה את "הלקוחות הטובים ביותר בעולם", וגם הנאמנים ביותר, ואף אם יתמהמהו, בואו יבואו: "הם בחרו במוצרי החומרה והתוכנה האיכותיים של אפל. אף שיתכן שהם ידחו רכישות בזמנים קשים... אם המשבר הכלכלי פוגע בהם, הם יעדיפו לדחות מאשר להחליף." הפועל "להחליף", כאן, הוא דו-משמעי: הוא יכול לומר "להחליף מוצר", או "להעביר את נאמנותם".

 

ובעיתוי מושלם, יצא לשוק הספר Buyology, שמחברו, מרטין לינדסטורם, מכנה את אפל "דת". המונח דת הוא שם מנומס ל"כת". הבה נראה: פנאטיות – יש; תפיסה אקסקלוסיבית שמחלקת את העולם למוארים וטיפשים, נגאלים ואבודים – יש; מנהיג כריזמטי – יש. ובעקבות הדברים של ג'ובס, זינקה מניית אפל ב-13.2%. הממ. מדובר בכת גדולה, כמסתבר. 

 

האם אתם חשים בני מזל, עובדים?

 

עכשיו זה רשמי וסופי: יאהו עומדת לפני גל פיטורים גדול. מנכ"ל החברה, ג'רי יאנג, שלח לעובדים מכתב – כתוב ללא אותיות ראשה (capitals), כמנהגו – ובו הודיע להם שהחברה תפטר כ"עשרה אחוזים או יותר" מכוח האדם שלה. עשרה אחוזים, במונחי יאהו, הם כ-1,400 עובדים.

 

אבל העובדים יצטרכו לחכות מספר שבועות לפני שידעו אם הם בין המצומצמים או שהם ממשיכים לקבל משכורת מהחברה השוקעת. ה"מספר שבועות" של יאנג מעיד שהפיטורים יתבצעו ככל הנראה עוד השנה, לפני חג המולד.

 

יאנג בישר לעובדיו את החדשות הטובות באותו יום שבו הצליחה יאהו לשאוף אוויר: הרווחים שלה אמנם היו צנועים מאד, אבל הם ענו על ציפיות האנליסטים בוול סטריט. יאהו עברה בפברואר גל של קיצוצים, ונפרדה לשלום מכ-1,000 עובדים; זה לא הועיל. ספק אם הקיצוצים הבאים יועילו.

 

פיראטים, אהוי!

 

מיקרוסופט הכריזה על אתמול כ"היום העולמי למלחמה בפיראטיות", שמטרתו לחנך את הציבור באשר לנזקים העצומים שגורמת התעשיה הלא-חוקית של העתקת תוכנות לכלכלה העולמית. באתר החברה הוצגה מפה אינטראקטיבית המציינת את מאמצי החברה במלחמה בפיראטים ברחבי העולם – אימון של שוטרים בסין, קמפיין תקשורתי באינדונזיה לעידוד רכישת מוצרים רשמיים. מיקרוסופט גם ניצלה את היום כדי להגיש תביעות כנגד 20 אמריקאים, שלטענת עורכי הדין שלה מכרו את תוכנותיה באופן פיראטי.

 

האתר פיירטסביי, שבאופן כללי הופך למאוס מיום ליום – מצטער, תרבות-נגד של גנבים לא עושה לי את זה – יצא מיד לפעולת תגמול. בדף הבית של האתר הוצגה תמונתו המפורסמת של ביל גייטס הצעיר במעצר, עם הכיתוב "ביל גייטס גרם לי לעשות את זה". בשאר העמוד הציעו הפיראטים שלל קישורים לאתרים שמאפשרים הורדה לא חוקית של מוצרי מיקרוסופט. בתחום אחד הם ניצחו: הקמפיין של מיקרוסופט התמקד ב-49 מדינות, וזה של הגנבים היה גלובלי באמת, עם קישורים מכל מדינה ומדינה.

 

אתם יוד@#ם לא@#ה לד@#ף את הפ#@ט הזה

 

ואם כבר מיקרוסופט, לאחרונה אישר מכון הפטנטים האמריקני בקשה שלה שהוגשה ב-2004, וכעת היא מחזיקה בתוכנה חדשה ונוצצת, שמאפשרת לה לסתום למשתמשים את הפה בזמן אמת. התוכנה תקבל, מראש, שורה של צלילים – נניח, המילה fuck – והיא תסנן אותם מקבצי קול כשמישהו ינסה להגות את המילים האסורות.

 

למה זה טוב? ככל הנראה למשחקי הקונסולה שלה, xBox. אחד הדברים המענגים במשחק מחשב הוא היכולת לשחק מול יריבים אנושיים ולדבר איתם. רק שלחלק מהם יש נטיה מדאיגה ולא חינוכית להשתמש במילים לא מכובדות. אז מיקרוסופט תטפל בבעיה הזו.

 

והיא לא לבד: סוני שינתה לאחרונה את תנאי השימוש בקונסולה שלה, PS3, וכעת הם מאפשרים לה לצנזר את התכנים שיוצרים המשתמשים – "על פי שיקול דעתה וללא צורך בעדכון המשתמש", כלשון תנאי השימוש. משחקי הקונסולה מיועדים לילדים, הורים סומכים עליהם שאפשר להשאיר את הילדים איתם ללא פיקוח, וסוני פשוט לא רוצה את מגפת יחסי הציבור שנוצרת כאשר נותנים לאספסוף אנונימי לדבר.

 

חוצה את הקווים

 

ואם כבר אנונימיות ונזק: הטרגדיה של התאבדותה של מייגן מאיירס לא יורדת מהכותרות. מאיירס, בת 14, התאבדה לפני כשנתיים כשנער אלמוני יצר איתה קשר במייספייס, התיידד איתה – ואז השתמש בכל מה שידע עליה וקצת יותר ממה שאמור היה לדעת כדי לדחוף את הנערה הדכאונית אל מותה. ה"נער" היה שכנתה של מאיירס, בגירה בשם לורי דרו – שידעה כי מאיירס משתמשת בתרופות נגד דכאון.

 

ההתאבדות היתה הפשע המושלם: הבריונות המקוונת של דרו לא עברה על שום חוק. אמנם, היא כבר לא מתגוררת באותה עיירה, כי התוצאה של פשע חוקי היא נקמה אישית, ותושבי העיירה הפגינו את שאט נפשם מדרו בכל מיני צורות – בין השאר, בירי לעבר ביתה.

 

אבל הוריה של מאיירס לא הסתפקו בכך ודרשו העמדה לדין מסוג כלשהו. הממשלה נשברה, וגררה את דרו לבית המשפט בסעיף אישום בעייתי מאד: "חדירה למחשב מוגן ללא אישור". לטענת התביעה, כשדרו התחזתה לאדם אחר, היא עברה בכך על תנאי השימוש של מייספייס, הדורשים מכל משתמש לספק את פרטיו האמיתיים.

 

ההשלכות של כתב התביעה הזה על מיליוני משתמשים העושים שימוש בשמות בדויים ברורה: היא תהפוך את כולם לפושעים החשופים לתביעה פלילית. החשש הזה הוא שהניע את אורין קר, פרופסור למשפטים ולשעבר תובע פדרלי במחלקת פשעי המחשב, לחצות אמש את הקווים ולהתייצב, פרו בונו, להגנתה של דרו. התביעה, כתב קר, הופכת את הפרתם של תנאי שימוש של אתרים לפשע פדרלי "ומאחר וכל מי שמשתמש במחשב מפר עשרות תנאי שימוש מדי יום, התביעה הופכת את כל משתמשי המחשבים לפושעים". ככה זה: כדי להגן על זכויות הציבור, צריך מדי פעם גם להגן על חלאות המין האנושי.

 

קצרצרים

 

גל הפיטורים נמשך: חברת TicketMaster, שאתריה מוכרים כרטיסים להופעות רוק, הודיעה כי היא מפטרת כ-35% מכלל עובדיה, שבמקרה שלה מסתכמים ב-1,000 עובדים. סביר להניח שבקרוב יהיו הרבה פחות לקוחות בתחום הזה.

 

מנגד, המעודד הרשמי של ברק אובמה, אריק שמידט – המשמש גם כמנכ"ל גוגל – אמר כי חברתו "תהיה זהירה יותר ברכישות" במהלך השנה הקרובה, ותקטין באופן ניכר את מספר העובדים החדשים שתשכור, אך לא תערוך פיטורים המוניים.

 

איביי הודיעה שלשום כי החל מתחילת 2009, היא תאסור על כל סחר בשנהב באתר שלה – בכלל זה סחר במזכרות משפחתיות עשויות שנהב – משום שהסחר מדרבן טבח פילים. יצויין בציניות שאיביי עדיין יכולה להרוויח מסחר בשנהב במהלך עונת החגים הקרבה על הפילים לרעה.

 

53% מהאמריקנים קיבלו שיחת טלפון או מייל בעודם בשירותים, טוען מחקר חדש של נוקיה. סביר להניח שיש חפיפה ניכרת בינם ובין 60% מהנסקרים, שאמרו שלעולם אינם מכבים את הטלפון הסלולרי שלהם.

 

יצרנית תוכנת האנטי-וירוס מקאפי סיווגה שלשום, בטעות, חלקים מחלונות ויסטה כסוס טרויאני גונב-סיסמאות. הטעות תוקנה בזריזות יחסית וההודעה על התיקון יצאה אתמול. קשה לדעת מי יוצא פחות טוב מהסיפור הזה, מקאפי או מיקרוסופט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x