$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: האייפון ממשיך לטפס, המניה ממשיכה לצלול

למה נאס"א מצטערת על הסכם ג'נטלמני עם גוגל, הסחורה המזויפת הסינית דופקת גם מחשבים צבאיים, האח הגדול (המקורי) חוזר לתמונה, ופורד מציעה שיטה לשלוט בנהגים צעירים ופרועים

יוסי גורביץ 09:4907.10.08

המטרה הושלמה, אבל...

 

לפני מספר חודשים אמר סטיב ג'ובס, הגאון המרושע שמשמש כמנכ"ל חברת העיצוב אפל, שבכוונת חברתו למכור עד סוף שנת 2008 10 מיליוני יחידות של האייפון. ובכן, נראה שהמשימה הושלמה – ועם קצת זמן עד סוף השנה. מכירות האייפון מהדור השלישי מהוות כ-9.2 מיליונים מתוך הכלל.
שבר את הציפיות, לא הציל את המניה. האייפון שבר את הציפיות, לא הציל את המניה. האייפון צילום: אי פי איי

 

אבל לא הכל ורוד בקופרטינו. הידיעה על השגת היעד, והעובדה שהאייפון שולט ב-17% משוק הסמארטפונים האמריקני, לא מנעה ממניית אפל להמשיך ולצלול: אם לפני שישה שבועות עמד מחירה על 180 דולר למניה, עכשיו היא מסתכלת על קו ה-100 דולר מלמטה. וזה כבר לא קשור לשקרים על התקף הלב של ג'ובס. זה קשור לעובדה שהמשקיעים מתחילים להבין שהם בהו זמן רב מדי בתהום – ועכשיו התהום הכלכלית בוהה בהם. כשמאות מיליארדים נמחקים מדי יום כלא היו, למי יהיה כסף לאייפון בעוד שלושה חודשים?

 

תענוגות לפני חקר חלל

 

הרבה אנשים בנאס"א היו לא מרוצים לאחרונה, וכנראה שהם יזהרו מעסקים עם גוגל בעתיד הנראה לעין. הסיפור המשונה הוא שסוכנות חקר החלל הממשלתית הגיעה להסכם ג'נטלמני עם גוגל, על פיו היא תאפשר לחברה הפרטית להחנות את צי המטוסים שלה בשדה תעופה שלה, בתנאי שגוגל תעמיד את המטוסים לרשותה מדי פעם, לצרכי מחקר.

 

ובכן, לפני מספר שבועות חזרה לאטמוספירה המעבורת הוותיקה ז'ול ורן, והתלקחה בה. זה היה צפוי מראש, ונאס"א הודיעה לגוגל שהיא תזדקק לאחד ממטוסי הבואינג 757 שלה לצרכי תצפית; זה היה אירוע חשוב יחסית, שנערך בתיאום עם סוכנות החלל האירופית. אבל ברגע האחרון, הודיעה גוגל שהיא מצטערת, היא זקוקה למטוס שלה – ובנאס"א עשו שמיניות באוויר כדי למצוא מטוס תצפית אחר.

 

למה שימש ה-757? כמסתבר שהוא שימש למסעות התענוגות של באי חתונתו של ראש עיריית סן פרנסיסקו, שגוגל חפצה ביקרו. המסקנה: גוגל מפעילה כלפי התחייבויותיה הציבוריות אותו שיקול דעת לקוי שהיא מפעילה כלפי רוב מוצריה. אולי הגיע הזמן, אם כן, שהיא תתחיל לשלם על החניית המטוסים שלה.

 

לא רק חלב מזויף

 

תעשיית הזיופים הסינית רשמה שורה של הצלחות מרהיבות לאחרונה, מצעצועים רעילים שמכילים סם אונס ועד חלב שמסוגל להרוג אותך. עכשיו תורו של צבא ארצות הברית לסבול.

 

בשורה של תקלות שנחשפו לאחרונה, התברר שציוד מחשבים שנרכש בסין, שהיה אמור להיות באיכות צבאית, עומד בקושי בתנאים למוצרים מסחריים, ולעיתים קרובות תאריך הייצור שלו הרבה יותר עתיק משהזייפנים הסינים טוענים. מוצרים באיכות צבאית נדרשים לעמוד בתנאים חריגים מאד – למשל, לחץ אטמוספרי יוצא דופן, או חום ולחות ברמה שאיננה מקובלת בסביבה משרדית – ואלו הסינים לא עומדים בהם. אם קריסת המחשב הביתי גורמת אי נוחות ללקוח, קריסה של מכ"מ של מטוס קרב בעת טיסה היא קצת יותר בעייתית.

 

אבל לא עכבר גנב, חורא גנב: הסיבה שהצבא האמריקני בכלל רוכש מוצרים סיניים היא תוצאה של החלטות ממשלה על דה-רגולציה – ואת הבעיה הזו אנחנו כבר מכירים היטב.

 

כולם מדברים על ה-NSA....

 

ואף אחד לא מדבר על האח הגדול שלה, שנולד בבריטניה תחת השם "פרויקט בלצ'לי פארק", שימש לפיצוח מערכות האניגמה של הצבא הנאצי, והמשיך אחר כך – תחת השם האורווליאני כל כך, Government Communication HeadQuarters, או GCHQ – לרגל אחרי כל העולם. ולאנשים הטובים, עם המסורת המפוארת, טוב עם המצב הזה. היכולות של GCHQ נחשבות למובילות בעולם, ומפצחי הקודים שלהם מתגאים – בשיחות סגורות, כמובן – ביכולתם לפרק כל מערכת הצפנה, ומהר מאד. כולם מאשימים את ה-NSA, סוכנות ההצפנה והפיצוח של ארה"ב (ראשי תיבות שלNational Security Agency, או אולי No Such Agency) ואף אחד לא שם לאח הוותיק והממזר בטוויד.

 

אלא שלאחרונה הם נאלצים להתמודד עם אור זרקורים, והוא לא כל כך נוח להם. האתר הבריטי גלוסטרשייר מדווח ש-GCHQ שתתה מיליארד ליש"ט מכספי ציבור, ורוצה עוד 11 מהם, כדי ליישם תכנית – ששמה התמים והאורווליאני הוא Interception Modernization Program – שעושה כמה דברים לא כל כך תמימים. למשל, לעקוב אחר כל מייל, הודעת SMS, וביקור באתר רשת שמתבצע בממלכה המנוטרת. הכל, כמובן, בשם הביטחון הלאומי. המקומיים מתחילים לגלות סימני התנגדות, ומתקבל הרושם ש-GCHQ תעשה הכל כדי להיעלם, שוב, אל הצללים שהיא אוהבת כל כך.

 

לשלוט בילדים מרחוק

 

הרגע המפחיד ביותר בחיי הורים רבים הוא זה שבו הם מוסרים את מפתחות הרכב לילדים, אבל בדרך כלל הלחץ החברתי למסור אותם חזק יותר מהאימה מטלפון בשתיים בלילה. בחברת הרכב פורד חשבו על פתרון חדשני לבעיה.

 

שבב חדש, שיותקן במפתחות האלקטרוניים של חלק מרכבי פורד בשנת 2010, יאפשר להורים לוודא שהילדים לא נוסעים מהר מדי, שהם חוגרים חגורת בטיחות, ושהם לא שומעים מוזיקה בווליום גבוה בזמן הנהיגה. המפתח יפלוט צליל טורדני במשך שש שניות בכל דקה שהפגמים הללו לא תוקנו. כמו כן, הוא יתריע בפני הזאטוטים אם יגלה שמיכל הדלק קרוב להתרוקנות.

 

תגובת הצעירים עצמם היתה, איך לומר, מעורבת. בכיר בפורד טען שתחילה הם חשו טינה, משום שהגיזמן החדש נתפס כמעקב מצד ההורים, אבל אחר כך – משהבינו שמשמעותו יש יותר פיקוח, אבל גם יותר גישה לרכב – הטינה התחלפה בעניין. נראה.

 

קצרצרים

 

לראשונה, הודיעו אסטרונומים מהרווארד על אסטרואיד קטנטן שאמור לחדור הלילה לאטמוספירה, ואם הכל יילך טוב – גם יתלקח בה. האסטרואיד, שקוטרו נע בין שלושה רגל ו-15 רגל, אמור לחדור לעולמנו מעל סודאן – ולספק מראות מרהיבים לתושבי צפון אפריקה. המדענים הודיעו שיש יותר מ-5,000 גופים שנמצאים במסלול קרוב לכדור הארץ, אבל שרק 757 מהם מסוגלים לגרום נזק אם יתרסקו עליו. עכשיו אני רגוע.

 

מסימני המשבר הכלכלי: מחלקת הבידור והגאדג'טים של מיקרוסופט, זו שמייצרת את נגן המוזיקה זון ואת קונסולת המשחק xBox, הודיעה על הקפאת שכירתם של עובדים חדשים. המחלקה נחשבת לפחות רווחית שבין מחלקות מיקרוסופט.

 

מיקרוסופט לא לבד: עובדי לינקדין, הרשת החברתית העסקית, היו אמורים לקבל אפשרות לממש את האופציות שלהם. אבל מימוש האופציות היה תלוי בכך שמדד הנאסד"ק יישאר ברמה מסוימת – נאמר, גבוה יותר מים המלח. הוא לא נשאר בה, והעובדים נשארו עם האופציות ביד.

 

קרה לכם בעבר ששלחתם מייל שהתחרטתם עליו? נניח, כשכמות הדם בזרם האלכוהול שלכם צנחה באופן מפחיד בליל סופשבוע כלשהו? מעבדות גוגל נחלצות לסייע, ומוציאות תוסף חמוד לג'ימייל שישאל אתכם בנימוס, באותן שעות מועדות לפורענות, האם אתם באמת רוצים לשלוח את המייל.

 

רווחות שמועות על מגעים מתקדמים למיזוג בין יאהו ובין AOL, ונמסר כי יתכן שהמיזוג יתבצע עוד החודש. בתוך כך, דווח שעסקת הפרסום בין גוגל ויאהו נדחתה, בשל לחץ כבד של רגולטורים. הרגולציה חוזרת לאופנה, כמסתבר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x