$
חדשות טכנולוגיה

הגאדג'ט שירשיע אותך

בארה"ב צפוי רוצח להוצאה להורג – לאחר שמכשיר ה-GPS שלו הוכיח כי היה בזירה של ארבעה מקרי רצח. ציון מקום באמצעות GPS משמש יותר ויותר כהוכחה פלילית בבתי משפט

יוסי גורביץ 15:4231.08.08
אריק הנסון כלל לא שם לב למכשיר הניווט שלו, GPS מתוצרת Garmin: הוא פשוט היה ברכב, כמו תמיד. אבל הגאדג'ט הקטן והשגרתי שם קץ לחייו של הנסון: הוא הפריך את האליבי שלו והוכיח שהיה בזירת הרצח של ארבעת קרובי משפחתו. המושבעים דנו אותו למוות. כך מדווח המגזין טיים.
הופך לחלק מהנוף, ולחלק מכלי החקירה. GPS הופך לחלק מהנוף, ולחלק מכלי החקירה. GPS צילום: בלומברג

 

מכשירי GPS הופכים נפוצים יותר ויותר, וכך גם השימוש שלהם כראיה במשפט פלילי. בספטמבר, הודה גבר בבוט, מונטנה, באונס שהיה מואשם בו, לאחר שהשופט אישר את השימוש במכשיר ה-GPS שלו כראיה.

 

מכשירי ה-GPS היו במקורם פיתוח צבאי אמריקאי, אך בעשור האחרון חדרו יותר ויותר לשוק הגאדג'טים, ומחירם ירד בהתאמה. רבים משתמשים בהם דרך קבע, ולא רק ברכב, אלא גם ככלי נייד. ההערכה היא ש-20% ממשקי הבית בארה"ב מצוידים בסוג כלשהו של המערכת, ושכ-9% מהם מצוידים במכשיר המותקן ברכב.

 

כלי דומה – יכולתו של טלפון סלולרי לזהות את מיקומו – שימש את רשויות החוק במשך שנים. אבל בעוד שהטלפון הסלולרי יכול להעיד על מיקום ברדיוס של כ-50 מטרים, שטח גדול למדי בעיר, מכשירי GPS מאכנים את מיקומם עד לרמה של מטרים בודדים. נציג של חברת Garmin המסייע דרך קבע לרשויות החוק אומר כי השימוש העיקרי של הראיה הוא סתירת האליבי של החשוד.

 

לא כולם מרוצים: קבוצות המקדמות שמירה על פרטיות טוענות כי מידע GPS מוגן על ידי התיקון הרביעי לחוקה, האוסר חיפוש ללא צו ודורש כי צו חיפוש יוענק רק לאחר שהוצגה "סיבה ראויה" לו. עד כה, טיעון זה לא התקבל בבתי המשפט.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x