$
פנאי

ביקורת הצגה: "בין שני עולמות" בתיאטרון הקאמרי

סיפור חייה של שרה פון שוורצה, כמו כל דבר בתיאטרון הוא הופך למורכב, חשוף ומרגש עוד יותר, בעיקר בזכות כתיבתה הכנה והמזוקקת

מאיה נחום שחל 10:0723.12.12

תיאטרון הקאמרי בשיתוף תיאטרון שאושפילבינן משטוטגרט מעלים את המחזה מאת שרה פון שוורצה ובהשתתפותה, בבימוי מנפרד לאנגר. עם אלי גורנשטיין וקורנליה הייזה. ההצגה משוחקת בגרמנית ועברית, ומלווה בכתוביות לכל אורכה.

 

מימין: גורנשטיין, הייזה ופון שוורצה. מחזה שחודר עמוק ללב מימין: גורנשטיין, הייזה ופון שוורצה. מחזה שחודר עמוק ללב

 

קהל היעד: אוהבי מחזות עם יסודות אוטוביוגרפיים.

דבר המבקרת: לאחר בילוי לילי חוזרים אברהם וסבינה לדירתם במינכן ומגלים את רות, בתו של אברהם, שהגיעה לביקור מפתיע מישראל. בהדרגה נחשף סיפורה של רות שהגיעה בגיל שלוש עם משפחתה מגרמניה, עברה גיור ואף חיתה תקופה מסוימת באורח חיים דתי. אביה עזב את המשפחה כשהיתה בת 10, חזר לגרמניה והמשיך לחיות כיהודי עם אשה גויה. רות ברחה מישראל, שם היא עובדת כעוזרת צלם בשטחים, מגיעה עם מטען עודף של רגשות אשם ובלבול זהות אישית ולאומית, ומטיחה את תסכולה על אביה ובת זוגו.

 

סיפור חייה של פון שוורצה כבר הועלה בחלקו בראיונות שנתנה במהלך השנים, אולם כמו כל דבר בתיאטרון הוא הופך למורכב, חשוף ומרגש עוד יותר, בעיקר בזכות כתיבתה הכנה והמזוקקת, במחזה ריאליסטי רווי קונפליקטים ושיאים דרמטיים שמרתק את הצופה וחודר עמוק ללב. בנוסף מצטיינת פון שוורצה במשחקה ובעיצוב דמותה של רות, שנעה בין הרצון לאהבת אביה לצורך להאשים ולתקוף אותו על הבחירות שעשה. לצדה אלי גורנשטיין מצוין כאביה והשחקנית הגרמנייה קורנליה הייזה במשחק עדין ומדויק. ציטוט למזכרת: "כגרמנייה יש לי ייסורי מצפון, כישראלית אני מפחדת".

 

› שורה תחתונה: הישג מרשים ומרתק לפון שוורצה כמחזאית וכשחקנית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x