שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוזיקה

לגל השני של האמן רועי ריק יש מובן חיובי

ריק יזם במהלך הסגר פרויקט מחתרתי של "חבילה עוברת" מוזיקלית; התוצאה המרתקת היא אוסף שירים של טובי היוצרים בסצנת האינדי הישראלית

מאיה נחום שחל 08:0229.06.20

בימים אלו היה אמור המוזיקאי רועי ריק מלהקת הקולקטיב להעתיק את מקום מגוריו לארצות הברית בעקבות אשתו שקיבלה מלגה לאוניברסיטת פרינסטון. במקום לארוז את חפציו הוא מצא עצמו סגור בבית כמו כולם. אז החל לקרום עור וגידים פרויקט מוזיקלי מחתרתי שזכה לשם "הגל השני", שבמסגרתו יוצאים בכל שבוע שני שירים חדשים עם נושא משותף (בדידות, רומנטיקה, פאניקה וכו') של אמנים מסצנת המוזיקה העצמאית. השירים זמינים באינסטגרם, ביוטיוב ובפלטפורמות הדיגיטליות (חפשו "הגל השני").

 

"אני קורא לזה מחתרת כי ככה קיבצתי את האנשים", מספר ריק שמנהל אמנותית את הפרויקט. " הבנתי שכולם יושבים בבית מתוסכלים תעסוקתית ומפוחדים גלובלית. אז הרצתי משחק יצירתי, סוג של 'חבילה עוברת' שבה כל אחד מוסיף את השכבה שלו עד שנולד שיר. זה תפס מהר ונהיה תעסוקה של כולנו בימי הקורונה: בכל פעם קבוצה אחרת מתוך המחתרת שיש בה היום כ־80 אנשים מההמוזיקה העצמאית משחקת את המשחק".

 

כך נולדו עד היום השירים "אמא שלי" של גלעד כהנא, "טוב לאדם" של תומר ישעיהו למילים של זלמן שז"ר, "חזה חשוף" של ריק, "הנחיות חדשות" של גון בן ארי, "תאהב אותי טלפונית" של סיון טלמור ו"כד יפני" של דורון טלמון, סולנית "ג'יין בורדו". בסוף השבוע יעלה "סחבי" של אלברט סופר.

 

 

האמן רועי ריק האמן רועי ריק צילום: אלה ברק

 

"הכוונה היא להוציא בעתיד אלבום אוסף שכולל המון ז'אנרים, מבצעים ונושאים, והרעיון היה שיוצרים בלי שצריך להיפגש. בהתחלה כל אחד קיבל רעיון בהודעת וואטסאפ ולא הבין מה הוא צריך לעשות. בין לבין הייתי עורך סרטונים מצחיקים של המשך הוראות ומתוך המגבלות יצא משהו הרבה יותר אמיתי בעיני".

 

את השם "הגל השני" בחרו בעיצומו של הגל הראשון. "היו כל מיני רעיונות סביב המצב כמו 'אסטרטגיית יציאה', אבל איכשהו יצא שברגע שיצאו שני השירים הראשונים התחילו לדבר על זה שעכשיו מתחיל הגל השני, אז זה יצא חמוד. היה לנו מזל".

 

המשבר הכלכלי של הקורונה פגע מאוד בסצנת המוזיקה העצמאית, או כמו שריק מכנה זאת, "אנחנו איפשהו בטופ פייב של הנדפקים כלכלית. במקרה שלי מראש לא בניתי על הופעות בשנה הזאת, ואני יותר מתעסק בבימוי ועריכת סרטים, קליפים ומדיה חברתית. אבל זה מאוד מדאיג ולא מסתמן שהולך להיפתר בקרוב. אני מאוד מקווה שישתנה כאן היחס לעצמאים בכלל, שגם ככה היה על כרעי תרנגולת. אני גם בחברות גדולה עם שאול מהבארבי וגם ערכתי את הווידיאו לחתונה בבארבי שנולדה מרעיון שאני זרקתי לאוויר".

 

גם הגל השני לא נועד למטרות רווח?

"לא יהיה מזה שום דבר רווחי, אולי נוציא שיר או שניים לרדיו, אבל בטח לא יותר מלכסות את ההוצאות. אני ורוב האנשים בדבר הזה פשוט שמחים לעשות משהו שהוא נטו חדוות יצירה ותרפיה למוח — איכשהו לתעד את התקופה".

x