$
ספרות

אתגר קרת הוא הזוכה בפרס ספיר על ספרו "תקלה בקצה הגלקסיה"

ספרו של קרת גבר על הארבעה האחרים: "יקיצה" של ניר ברעם, "להתראות עכו" של עלא חליחל, "היֹה היתה" של יעל נאמן ו"סמאדר" של מירב נקר-סדי

מאיה נחום שחל 21:0621.01.19
אתגר קרת הוא הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס 2018 על ספרו "תקלה בקצה הגלקסיה" בהוצאת כנרת זב"מ דביר.

 

 

 

ועדת השופטים בראשות פרופ' ארנה בן נפתלי, קבעה כי "הספר 'תקלה בקצה הגלקסיה נוגע בלב לבה של חוויית שיבוש בסדר העולם. הקיום הישראלי הופך לפירור של הוויה בתוך עולם חסר היררכיות, שאין בו מרכז אחד, ואין בו נקודת מבט שליטה. מבעד לשפה ולהוויה הקלילות-לכאורה של אתגר קרת מבצבץ עצב עמוק מאוד. הדמויות השונות נקשרות זו לזו דרך זרות, בדידות, ותחושה חזקה של היות מופקר בעולם. בה בעת, הדמויות כמהות לאהבה ולאינטימיות. האטומיזם, ההפקרה והתלישות בני המאה ה-21 באים לידי ביטוי צורני ותמטי מזהיר בסיפורי הקובץ הזה. קרת מנכיח את סוגת הסיפור הקצר כצורת הביטוי הספרותי המזוקקת והכרחית של הזמן הזה".

 

קרת זוכה בפרס כספי בסך 150 אלף שקל וספרו יתורגם לערבית ולשפה זרה נוספת על פי בחירתו. בנוסף, ירכוש מפעל הפיס מהדורה בת 500 ספרים מספרי ה"רשימה הקצרה" ומהספר הזוכה בקטגורית הביכורים ויעניק אותם לספריות ציבוריות ברחבי הארץ.

  

אתגר קרת והפרס אתגר קרת והפרס

 

 

חבר השופטים בחר את "הרשימה הקצרה" הכוללת חמישה ספרים: "יקיצה" מאת ניר ברעם, בהוצאת עם עובד, "להתראות עכו" מאת עלא חליחל, בהוצאת עם עובד, "היֹה היתה" מאת יעל נאמן, בהוצאת אחוזת בית, "סמאדר" מאת מירב נקר-סדי, בהוצאת בבל ו"תקלה בקצה הגלקסיה" שגבר על הארבעה

האחרים. כל אחד מארבעת הסופרים יזכה בפרס של 40 אלף שקל.

 

קרת אמר בתום הטקס: "הזכיה מאוד הפתיעה אותי. אני לא רגיל לזכות בפרסים ספרותיים בישראל.  הספרים האחרים ברשימה הקצרה היו מעולים ולכן אני מאוד נרגש ומוחמא".

 

פרס ספיר לספרות נוסד בשנת 2000 במטרה לעודד את הספרות העברית ואת תרבות הקריאה, וחולק זו השנה ה- 18 לכותר הטוב ביותר של השנה על פי בחירת חבר השופטים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x