$
כושר

אימון מתקדם: חשיבותו של חימום

שילוב של אימוני איכות בשגרה מצריך חימום יעיל, שמגדיל את טווח התנועה ומעלה את הדופק בהדרגה

ארי תדהר 09:2916.10.18

אימוני איכות, שמתמקדים ביכולת מסוימת ובדרך כלל נעשים בעצימות גבוהה, חשובים מאוד כדי להשתפר. הוספה שלהם לשגרה הספורטיבית שלנו צריכה להיעשות ביעילות, ולכן לפני שאנחנו ניגשים לתרגילים מאומצים יש להקפיד על חימום הדרגתי. כך מערכות הגוף יהיו מוכנות לעבוד בעומס גבוה.

 

מטרתו של החימום היא להעלות את טמפרטורת הגוף וכך גם את הדופק, להגביר את צריכת האנרגיה ואת חילוף החומרים, לשחרר הורמונים שמכינים את הגוף לפעילות ולהגדיל את טווחי התנועה. מלבד זאת, החימום הוא היערכות מנטלית שכן הוא מעביר את הגוף ממנוחה למצב של דריכות לקראת מאמץ.

 

אז מה כולל חימום איכותי? התשובה מעט מורכבת כי היא משתנה בין כל ספורטאי וספורטאי ותלויה בגנטיקה שלו, בגילו, בשעת האימון, במזג האוויר ובגורמים נוספים. יש מי שיכולים לקום בבוקר ולצאת לריצה מהירה של שעה ללא חימום מקדים; ויש כאלה שיצטרכו להתאושש לשעה מהלילה וגם אז, חצי שעה לתוך האימון, עדיין ירגישו עייפים.

 

ריצה קלה לחימום. אימון עצים וקצר דורש חימום ארוך ריצה קלה לחימום. אימון עצים וקצר דורש חימום ארוך צילום: שאטרסטוק

 

כשמשלבים אימוני איכות יש להקפיד על חימום ארוך מהרגיל. גם לאורך ועצימות האימון עצמו משמעות גדולה על החימום. ככל שהאימון עצים וקצר יותר, נדרש חימום ארוך יותר. לאימון ארוך וקל לא בהכרח נדרש חימום ייעודי, ולפעמים מספיק להגביר קצב בהדרגה.

 

באשר לאופיו של החימום, הוא תלוי באימון הספציפי. כך למשל, לפני אימון עליות אפשר להתחיל בכמה עליות קצרות יותר ובעצימות נמוכה יותר.

 

גם תרגילי טכניקה וסגנון יכולים להוות חימום טוב ויעזרו לנו לשפר את יעילות התנועה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x