שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אמנות ועיצוב

התערוכה “על הקצה”: ילדים, קחו סיכון

התערוכה במוזיאון המדע בירושלים אינה מסוכנת ממש, אך היא מאתגרת את הילדים ומצליחה לעורר בהם מודעות

רעות ברנע 08:2917.07.18

האם צריך ללמד את הילדים שלנו לקחת סיכונים? זו שאלה שעולה בשנים האחרונות אצל יותר ויותר הורים, הודות למציאות שבהרבה פעמים מתאפיינת ב”גוננות יתר”, בהשוואה לדורות קודמים. הנושא הפך להיות מדובר בקרב כל מי שעוסק בפסיכולוגיה או חינוך, וברחבי העולם אפילו הוקמו בשנים האחרונות גני שעשועים ובתי ספר שמעודדים את הילדים לקחת סיכון בצורות שונות.

 

תערוכה חדשה בשם “על הקצה” שמוצגת בימים אלה במוזיאון המדע ע”ש בלומפילד בירושלים (עד 10.12) נוגעת בנושא הזה בדיוק. התערוכה, שמוצגת במסגרת עונת ישראל-צרפת 2018 הוצגה לפני כן במוזיאון המדע הפריזאי Universcience וזכתה להצלחה גדולה, בעיקר, כנראה, משום שהיא מצליחה לעורר מחשבה אצל ילדים בנושא שהם לא מודעים אליו בשוטף.

 

 

הליכה על כבל בתערוכה “על הקצה”. רק כמה סנטימטרים מעל הקרקע הליכה על כבל בתערוכה “על הקצה”. רק כמה סנטימטרים מעל הקרקע צילום: עדי קופמן

 

לכאורה, אין בתערוכה שום דבר מסוכן באמת. הקטע הכי מאתגר בה הוא הליכה על חבל - שהוא בעצם כבל מתכת עבה - עניין שנראה פשוט אבל הוא ממש לא, ולצידו הליכה על קורת עץ, עניין קצת פחות מסובך. אבל גם שני אלה לא באמת נמצאים בגובה, אלא רק סנטימטרים ספורים מעל הקרקע.

 

חוויית התערוכה אינה מלחיצה בשום צורה אלא מנסה להבליט את הצדדים הרציונליים שבהחלטה לקחת סיכון. כך, למשל, יכולים הילדים לדרג מה בעיניהם נחשב מסוכן יותר מבין דימויים כמו מכונית, אופנוע, סיגריה, כריש ובקבוק משקה אלכוהולי. סטטיסטית, תתפלאו (או לא) – הסיגריה היא המסוכנת ביותר. בהמשך צריכים הילדים, בצורה חווייתית, לארוז תרמיל למסע בשטח ולהחליט מה חיוני לקחת או לא. יש גם פעילויות שהן משחקיות יותר, כמו זו המנסה להעביר את רעיון הסיכוי מול הסיכון באמצעות תחרות טיפוס על הר שמתבצעת על ידי זריקת קוביות מסוגים שונים, או זו שמנסה לדמות נהיגה תחת השפעת אלכוהול באמצעות חבישה של קסדות מטשטשות ראייה איתן יש ללכת בתוך מסלול מתעתע מבלי להתקל בחפצים מסביב.

 

התערוכה מלווה בסרטים דוקומנטריים קצרים על אנשים שלקחו סיכון, למשל, יציאה למסע מאתגר בטבע. בניגוד לאותם גני שעשועים ייעודים אי אפשר לומר שהתערוכה הזו מעודדת לקיחת סיכונים. היא דידקטית יותר, מנסה לעורר מודעות ולעודד מחשבה.

 

הליכה על כבל בתערוכה “על הקצה”. רק כמה סנטימטרים מעל הקרקע

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x