$
קולנוע וטלוויזיה

לה לה לנד צפוי לזכות בקופה הגדולה באוסקר: אסקפיסטי או פוליטי

הלילה תגיע נקודת השיא השנתית של תעשיית הקולנוע ההוליוודי. אך עם שבירת שיא הייצוג השחור, מצב האומה עלול להשפיע על בחירתה של הוליווד

אור סיגולי 08:4026.02.17

הלילה תגיע נקודת השיא השנתית של תעשיית הקולנוע ההוליוודית - טקס האוסקר ה־89, שיביא לסיומה של אחת מעונות הפרסים הפוליטיות ביותר של הזמן האחרון. על רקע תוצאות הבחירות האחרונות בארה"ב ובזמן שהמחאה על מיעוט ייצוג השחורים בטקסים האחרונים עדיין מהדהדת, לא היתה זו הפתעה שהאקטואליה השפיעה לא מעט על המועמדים השונים.

 צילום: בלומברג

 

מספיק להביט ברשימת המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר כדי להבין שמשהו השתנה. לא פחות משלושה מתוך תשעת המתחרים בקטגוריה עוסקים בשחורי עור באמריקה - יותר מאי פעם: "אור ירח" חביב הביקורת שניכס לעצמו שמונה מועמדויות; "גדרות" שביים השחקן עטור האוסקרים דנזל וושינגטון; ו"מאחורי המספרים" על נשות נאס"א השחורות, שהיה לסרט הרווחי ביותר מכל תשעת המועמדים וגרף הכנסות של יותר מ־144 מיליון דולר בארה"ב בלבד.
וושינגטון ודיוויס ב"גדרות". מועמדים לפרסי השחקנים הטובים וושינגטון ודיוויס ב"גדרות". מועמדים לפרסי השחקנים הטובים צילום: אם סי טי

 

אשמה או צירוף מקרים?

 

אם בזכות העובדה שהשנה הוזמנו חברי אקדמיה מרקעים אתניים מגוונים, תחושת אשמה הוליוודית או סתם צירוף מקרים, במעמד הכרזת המועמדים התגלה שהשנה נשברו שיאי הייצוג השחור באוסקר. לראשונה בתולדות הפרס ארבע קטגוריות המשחק כוללות לפחות שחקן שחור עור אחד, ובקטגוריית הסרט התיעודי באורך מלא - ארבעה מתוך חמשת המועמדים בוימו על ידי אפרו־אמריקאים.

 

ועדיין, השאלה האמיתית היא אם הפוליטיקה תשפיע על זהות הזוכים. חברי האקדמיה ממלאים את טופסי ההצבעה באנונימיות, וסביר להניח שלא יבחרו ב"אור ירח" או ב"גדרות" רק כדי להוכיח נקודה. לכן לא מפתיע שכולם מהמרים על המחזמר האסקפיסטי "לה לה לנד" כזוכה הגדול. הסרט קיבל לא פחות מ־14 מועמדויות, שיא שעד היום החזיקו בו רק שני סרטים.
סטון וגוסלינג ב"לה לה לנד". מוביל בהימורים סטון וגוסלינג ב"לה לה לנד". מוביל בהימורים צילום: Dale Robinette

 

התחזית מנבאת ל"לה לה לנד" את פרס הסרט הטוב ביותר, פרס הבימוי לדמייאן שאזל בן ה־31 (שאם יזכה יהפוך לבמאי הצעיר ביותר שזכה באוסקר) ועוד שלל פרסים. אחד מהם כנראה יגיע גם ללב הפועם של הסרט, השחקנית אמה סטון, שעומדת בראש טבלת ההימורים לפרס השחקנית הראשית הטובה ביותר. עוד הימור בטוח, אולי הבטוח ביותר של הערב, הוא זכייתה של ויולה דיוויס בפרס שחקנית המשנה על הסרט "גדרות", היחיד מכל המועמדים שלא הופץ בארץ.

 

וושינגטון VS אפלק

 

אם קטגוריות המשחק הנשיות צפויות, המצב אצל הגברים שונה לחלוטין. בפרס השחקן הראשי מתמודדים שני שחקנים ראש בראש: דנזל וושינגטון שביים את עצמו ב"גדרות" וקייסי אפלק על הופעתו המדהימה ב"מנצ'סטר ליד הים". אפלק סחף את העונה עד כה, אבל האשמות על התנהגות לא נאותה והטרדות מיניות רדפו את הקמפיין שלו, ועלולות להרחיק ממנו מצביעים. מנגד, לוושינגטון כבר יש שני פרסי אוסקר בבית, ולא בטוח אם האקדמיה תמהר להעניק לו אחד נוסף.

 

המוביל בהימורי פרס שחקן המשנה הוא מהרשלה עלי על הופעתו בחלק הראשון של "אור ירח". גם הוא העמיס על מדפיו אינספור פרסים במהלך העונה, אך נדמה שמתחריו, הבולט מביניהם הוא דב פאטל ("סארו - הדרך הביתה"), צברו מומנטום.

 

ביום שני בבוקר נתעורר לגלות אילו שיאים נשברו ואיזה סרט נכנס להיכל התהילה של הקולנוע האמריקאי המסחרי עם פרס הסרט הטוב ביותר. מובן שאין פה כל קשר לאיכות, את זה אנחנו יודעים מזמן, אבל מסקרן לגלות אם תעשיית הקולנוע תיתן למצב האומה להשפיע על בחירותיה או שמא תמשיך לחפש את הבריחה מהמציאות, ותזכיר לנו שלמרות מה שקורה בחוץ, להוליווד חוקים משלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x