$
אמנות ועיצוב

מדפסת מגונדרת

האחים יונתן ובת שבע ממשיכים את שושלת מותג התכשיטים היוקרתי פורמן. 60 שנה לאחר הקמתו הם מייצרים אותם במדפסות תלת־ממד: "זו התפתחות טבעית"

מורן לונדון 08:4510.08.16

כשסיד פורמן הקים את מותג התכשיטים שלו בדרום אפריקה, הוא לא העלה על דעתו ש־60 שנה לאחר מכן הנכדים שלו ייצרו אותם במדפסת תלת־ממד. המותג פורמן התפרסם בזכות האיכות והייחוד שלו ואף זכה שלוש פעמים באוסקר של עולם התכשיטנות "De Beers Diamond International Awards" ובין לקוחותיו בפרופיל גבוה גם אחד נלסון מנדלה.

 

לימים גם בניו נכנסו לעסק, ואין זה פלא שנכדיו, ובהם האחים יונתן (30) ובת שבע (27) מקרני שומרון, מצאו את עצמם ממשיכים את המסורת. "זה לא שתכשיטנות היתה חלום ילדות שלנו", מסבירים השניים, "אבל תמיד היה ברור שכשיגיע הזמן להתחיל את החיים, זו תהיה הבחירה הטבעית".

 

יונתן הגיע לישראל ב־2004 כדי להתגייס לצה"ל. לאחר השירות חזר לחיק המשפחה בדרום אפריקה והרגיש שמשהו לא נכון לו. "מהר הבנתי שנדבקתי בחיידק וישראל נמצאת חזק בתוכי". אחרי חצי שנה הוא החליט לעלות לארץ, ושלוש שנים לאחר מכן הצטרפה אליו בת שבע.

 

 

השימוש בטכנולוגיה החדשנית מאפשר לנו להגיע לרמות דיוק גבוהות וליצור עיצובים שבעבר לא יכולנו בגלל מגבלות ידניות" השימוש בטכנולוגיה החדשנית מאפשר לנו להגיע לרמות דיוק גבוהות וליצור עיצובים שבעבר לא יכולנו בגלל מגבלות ידניות"

 

וככה התנתקתם מהמשפחה ומהמורשת?

"ההורים שלנו חלמו כל חייהם לעלות לישראל, אבל לא הצליחו להוציא את זה לפועל בגלל העסקים שלהם. לבסוף, לפני ארבע שנים, הם עשו זאת ולפני שנתיים אפילו סבא עלה".

 

כיום בני הדור הצעיר של המשפחה ממשיכים את דרכו של פורמן בארץ הקודש. הם הקימו בישראל את "Forman 3D Generation", מותג תכשיטים יוקרתי כמו זה של סבא, אבל כזה שמשתמש בטכנולוגיה עדכנית. באמצעות מדפסות תלת־ממד הם מצליחים, לדבריהם, להגיע לתוצאות טובות יותר מאלה שחלמו עליהן. "השימוש במדפסת של סיסטמטיקס מאפשר לנו להגיע לרמות דיוק גבוהות ביותר וליצור עיצובים שבעבר לא יכולנו בגלל מגבלות ידניות", מסביר יונתן.

 

בזמן שהוא מראה תמונות של תכשיטי המותג משתרבבת לה תמונה של פסל מכונית במראה עתיק מזהב. "זו הזדמנות טובה להסביר איך סבא שלי עבד", אומר יונתן ומראה לי תמונות חתך ופנים של המכונית. כל הפרטים, כולל השלדה והמנוע, עשויים בעבודת יד מדויקת ומעוררת הערצה. "הוא ישב על הפסל הזה וחתך ביד כל מילימטר".

 

אז הייצור המסורתי והתחושה שהוא נותן לא נפגם בשימוש במדפסת תלת־ממד?

"לא. אנחנו משקיעים את כל האהבה בעיצוב, והלקוחות מרגישים את זה. נוסף על כך, משום שהמדפסת מייצרת אב־טיפוס מדויק, הלקוח יכול להתרשם ממנו מראש ולהחליט אם הוא רוצה לשנות משהו. הוא יכול להיות שותף ממשי לתהליך והמעורבות הזאת יוצרת רגשיות", אומרת בת שבע.

 

 

בת שבע ויונתן פורמן. "מסורת התכשיטנות משתנה" בת שבע ויונתן פורמן. "מסורת התכשיטנות משתנה" צילום: אביגיל עוזי

 

יונתן מוציא שתי טבעות מקופסה קטנה, ואין ספק שהתוצאה שונה מכל מה שאנחנו מכירים: לבבות בני מילימטרים בודדים המחוררים בהן, שפיצים מחודדים, תושבות יהלומים מדויקות — לא משהו שיד אדם יכולה לו. "השימוש במדפסת ממקד גם אותנו. בעבר כמות הזהב שנדרשה לנו היתה גדולה הרבה יותר מהכמות במוצר המוגמר. היום זה ממש לא ככה".

 

ואיך הדור הישן מגיב לחדשנות?

"סבא שלי תמיד רצה שהתכשיטים של פורמן יהיו איכותיים ומדויקים. אבא שלי כבר רצה להכניס את מדפסת התלת־ממד כדי לשדרג את רמות העיצוב, ואנחנו רואים בכך התפתחות טבעית. מסורת התכשיטנות משתנה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x