פנאי

כמות נאה של בידור

הציפיות הנמוכות מ"באטמן נגד סופרמן" עבדו לטובתו, ועדיין מדובר בסרט ארוך מדי שסובל מעודף פאתוס

אור סיגולי 09:4227.03.16

הרבה דברים קרו בארבעים ומשהו השנים שעברו מאז נולדו באטמן וסופרמן של הקולנוע. התמורות הפוליטיות, כניסת האינטרנט והסלולר וכמובן הטראומה הגדולה של 11 בספטמבר עיצבו מחדש את נקודת המבט של הקהל, וגם ביקום של גיבורי־העל נרשמו תמורות קיצוניות. הגרסה האחרונה של "באטמן", טרילוגיית "האביר האפל", הפכה להצלחה עצומה בזמן שהניסיונות להחזיר את סופרמן למסך עם "סופרמן חוזר" ו"איש הפלדה" לא זכו לפופולריות זהה. בו בזמן, המתחרה מארוול, שאחראית לסדרת סרטי "הנוקמים" ו"אקס־מן", הותירה אבק לדמויות של די.סי.

 

בשקלול כל אלה מגיע "באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק" למסכים כשהוא מלווה במטען של חוסר אמון. הניסיון ליצור באטמן חדש סמוך ל"האביר האפל" היה שנוי במחלוקת, וסופרמן נראה כמותג מיושן עבור הקהל הציני העכשווי.

 

ובכן, נראה שהציפיות הנמוכות הועילו לסרט. מפגש הפסגה של שני הגיבורים התגלה כסרט אקשן שמספק הנאה רבה למרות אורכו ולא מבייש לחלוטין את השושלת הארוכה והמרשימה של העומדים במרכזו. את הסרט ביים זאק סניידר, שמאז סרטו השני "300" הפסיק לעשות סרטים ועבר ליצור אופרות אקשן עמוסות אפקטים ממוחשבים. אם להיות כנים, לרוב לא הלך לו כל כך. אבל הפעם משהו בסגנון הבימוי מלא הפאתוס וחסר ההומור שלו התיישב היטב עם המהות הכבדה של די.סי. הסרט סובל מעודף חשיבות עצמית, אך הדבר אינו פוגע בקטעי האקשן ובבניית הדמויות. קשה למצוא חדשנות בתסריט, שמנסה לדון במהות הכוח, משום שכמעט כל סרט גיבורי־על מהשנים האחרונות עסק בזה, כולל סניידר עצמו ב"השומרים". עם זאת, הוא יוצר דואליות מעניינת לגבי גיבוריו ורשעיו, שעשויה, גם אם לרגע קל, לגרום לצופים לחשוב ולא רק לבהות.

 

קאוויל ואפלק ב"באטמן נגד סופרמן". ההופעה של גל גדות לא נופלת משלהם קאוויל ואפלק ב"באטמן נגד סופרמן". ההופעה של גל גדות לא נופלת משלהם צילום: יח"צ

 

הסרט מעוטר כוכבים רבים, ובהם הנרי קאוויל הבריטי בתפקיד סופרמן, בן אפלק בתפקיד באטמן וגם ג'סי אייזנברג, הולי האנטר וג'רמי איירונס. אלא שבאופן טבעי עינינו נשואות אל נציגתנו גל גדות בתפקיד וונדר־וומן. החדשות הרעות הן שזמן המסך שלה פחוּת ממה שגרמו לנו לחשוב. החדשות הטובות באמת הן שההופעה של גדות אינה נופלת מהופעתם של המפורסמים שלצדה. קצת חבל שרוב זמנה של גדות על המסך הוא בסצנת האקשן האחרונה והחלשה ביותר בסרט בעקבות הישענות יתר על אפקטים ממוחשבים שמבלבלים את העין וגם סביר שיתיישנו די בקרוב. "באטמן נגד סופרמן" ארוך מדי ונוטה לסרבול כשעה פנימה, אבל עדיין מספק כמות נאה של בידור ראוי וקולנוע סוחף.

 

החמישייה של כלכליסט

הסרטים שכדאי לראות השבוע

1. "הבן של שאול". שבוע שביעי ברציפות בפסגה

2. "האיש שנולד מחדש". הסרט הוותיק ביותר בחמישייה ממשיך לנשוף בעורפו של המקום הראשון

3. "זוטרופוליס". סרט האנימציה של דיסני מוכיח שהם עדיין בשיאם

4. "נעורים". יורד מקום אחד מהשבוע שעבר

5. "יחי הקיסר". גם לצופים מבוגרים מגיעה קומדיה מוצלחת

בטל שלח
    לכל התגובות
    x