$
פנאי

הפסיכולוגיה של הריצוף

האדריכלית רחל סלע פיתחה שיטה לבניית בית בהתאם לאישיות הבעלים. בראיון ובספר חדש היא מסבירה באיזה צבע כדאי לטיפוסים עצובים לצבוע את הקירות ואיזה סלון מתאים לאדם שיודע להקשיב

אלעד בילו 08:2224.03.16

"תמיד חיפשתי תשובה לשאלה איך מתרגמים מבנה אישיות למבנה של בית", מספרת האדריכלית רחל סלע, שבמקביל לעבודתה כאדריכלית וכמרצה לעיצוב למדה במשך 17 שנה "פסיכולוגיה ופיזיקה ומיסטיקה ותרבויות עתיקות", וחקרה את נקודות ההשקה בין הנפש ללבנים. וכך, כשמאחוריה שנים של איסוף נתונים, הוציאה את ספרה הראשון, "בית בדמותך".

 

בספר, אלבום שולחן מושקע וגדול ממדים, פורסת סלע את התיאוריה שלה ל"ארכיטקטורה בביטוי אישי". "מצאתי כלים פשוטים ופרקטיים שעוזרים למקד ולהבהיר לאנשים מה הצורות, הצבעים, החומרים והחללים שמתאימים למבנה האישיות שלהם ויגרמו להם לקבל את התחושות שהם רוצים להשיג", היא אומרת בראיון.

 

רחל סלע רחל סלע צילום: טל שחר

 

עיצוב בית בדמותך זו לא פריבילגיה של העשירון העליון?

"חס וחלילה. זה לא שאתה יכול ליצור תחושה רק אם יש לך כסף. אתה יכול לבחור יקר או זול, אבל את התחושות תקבל בשני המקרים. אתה יכול לקנות קרמיקה לבנה ב־35 שקל למטר או ב־700 שקל למטר — אבל זו עדיין תהיה קרמיקה לבנה".

 

אז איך עובדת השיטה? סלע (53) בחרה 24 תצלומים המציגים מקומות וחללים שונים, דוגמת ים, סלון עתיק, סמטה אירופית צבעונית וכו'. מתוכם ממליצה סלע לבחור עד חמישה תצלומים מועדפים. בדרך זו של אפיון ללא מילים מתקבל סט תחושות שמהווה את הנוסחה לבית הרמוני בדמותו של הגרים בו.

 

החלק המרכזי בספר הוא 13 הפרקים המציגים גישות חיים שונות ובהם "ארכיטקטורה של אלגנטיות", "ארכיטקטורה של רוחניות" ו"ארכיטקטורה של ביטחון".

 

ניסינו יחד את השיטה. בחרתי ארבע תמונות ובמהרה התקבלה תבנית אישיותית: אדם "שיש בו רכות ושנורא חשוב לו להיות בסביבה של שמחה. חשוב לו גם איזון וגם מגע החומר". זאת ועוד, אני "יודע להקשיב, להכיל ולהיות אמפתי", או שאני נמשך לתכונות האלה ("כי זה תמיד עובד ככה או הפוך"), אבל בוודאות יש לי דיאלוג עם התכונה הזאת.

 

נשלחתי לפרק החמישי, "ארכיטקטורה של רכות", ובו תמונות של בתים וחללים הנותנים תחושה של רכות, הסברים על הצבעים המתאימים לי, החומרים וכו'. לדוגמה המליצה לי סלע לבנות בית עם "גימורים שהם יותר בעבודת יד ולא דברים חדים, מה שמאפיין יותר בתים ביוון וגם כאלה בארץ, ולהשתמש בחומרים כמו עץ או עץ צבוע שנחשב רך יותר מעץ טבעי, ואור".

 

עיצובים של רחל סלע עיצובים של רחל סלע

 

איך פסיכולוגים הגיבו על הספר?

"התלהבו בטירוף כי מבחינתם הוא מהווה כלי טיפולי. מצאתי דרך המחקר שאנשים נמשכים לדברים מסוימים כשיש להם תכונות מסוימות. בשיטה הזאת הבית משרה עליך תחושות מסוימות שאולי חסרות לך. אם אתה נוטה למלנכוליה ותכניס מעט שמחה בעזרת צבעים או אקססוריז, זה יכול לשנות לך את ההרגשה".

 

הווילה הפנימית

 

בספרה נותנת סלע גם הצצה נרחבת לבתים בתכנונה ובעיצובה, אלה נעים בין וילה רחבת ידיים ברמת השרון לאחוזה פלוס בריכה בכפר שמריהו. "זה לא שאני אדריכלית של עשירים, ממש לא", היא מבהירה, "הלקוחות שלי הם משרי אריסון ועד לבתים של אנשים בקיבוץ. לכן לאלה שלא יכולים להרשות לעצמם את המשרד שלי אני נותנת ייעוץ".

 

היא מרצה במכללת אולטימה לעיצוב של מרכז הבנייה הישראלי, ועומדת בראש משרד אדריכלים הפועל בארץ יותר מ־20 שנה. בימים אלה היא מסיימת עיצוב ותכנון משרדי חברת הייטק גדולה במגדלי עזריאלי ("שתי קומות שחיברתי, 2,000 מטר מרובע"), כאשר מאחוריה בין היתר עיצוב ארבע קומות משרדי חברת ההשקעות אי.בי.אי שבמגדל שלום והמשרדים של קרן אריסון. במקביל אחראית סלע על הארכיטקטורה של מועדוני נוער כמו זה במושב עין ורד, ובעיקר על בתים פרטיים רבים ברחבי הארץ בדגש על אזור גוש דן, הרצליה והשרון.

 

בעולם מתלהבים

 

סלע, בוגרת בהצטיינות של המחלקה לארכיטקטורה באוניברסיטת UTA שבארה"ב, אומרת כי לא קיים עוד ספר שכזה המחבר בין שני העולמות הנ"ל, "לכן אדריכלים מכל העולם כל כך מתלהבים מהשיטה וכבר הביעו רצון להפיץ את זה בשפה שלהם".

 

מבחינת סלע, עיצוב בית בהתאם לאישיות הוא מגמה שמשתלבת ברוח התקופה שנוטה לכיוון פרסונליזציה במגוון תחומי חיים. כמו הרפואה, ש"הולכת עם התכונות שלך ועם היכולת של הגוף שלך וממנפת אותו", כך גם הבית "ממנף את הכלים של העיצוב כדי לשרת את האני, את האדם, את האינדיבידואל". "ברגע שאתה לא מנסח נכון את המטרות שלך, הסיכוי שתגיע אליהן הוא מאוד נמוך", היא קובעת, "והספר עוזר לאדם להגדיר את מטרות הבנייה או השיפוץ, לנסח ולתמלל אותן. ברגע שאתה ממוקד אתה בשביל הנכון".

 

בית נבנה לרוב עבור יותר מאדם אחד, אך סלע מרגיעה: "גם הפכים יכולים בכיף למצוא את עמק השווה ולא להתגרש תוך כדי בנייה, כאשר הוא סוחב לכיוון שלו והיא לכיוון שלה ויש כל הזמן מחלוקות". כך בדיוק גם במושב משמרת, בביתה הפרטי של סלע. "היה לי ברור שאני לוקחת את התחושות של הביטחון, הרכות והמרחב והחופש של בעלי ואת מגע החומר והעוצמה שלי", היא מסבירה, "ויצרתי בית שמעביר את חמשת אלה. כשאדריכל מתכנן לעצמו בית הוא רוצה שהבית יהיה יפהפה, מעין אנדרטה שתגיד כמה הוא מוצלח, ולכן אדריכלים מתקשים בתכנון בתיהם. כשאני תכננתי את הבית לקח לי עשר דקות להגיע למתווה הראשוני".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x