$
פנאי

השחקנים הכריזו על סכסוך עבודה כפול: בהבימה ובקאמרי

השחקנים המיוצגים על ידי שח"ם הכריזו על סכסוך לאחר כישלון המו"מ לטיפול בשחיקת שכרם; מדובר בפעם הראשונה בה נרשם מהלך מעין זה בשני המוסדות בו זמנית

מאיה נחום שחל 20:4624.11.15

שחקנים בתיאטראות הבימה והקאמרי הכריזו על סכסוך עבודה, כך נודע הערב (ג'). לפי הודעה של שח"ם-ארגון השחקנים, זו הפעם הראשונה בה מוכרז סכסוך עבודה כנגד שני המוסדות בו זמנית, וזאת "לאחר כישלון המו"מ לטיפול בשחיקת שכר השחקנים".

 

 

הקאמרי הקאמרי צילום: עמית גירון

 

לפי ההודעה, "הכרזת סכסוך העבודה מול התיאטראות הוא צעד ראשוני לקראת מהלך רחב וחריף יותר של שח"ם ויכלול עיכובים, עיצומים והשבתה שלהם". הארגון החליף את ההסתדרות כגוף המייצג את אותם שחקנים בשני התיאטראות המאוגדים בחוזה קיבצי. 

 

לפי שח"ם, הארגון פנה אל אהרון עוזיאלי, לשעבר סגן בכיר לממונה על השכר במשרד אוצר, אשר בדק את נושא שחיקת השכר. "הבדיקה העלתה תמונה קשה מאוד של שחיקת שכר מתמשכת, אשר נפרסה על פני 15 שנים בהן נערכו התאמות שכר לטבלאות שכר מקבילות, אולם באופן עקבי נמנעו התיאטראות להתאים את עצמן למלוא אחוזי השינוי. הבדיקה העלתה תמונה בה הוצג כי ישנה שחיקה של 37% בשכר שחקני הקאמרי ומעל ל-42% שחיקה בשכר של שחקני הבימה. בנוסף, נתגלתה בעיה חמורה של השלמת שכרם של שחקנים רבים בתיאטראות לשכר מינימום, כפי שמחייב החוק וכן אי העברת סכומים מתאימים ומלאים למסגרות הפנסיה וההפרשות הפיננסיות השונות של השחקנים".

 

בשח"ם טוענים עוד כי ביקשו לקיים מו"מ משותף עם הבימה והקאמרי אך אז החלה "מסכת של דחיית פגישות וביטול דיונים, באופן עקבי ומתמשך מכיוון התיאטראות תוך שהן מסרבים לקבל את הצעות שיפור שכר השחקנים שהוצעו על ידי שח"ם ואף הגישו הצעות המיועדות לפגוע, אף יותר, בתנאי העבודה ובשכר השחקנים שלהן. בשל היעדר שיתוף פעולה מצידן ובשל רצונן להרע אף יותר את המצב הנוכחי ולאחר שפנה אליהם שוב ושוב בבקשה לשבת ולדון באופן הוגן ואמיתי על תנאי השכר בתיאטרון, נאלץ ארגון שח"ם להכריז על סכסוך עבודה כנגדן".

 

 

 

מטעם הקאמרי נשלחה תגובה בשם שני התיאטראות: "מזה שלושה חודשים מתנהל משא ומתן רציף וענייני מול שח"ם שמייצג פחות מחצי מהאמנים בשני התיאטראות יחדיו, ודאגתנו נתונה גם לשאר האמנים שאינם מיוצגים ע"י שח"ם. יצויין בהדגשה כי ההצגות ממשיכות להתקיים כסדרן והנהלות שני התיאטראות קיבלו בהפתעה גמורה את הודעת שח"ם. אנו נמשיך ונפעל על מנת להגיע להסדר המקובל על שני הצדדים ודאגתנו נתונה לרווחתם של השחקנים וכלל העובדים המהווים ליבת העשייה בתיאטרון".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x