$
אופנה

ילד של זאפה

ליין חדש מאפשר לכל אמא להלביש את התינוק שלה בבגדי גוף עם הדפסים שלבשה לפסטיבל ערד בתחילת שנות התשעים, וכאלה שאמא שלה לבשה בוודסטוק

רעות ברנע 09:2002.08.15

"יש אנשים שהבגדים שלנו קשים להם לעיכול", מספרת ליה צודרוב ממותג בגדי התינוקות "פושטקים", "אמהות שאומרות 'סמאללה! שחור לתינוקות?! ועוד עם תמונות של אנשים שמתו?!'. אבל יש גם כאלה שעפות על זה". האנשים המתים הם למשל זוהר ארגוב, ברוס לי, ג'ימי הנדריקס, קורט קוביין, אריק איינשטיין ובוב מארלי. לצדם אפשר למצוא בגלריה של פושטקים גם את הביטלס והבקסטריט בויז, כמו גם תמונות מ"בברלי הילס 90210" ו"גריז". קשה שלא לחייך כשגולשים באתר של פושטקים ורואים איך טי שירטים מנעורינו נראים בגרסת בגדי הגוף לתינוקות קטנטנים, כולם שחורים.

 

רוקנ'רול וטראש

 

ליה ובועז צודרוב, הורים ללני בת השנתיים ובקרוב לפושטק נוסף, השיקו את הקולקציה לפני כחצי שנה, אחרי שלוש שנות התבשלות. "שאלנו את עצמנו - מה משמח אתכם בחיים האלה? ומיד ענינו: פחמימות ריקות. ואז ניסינו לפתח סמול־טוק מנומס ושאלנו - וחוץ מזה? שחור, תינוקות, אינטרנט, רוקנ'רול, טלוויזיה, שיגועים, עיצוב", הם כותבים באתר, ומרחיבים בשיחה עם "כלכליסט". "תמיד הייתי מכורה לקניות ברשת, בעיקר לי", מספרת ליה (32), קופירייטרית. "כשנכנסתי להיריון העולם שלי החל לסוב סביב זה. חשבתי לעצב קולקציה לתינוקות, של בגדים שחורים עם דמויות איקוניות. סיפרתי את זה לאמא שלי, שהיא תופרת. היא לא אהבה את הרעיון, מה שרק גרם לי לרצות את זה יותר".

 

ליה ובועז צודרוב. הבשורה יוצאת מאשדוד ליה ובועז צודרוב. הבשורה יוצאת מאשדוד

 

בועז (32), שעוסק בגרפיקה, מוזיקה ומחשבים, דווקא נדלק. "בשלב ראשון יצרנו קולקציה מצומצמת. קנינו את הבדים הטובים ביותר ועשינו הדפסי רשת מקוריים בעצמנו, משהו שבועז יודע לעשות לבד", מסבירה ליה. "הוא זה שהביא את הרעיונות לדמויות כמו דילן, זאפה ופינק פלויד, ואני תרמתי את אלה מכל תחנות התרבות הטראשיות כמו 'ריקוד מושחת' ו'אלף'. אמא שלי תפרה את בגדי הגוף, ומכרנו אותם דרך אתר Etsy. כשראינו שזה הולך לא רע התחלנו לחשוב על התרחבות, ואז היינו צריכים למצוא מתפרה איכותית ובית דפוס, להשיג תקציב ובעיקר להשיג זכויות יוצרים על כל האיורים. זה מכשול שלא צפינו. מ־50 הדפסים שונים ירדנו לחצי, כי עניין הזכויות כרוך בהרבה מאוד כסף. היו דברים שנורא רציתי, כמו 'הופה היי' או 'לא כולל שירות', שדווקא זכויות היוצרים שלהם עלו הכי הרבה. אז עם כל הכבוד ליגאל בשן, ויתרנו. בכל מקרה אנחנו מציירים את הדמויות לבד".

 

כביסה תוסיף וינטג'

 

שניהם עדיין מתפרנסים בעיקר מעיסוקיהם האחרים, אבל מתכננים להרחיב את פושטקים. כרגע הם מוכרים רק בגדי גוף במידות 18-0, ומקווים לייצר גם חולצות, שמלות ועוד במגוון מידות, ולמכור גם בחנויות. המכירה כיום נעשית רק דרך האתר, שבו המשלוח חינם, בגד גוף אחד עולה 60 שקל, ושלושה עולים 150. "יש אנשים שאומרים 'זה יקר בטירוף', אני אקנה לבד בגד שחור ואדפיס. אז אני אומרת קודם כל, בבקשה. העניין הוא שמדובר במוצר איכותי שמיוצר כולו בארץ. גם אם הוא עובר מלא כביסות הוא מקבל מראה קצת וינטג'י שהופך אותו ליותר מגניב. קניתי לבת שלי דברים של מעצבים מקומיים והתבאסתי מהאיכות".

 

בגדי פושטקים. "הופה היי" ו"לא כולל שירות" בינתיים בחוץ בגדי פושטקים. "הופה היי" ו"לא כולל שירות" בינתיים בחוץ

 

עם כמה שהמותג נראה תל־אביבי־מאגניב, בני הזוג בכלל חיים באשדוד. "גרנו בתל אביב בדירה שכורה, מצומקת ודוחה. היה כיף לגור בעיר, אבל לא ריאלי. אנחנו גרים ליד ההורים שלי, הם כל כך עוזרים לי שהייתי מדפיסה גם אותם על החולצות. כל מה שקשור לענייני קריירה יותר מסובך באשדוד, שלא לדבר על המלחמות, אבל פה אנחנו נמצאים כרגע". ומה עם בגדים למבוגרים? "הם לא מעניינים אותנו, יש להם מלא אופציות. לקטנטנים כבר יש לי סקיצות מוכנות, הדבר היחיד שחסר הוא כסף".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x