$
פנאי

הצגה: "אדיסון", תיאטרון אורנה פורת

זה סיפורו של הנער תומס אדיסון, לימים אחד הממציאים החשובים והגדולים של המאה ה־19 והאיש שאחראי על קיומם של נורת החשמל והטלגרף

מאיה נחום שחל 08:5325.05.15

תיאטרון אורנה פורת לילדים ונוער מעלה את המחזה "אדיסון" מאת צביה הוברמן בבימוי רועי שגב ובהשתתפות אייל שכטר, אמנון וולף, ענת פדרשניידר, נדב לאור, הילה מצקר־הלוי, עמית אפשטיין ואלעד אטרקצ'י.

 

העלילה: סיפורו של הנער תומס אדיסון, לימים אחד הממציאים החשובים והגדולים של המאה ה־19 והאיש שאחראי על קיומם של נורת החשמל והטלגרף. אדיסון גדל בעיירה קטנה בארצות הברית, ולמרות גאוניותו, יצר הסקרנות שלו והניסויים המסוכנים שערך, החברה לא ידעה להעריך אותו. הוא נחשב לעוף מוזר בקרב הילדים והמורים, שהתייחסו אליו בגסות, ומצא נחמה אצל אמו.

 

ההצגה "אדיסון", תיאטרון אורנה פורת ההצגה "אדיסון", תיאטרון אורנה פורת צילום: כפיר בולוטין

 

כשחברתו היחידה נאלצת לעבור ניתוח דחוף בלילה, בחושך, הנורה של אדיסון - ששינתה את המאה ה־20, כידוע - מצילה את חייה, וכולם מתחילים להעריך את הילד הדחוי והמשונה ולקבל אותו כמו שהוא.

 

דבר המבקרת: הוברמן כתבה מחזה מקסים שמעביר באנושיות וברגישות את סיפורו הביוגרפי של אדיסון, ומנגיש אותו לבני ה־8–12 שמורגלים עוד מבית הספר למסרי קבלת האחר למיניהם. כמו כן הם לומדים שהדרך להצלחה לא תמיד קלה ועשויה להיות מלאת מכשולים.

 

שגב העמיד הצגה קולחת ומעניינת עם תפאורה מרשימה של זאב לוי, תלבושות תקופתיות ויפות להפליא של אביה בש ומוזיקה נהדרת של רן בגנו. כל אלה מהווים את הרקע התומך לצוות השחקנים המצוין, שחלקו גילם תפקידים כפולים, ונתן את כל כולו במלוא הרצינות והכישרון, דבר לא מובן מאליו בשוק הצגות הילדים. בני ה־10 נהנו ואפילו החליטו ששווה להשקיע בלימוד מדעים.

 

שורה תחתונה: הצגת ילדים מכבדת ומכובדת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x