$
פנאי

"שטבעונים יביאו חברים"

יותר מ־10,000 איש צפויים להגיע לפסטיבל הטבעונות שייערך מחר ברמת גן. עמרי פז, המארגן, אינו מופתע: "מספר הטבעונים מכפיל את עצמו מדי שנה"

גלי וולוצקי 08:5812.10.14

מארגני ה־Fest Vegan, הפסטיבל הטבעוני שייפתח מחר בפארק הלאומי ברמת גן, מגדירים אותו כ"פסטיבל הטבעונות הגדול בעולם". "לפסטיבל הראשון לפני שנה הגיעו כ־10,000 איש, אבל מאז המודעות לנושא עלתה", אומר עמרי פז, מייסד עמותת ויגן פרנדלי ויזם הפסטיבל.

 

ישראל, מתברר, היא השיאנית העולמית באחוז הטבעונים מקרב האוכלוסייה. לדברי פז, סקרים מראים כי כיום קרוב ל־5% מהאוכלוסייה בארץ צורכת תזונה טבעונית, אבל הפסטיבל אינו מיועד דווקא למשוכנעים: "אנחנו מעודדים טבעונים להגיע עם חברים, כדי שכמה שיותר אנשים ייחשפו להיצע העצום שזמין כיום לטבעונים".

 

עמרי פז עמרי פז צילום: עמית שעל

 

על מתחם שגודלו כ־10 דונמים ייבנו כמאה דוכנים שימכרו שלל מוצרים - מתבשילים ביתיים ועד פיצה טבעונית של דומינו'ס, מוצרי קוסמטיקה, ביגוד והנעלה, ואפילו קונדומים טבעוניים. עוד מתוכננות בפסטיבל (שייערך מ־12:00 בצהריים עד 1:00 אחר חצות, 75 שקל למבוגר ו־40 שקל לילד) הרצאות, סדנאות בישול, פעילויות לילדים והופעות של אמנים כמו עלמה זהר.

 

מיעוט בתוך מיעוט

 

פז (32), שהפך לטבעוני רק לפני שנתיים וחצי, הוא סטודנט למשפטים באוניברסיטה העברית. "ראיתי את ההרצאה של גארי יורופסקי, ואחריה פשוט לקחתי שבוע חופש מהעבודה והלימודים להתעמק בנושא". הוא הקים את עמותת ויגן פרנדלי, המספקת תו תקן לבתי עסק ידידותיים לטבעונים ועורכת פעילויות לקירוב לבבות למשנה הטבעונית, ואינו חושש לשתף פעולה עם חברות ובתי עסק שלא כל קו המוצרים שלהם תואם את האג'נדה שלו.

 

"יש כאלה שמה שלא 100% טבעוני נחשב בעיניהם כתמיכה בתעשיית הבשר או החלב, אבל הם מיעוט", הוא מסביר, "למרבית הטבעונים זה לא מפריע, אם כי הרוב לא יאכלו במקדונלד'ס, למשל. אני מקדם בברכה כל ליין מוצרים טבעוני".

 

כל ישראלי עשירי

 

את עלייתה המהירה של הטבעונות בארץ מייחס פז לפעילותם הנמרצת של הארגונים השונים בנושא. "אין דבר כזה פרסום רע", הוא אומר, ולכן הוא מכיר תודה גם לחברי קבוצות קיצוניות כמו 269, שמקיימת מיצגי מחאה מדממים. "אבל רוב הפעולות הקיצוניות היו לפני שנה־שנתיים, כשהיה חשוב לעורר מודעות לנושא", הוא מסביר.

 

לדבריו, "ברגע שיהיו 10% טבעונים בארץ הכל יתגלגל יותר בקלות. סימנו לעצמנו את 2017 כיעד לכך שכל ישראלי עשירי יהיה טבעוני. בינתיים בכל שנה מספר הטבעונים בישראל מוכפל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x