$
פנאי

קריאה סלקטיבית

קבוצה של אוהבי עיתונים מציעה בבריטניה שירות חדש: הקורא בוחר את התכנים שמעניינים אותו ברשת, ומקבל הביתה עיתון מודפס שהוא שלו בלבד

נמרוד צוק 09:2026.08.14

ביולי האחרון יצא לאור בברוקלין המגזין "Web Press Vol. 1" שיצרה קבוצת סטודנטים מאוניברסיטת פלורידה. במבט ראשון הוא נראה כמו עוד עיתון סטודנטים, אבל בבדיקה נוספת מגלים שהתכנים לוקטו מהאינטרנט: פריימים מאנימציות גיף וסרטוני יוטיוב, שרשורי שיחה מאתר reddit, מודעות מקרייגסליסט ופוסטים מבלוגים.

 

את העיתון הדפיסה החברה הבריטית ניוזפייפר קלאב, שאחראית למיזם החדש פייפר לייטר (Paper Later), שמנסה ליישם את אותו רעיון כשירות זמין לכל: לקחת את חוויית השיטוט באינטרנט ולהעביר אותה מהמסך לדפוס. במקום לקחת כתבות מודפסות ולהעביר אותן לאינטרנט, הוא מאפשר לכל אחד לאסוף מרחבי הרשת את המאמרים שהוא רוצה לקרוא, ומייצר מהן עיתון מודפס חד־פעמי.

 

בהשוואה לשירותים קודמים שניסו לייצר מגזין מותאם אישית ממקורות שונים ברשת, או להציע הפקה של עיתונים מודפסים לכל דורש, פייפר לייטר הוא כנראה הראשון שמצליח לקשור את כל הקצוות ולחבר בצורה פשוטה בין שלב איסוף החומרים ועד לערימת הדפים שנוחתת על מפתן הדלת. כל מה שצריך לעשות הוא להתקין תוסף קטן לדפדפן, שמאפשר לתייק בלחיצת כפתור את המאמרים שייכללו בעיתון, לערוך את הרשימה, ולצפות בתצוגה מקדימה. אחרי שהכל מוכן אפשר להזמין עותקים מודפסים תמורת 5 ליש"ט ליחידה, שמגיעים הביתה בתוך 3–5 ימים.

 

גיליון אישי של פייפר לייטר. 5 ליש"ט לעותק שמגיע בתוך 5-3ימים גיליון אישי של פייפר לייטר. 5 ליש"ט לעותק שמגיע בתוך 5-3ימים

 

"פייפר לייטר יכול להפוך לאופציה מיינסטרימית לקריאת תכנים, לצד המדיה הדיגיטלית", מסביר טום טיילור, אחד מקבוצת המייסדים. השירות, שפועל בינתיים בגרסת בטא, מוצע כרגע רק בבריטניה ותומך באנגלית ובשפות אחרות הכתובות באותיות לטיניות, אבל בעתיד מתכוונים היזמים להרחיב אותו למדינות ולשפות נוספות.

 

טיילור טוען כי קריאת תכנים על מסך גורמת לאנשים רבים להרגיש כאילו הם עובדים, והיא גם כרוכה בהרבה הסחות דעת. "אני רוצה לקרוא כתבה טובה במקום שבו אני יכול להתרכז בלי התרעות והודעות אימייל", הוא אומר.

 

האם שירותים ומיזמים דומים יציעו תקווה חדשה לתחום המדיה המודפסת?

"בדרך כלל מדיה חדשה לא מחליפה לגמרי את הקודמת. הדפוס ימצא את הנישה שלו, כפי שהקולנוע והרדיו מצאו. מגזיני הכרום מציעים חוויה שגם הטאבלטים המתקדמים ביותר לא יכולים לחקות, ואני בטוח שהם ימשיכו לצאת לאור בהצלחה".

 

 

 

גיליון אישי של פייפר לייטר. 5 ליש"ט לעותק שמגיע בתוך 5–3 ימים
בטל שלח
    לכל התגובות
    x