$
אלכוהול

חדשות האלכוהול: אוקטוברפסט גרסת ישראל

במקביל לחגיגות הנערכות במינכן מציעים גם פאבים מקומיים ברחבי הארץ מבחר בירות גרמניות במהדורות מיוחדות ומנות על טהרת המטבח הבווארי

גלי וולוצקי 09:3001.10.13

אוקטוברפסט במינכן הוא כבר מזמן פסטיבל הבירה הגדול בעולם, עם מספר מבקרים העומד על כ־6 מיליון ופיקוח קפדני על מסורות הבירה שלא השתנו כמעט במשך 200 השנים האחרונות.

 

הפסטיבל, שנוסד ב־1810 כדי לחגוג את נישואי נסיך הכתר של בוואריה, לימים המלך לודוויג הראשון, מציע את חוויית הבירה והקולינריה הבווארית במיטבה: בירות לאגר בהירות וקלות (לאו דווקא באלכוהול), שנמזגות לכוסות של ליטר ומוגשות עם מאכלים עשירים, בחגיגה שנמשכת 16 ימים.

 

למרות שמו, הפסטיבל במינכן נפתח כבר במחצית השנייה של ספטמבר ונמשך עד ראשית אוקטובר. המועד נקבע כדי לנצל את הימים שבהם מזג האוויר עדיין נוח, מכיוון שהפסטיבל כולו נערך באוהלי ענק ותחת כיפת השמים. השנה יימשך הפסטיבל עד 6 באוקטובר.

 

רק שש מבשלות רשאיות להשתתף בפסטיבל - אותן שש שהכינו את הבירות לפסטיבל הראשון: האקר־פשור, אוגוסטינר, הופבראו, ספאטן, לוונבראו ופאולנר. רק שלוש האחרונות מוכרות לישראלי הלוגם מברזי הבירה בארץ.

 

לא מעט אויבים קמו לפסטיבל במהלך השנים בשל ההתעקשות על שש המבשלות בלבד, שכן מבשלות אחדות באזור מינכן התקנאו במיליוני הליטרים הנמזגים במשך הפסטיבל. יש מבשלות בגרמניה ובעולם שנקטו גישה של הצטרפות לחגיגות, ומדי שנה, בעונת הסתיו, הן משווקות בירות אוקטוברפסט מיוחדות, הנמכרות בפאבים ובברים באירופה ובארצות הברית.

 

עם יד על הלב, המהדורות המיוחדות שהמבשלות הבוואריות מייצרות לקראת הפסטיבל אינן שונות במיוחד זו מזו. כולם לאגרים גרמניים בהירים, קצת חזקים יותר מהלאגרים הרגילים של המבשלות מבחינת תכולת האלכוהול, עם מרירות מופחתת וגיזוז עדין, המסייעים לגמוע מהם כמויות גדולות בקלות וביעילות.

 

טפטוף מהדורות האוקטוברפסט לארץ הולך וגובר, והשנה יובאו הבירות המיוחדות של שלוש המבשלות המיובאות לארץ באופן סדיר: ספאטן אוקטוברפסט - בירת החגיגות הרשמית של המבשלה היא בירה זהובה, קלילה ובהירה, עם מרירות מודגשת, תימכר בחביות בלבד בפאבים וברים ברחבי הארץ; לוונבראו אוקטוברפסט - בירה בהירה עם גוף קצת מלא יותר וצבע זהוב ענברי, עם מרירות קלה שמחליקה בגרון וסגנון אופייני ללאגרים גרמניים, תימכר אף היא בחביות בלבד; ופאולנר אוקטוברפסט - עוד לאגר קליל ומהנה מאוד, שיימכר בארץ בשבועות הקרובים הן במזיגה מהחבית והן בפחית חגיגית ומיוחדת של ליטר, שמוצעת ברשת השופרסל בלבד.

 

 פורטר אנד סונס. נקנקיות וכרוב בבירה פורטר אנד סונס. נקנקיות וכרוב בבירה

 

גם מבשלת ארדינגר הגרמנית, לא אחת ממבשלות הפסטיבל הרשמיות, הצטרפה לחגיגה בישראל, והיא מיובאת בגרסת האוקטוברפסט שלה, ששונה מאוד מבירות הפסטיבל הרשמיות. זו בירת חיטה שונה מזו הרגילה של המבשלה, באחוזי אלכוהול מעט גבוהים יותר (5.7%), עם גוף מלא ועגול יותר וטעם עשיר במיוחד. הארדינגר תימכר החודש גם מחבית, בפאבים ברחבי הארץ, וגם בבקבוק מיוחד עם תווית חגיגית וחיננית.

 

חוגגים בישראל

 

פורטר אנד סונס: במהלך כל החודש מוצע מסלול טעימות של בירות גרמניות ובירות בסגנון גרמני, ובהן פאולנר סלווטור, ספאטן אוקטוברפסט, בירת חיטה בסגנון גרמני של מבשלת עמק האלה, בישוף אורוויס, ווינשטפן אורוויס וארדינגר כהה (89 שקל ל־6 בירות בכוסות של 190 מ"ל). לצד הבירות יוגשו מנות אוקטוברפסט מיוחדות, כמו וייסוורסט על תבשיל כרוב בבירה. פרטים: הארבעה 14 ת"א.

 

ביירן: במסעדה הבווארית אפשר יהיה לחגוג עד 5 באוקטובר עם מהדורות הבירה המיוחדות ולטעום מנות כמו עוף צלוי בבירה בנוסח אוקטוברפסט. פרטים: פרישמן 22 ת"א.

 

גדרה 26: המסעדה תארח הערב את השפית אנה אויקרמן, ילידת גרמניה, שהרכיבה תפריט מיוחד הכולל מנות כמו בטן חזיר עם פירה סלרי ואגס. במשך החודש יוגשו מנות מיוחדות וגם מהדורת החג של מבשלת לוונבראו. פרטים: גדרה 26 ת"א.

 

שפר ביר גארדן: בגינת הבירה יציעו את גרסת האוקטוברפסט של לוונבראו בבקבוק ובחבית (32/25 שקל לשליש/חצי ליטר), לצד מנות כמו נקניקיות בוואריות על כרוב כבוש. פרטים: אזור התעשייה רמת ישי.

 

הפיראט: בפאב בראשון לציון יחגגו ב־12 באוקטובר עם שתייה ללא הגבלה. תמורת 98 שקל מקבלים חולצת אוקטוברפסט וכוס של חצי ליטר למילוי ללא תוספת תשלום. גם התפריט יועשר במנות מיוחדות, ובמהלך החודש ימכרו בפאב 12 בירות גרמניות במחיר מבצע (15 שקל לשליש), בנוסף למהדורות החג של לוונבראו, ספאטן וארדינגר. פרטים: משה בקר 11 ראשון לציון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x