• תפריט
כושר

אימון אישי: משקולות לחיים

אימון המשקולות האולימפיות הוא יותר מאימון כוח, יש בו גם אלמנטים מנטליים - מיומנויות של ריכוז ושליטה בגוף

רעות ברנע 09:2030.07.13

"להרמת משקולות יש תדמית של ענף ספורט למקצוענים בלבד, אך זו תדמית מוטעית", אומר פבל קולוסובסקי, מאמן שיעורי המשקולות האולימפיות במרכז הספורט של אוניברסיטת תל אביב. "אנחנו רואים איך בשנים האחרונות יש יותר ויותר התעניינות מצד חובבנים ואנשים שמחפשים דרך אחרת לשמור על כושר, ולכן החלטנו לקיים את השיעור הזה".

 

שיעור המשקולות, שמתקיים בחדר מיוחד בקבוצות קטנות של עד 12 משתתפים, הוא בעצם שיעור פרטי עם מדריך. כל מתרגל עובד לפי התוכנית שלו והיכולות האישיות שלו, וקולוסובסקי עובר בין המתאמנים, מנחה ומסביר מה לעשות. מי שמצפה למצוא שם בעיקר שרירנים ומפתחי גוף גדולי ממדים יתבדה. בשיעור לוקחים חלק אנשים מכל שכבות האוכלוסייה ובכל גיל, כולל נשים צעירות, בני נוער ומבוגרים בני 50 ומעלה. "מדובר באנשים שמחפשים דרך להתקדם, והעבודה עם משקולות מאפשרת את זה. שלא כמו בעבודה עם מכשירים בחדר הכושר, האימון הוא הרבה יותר פונקציונלי - אנחנו עובדים באמצעות תנועות רבות שאנו משתמשים בהן גם בחיי היומיום, כמו הרמה ודחיקה. מעבר להיבט הפיזי, העבודה עם המשקולות היא גם מנטלית - יש צורך בהרבה ריכוז, כל תרגיל לוקח יותר זמן, ומתקיים מאמץ גדול יותר לשלוט בכל הגוף בו בזמן".

 

 

בשיעור לוקחים חלק אנשים מכל שכבות האוכלוסייה ובכל גיל בשיעור לוקחים חלק אנשים מכל שכבות האוכלוסייה ובכל גיל צילום: עמית שעל

 

למתחילים קולוסובסקי ממליץ להירשם לאימון אחד בשבוע. בתחילת כל אימון המתאמנים מבצעים חימום שמורכב מהנעת מפרקים שמטרתו הזרמת דם מואצת. את מרביתו של השיעור, שנמשך כשעה וחצי עד שעתיים, הם מבצעים בסטים של הרמת משקולות, כל אחד במשקל שלו - החל במקלות עץ ששוקלים 3 או 4 ק"ג למתחילים וכלה במשקולות של עשרות ק"ג. "המטרה של השיעור היא לא תחרותית אלא בריאותית", אומר קולוסובסקי, "אפשר לראות שיפור משמעותי כשעובדים כמו שצריך. זה גם ענף ספורט שיש בו מעט מאוד פציעות באופן יחסי". בסיום השיעור המתאמנים מבצעים תרגילי עזר לטובת חיזוק שרירי הליבה באמצעות מכשירים כמו מתח וגלילים או ללא מכשירים בכלל.

 

למה זה טוב? הרמת המשקולות מסייעת להגברת מהירות חילוף החומרים הבסיסי, לשיפור בצפיפות העצם אצל נשים ולהעלאת מסת שריר. "המטרה היא שכל אחד יתאים את האימון לחיים שלו", אומר קולוסובסקי, "והטכניקה מלמדת אנשים איך לחשוב אחרת - להיות מרוכז במאמץ ובמטרה".

 

  • פרטים: מרכז הספורט באוניברסיטת ת"א (הכניסה משער 8, רח' חיים לבנון רמת אביב). מחיר: 480 שקל לחודש, כולל כניסה למתקנים בחדר הכושר.

 

כושר בלואו־קוסט: חדר כושר במודל חסכוני

 

בבת ים נפתח מועדון הכושר Profit, במודל דיסקאונט. בהקמת המועדון, שאמור להיות ראשון ברשת של חדרי כושר מוזלים, הושקעו 2 מיליון שקל. הבעלים יובל ליבלינג, בעל ותק של 20 שנה בתחום מועדוני הכושר מספר: "אני חוקר את תחום חדרי הכושר המוזלים בארה"ב ובאירופה כבר שלוש שנים, והחלטתי שאני רוצה להביא אותו לארץ. המודל פשוט. הלקוח מקבל את שירותי הליבה של המכון - האולם הגדול, המכשירים ברמה הגבוהה ביותר עם הציוד הטוב ביותר - אבל משלם רק כמחצית ממחיר השוק. אם מחיר השוק הוא בממוצע 250–260 שקל לחודש, אני גובה 139 שקל לחודש בלבד. זה אומר מבחינתנו שאנחנו צריכים להוריד את העלויות למינימום".

 

ליבלינג מסביר שהוא מיקם את המועדון באזור תעשייה, כך שעלויות השכירות והארנונה נמוכות יותר. "אנחנו לא מפעילים שיעורי סטודיו", הוא אומר, "זה מוריד לנו כ־20% מהלקוחות הפוטנציאליים, אבל זה גם מאפשר לנו להעסיק פחות מדריכים ולצמצם כ־25% מעלויות המקום".

 

 

מועדון Profit בבת ים. פשוט לבטל את המינוי בלי קנסות ובלי בעיות מועדון Profit בבת ים. פשוט לבטל את המינוי בלי קנסות ובלי בעיות

 

גם ביטול המינוי במכון הוא הליך פשוט: "מבחינה ביורוקרטית, החלטנו שיהיה פשוט מאוד להירשם ופשוט מאוד לבטל את המינוי, בלי קנסות יציאה ובלי בעיות. לכן מספיקה עובדת אחת שתטפל בזה, ואת הכל אפשר לעשות ישירות גם דרך האתר שלנו", אומר ליבלינג ומוסיף: "ולסיום, אין מבצעים, אין מתנות ואין פערי מחירים. כולם משלמים אותו סכום ומקבלים את אותה תמורה".

 

בקרוב ייפתחו שני סניפים נוספים ברשת, ביבנה ובמזכרת בתיה, ובהמשך מתכנן ליבלינג לפתוח סניפים נוספים.

 

אם תחליטו לפתוח סניף בתל אביב, ייתכן שתצטרכו להעלות מחירים?

 

"החלטנו שגם במודל של זיכיונות המחיר יישאר אחיד בכל סניפי הרשת, לא משנה אם מדובר בתל אביב או בבאר שבע. הארנונה בתל אביב היא אכן גבוהה מאוד, ואם לא נוכל לעמוד במודל העסקי הנוכחי שלנו ולא נצליח למצוא מקום מתאים שיהיה במסגרת העלויות - לא נפתח סניף בתל אביב".

 

  • פרטים: Profit, רח' החרושת 11 בת ים. 139 שקל לחודש.

כללי הטקס: יש חשיבות לדרך שבה אנחנו אוכלים

 

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת מינסוטה ופורסם במגזין הבריאות "Psychological Science" מגלה כי קיים קשר בין ה"טקסים" שאנחנו עורכים לפני ובזמן האכילה לרמת ההנאה והסיפוק שיש לנו מהאוכל.

 

באחד הניסויים התבקשו חברי קבוצה אחת לחצות חטיף שוקולד לשניים כאשר הוא עדיין עטוף, לפתוח את חלקו הראשון ולאכול ורק אז לפתוח ולאכול את חציו השני. חברי הקבוצה השנייה התבקשו לאכול את החטיף בכל צורה העולה על רוחם. המסקנות מניסוי זה היו כי חברי הקבוצה שפעלה על פי ההוראות נהנו יותר מהחטיף והביעו נכונות לשלם סכום גבוה יותר עבורו.

 

לאכול שוקולד בהתאם להוראות לאכול שוקולד בהתאם להוראות צילום: שאטרסטוק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x