$
פנאי

בעלי גלריות בת"א לחולדאי: "הפחת את דמי הארנונה"

בעלי גלריה רוזנפלד: "אין לקבל שתשלום הארנונה הוא כ-80% מהשכירות. אני משלם כמו חנות נעליים או מכולת ברחוב וההבדל מבחינה תרבותית הוא משמעותי״

רעות ברנע 16:5822.07.13

בעלי 28 גלריות תל אביביות פנו היום (ב') במכתב לראש העירייה רון חולדאי בבקשה לחישוב מחדש או מתן מעמד מיוחד בחישוב הארנונה והמסים העירוניים שהם משלמים. על המכתב חתומות הגלריות הגדולות הוותיקות בעיר כשלוש, זומר, גורדון ורוזנפלד, לצד גלריות צעירות יותר כארטסטיישן ופיינברג פרוגקטס.

 

״תשלום הארנונה אינו עומד בהתאמה למה שאנחנו תורמים לקהילה״, אומר צקי רוזנפלד, בעלי גלריה רוזנפלד. ״גלריות מהסוג שחתום על המכתב הן הפנים התרבותיות של העיר. העובדה שתשלום הארנונה הוא כ-80% מהשכירות שאני משלם זה עניין לא מובן. אני משלם סכום זהה לחנות נעליים או מכולת ברחוב וההבדל מבחינה תרבותית הוא משמעותי״.  

 

גלריית גורדון, תל אביב גלריית גורדון, תל אביב צילום: שאול גולן

 

רוזנפלד ציין כי בגלל התשלומים הגבוהים חלק מהגלריות לא מצליחות לשרוד, על אף המימד המסחרי שלהן - מכירת היצירות של האמנים. ״אנחנו ממש לא ארגון ללא מטרות רווח, אבל פעמים רבות אנחנו משקיעים יותר ממה שאנחנו מכניסים. מטרתנו היא לפרנס את האמנים כדי שיהיו הנציגים שלנו בעולם. אנחנו לא גובים דמי כניסה כמן במוזיאונים וגם אין לנו רצון כזה, אבל יש לזכור שמוזיאונים גם נהנים מתמיכה של מוסדות ציבור. אנחנו מעניקים תרומה שהיא מעבר לעשייה המסחרית והעיר צריכה להבין שאנחנו לא זהים לכל עסק אחר ובזכות עובדה זו או להעניק לנו הקלות או

לשנות את המעמד שלנו״.

 

במכתב איימו בעלי הגלריות כי אם לא יתקבל מענה, הם יחרימו אירועי תרבות גדולים מטעם העירייה כאירועי ״אוהבים אמנות עושים אמנות״ המתקיים מדי שנה בחודשים ספטמבר-אוקטובר ואירועי לילה לבן המתקיימים בכל שנה בתחילת הקיץ.

 

מדוברות העירייה נמסר כי ״לסטודיו של אמן או פסל, בו לא נמכרות יצירות יש תעריף מוזל. כמו לכל בית עסק המוכר מוצרים, אין לגלריות לאמנות תעריף מיוחד. המגמה של השנים האחרונות היא לצמצם את תעריפי הארנונה ולכן לא ניתן לקבוע תעריף מיוחד לכל שימוש, לרבות לגלריות לאמנות״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x