• תפריט
כושר

לחיות נכון: בוא אלינו לים

אופנת הטריאתלונים מחייבת גם אנשים שאינם מצטיינים בשחייה להתמודד עם הים הפתוח. טרי לוכלין, מייסד שיטת ה־TI, מסביר ל"כלכליסט" איך שיעורים שמתחילים בבריכה מסייעים למתאמנים להתגבר על הפחד מהים

רעות ברנע 08:4409.07.13

"מגמת החזרה של שחיינים למים הפתוחים נובעת בעיקר מהפופולריות הגוברת של ספורט הטריאתלון בשנים האחרונות", אומר טרי לוכלין, מייסדה של שיטת ( TI (Total Immersion, ובעברית טבילה מוחלטת להוראת שחייה. "השחייה נחשבת בעיני רבים החלק המאתגר ביותר בטריאתלון, ויש חשש גדול מפניה. אנשים שלא הצטיינו בשחייה ורצו להתחיל להתאמן לטריאתלונים היו חייבים ללמוד לשחות במים פתוחים".

 

לוכלין (61), שחי בניו יורק, היה כבר מאמן שחייה כשהחל בפיתוח ה־TI בסוף שנות השמונים. "המטרה היא ללמד אנשים יכולות", הוא מספר על השיטה, "ולסייע להם לא להגיע לנקודות הכישלון המוכרות — החשש מטביעה או מבעיות נשימה. היתרון בשחייה הזאת, לעומת שחייה בבריכה, הוא המגע שנוצר בין השחיין לטבע. אתה לא בסביבה עתירת כימיקלים, והכי חשוב — אתה באמת שוחה לעבר מקום כלשהו, ולא במעגלים. בגלל מליחות המים הציפה בים טובה פי כמה, ולכן השחייה בים קלה ומהירה יותר. המליחות מאפשרת גם לשחיין מתחיל להרפות את גופו ולהתרכז ביתר קלות בתנועות הבסיסיות".

 

שחייה בשיטת IT. המטרה היא ללמד אנשים לא לחשוש מטביעה או מבעיות נשימה שחייה בשיטת IT. המטרה היא ללמד אנשים לא לחשוש מטביעה או מבעיות נשימה

 

מהם עקרונות ה־TI?

"את השיטה פיתחתי לאחר שפגשתי ב־1988 את השחיין ביל בומר. הוא זה שהסב את תשומת לבי לכך שצורת גופו של השחיין, כמו צורתו של כלי שיט — צר וארוך — היא שמשפיעה על יכולות השחייה. בני אדם לא ממש צפים במים כמו כלי שיט, ולכן עליהם להתאים את צורת הגוף כדי לנוע במים. ברוב סגנונות השחייה שמים דגש על תנועות הידיים, בעוד אנחנו שמים דגש על תנועת הגוף כולו. הגוף, ולא הידיים, הוא שמקדם את השחיין. בשיעורים מלמדים בעיקר איך לאזן את הגוף במים, איך לסגל תנועות גוף ארוכות יותר ואיך לנצל את משקל הגוף בזמן השחייה".

 

השיטה שלך מתאימה לשחייה במים פתוחים יותר משיטות אחרות?

"היא מאפשרת לשחיין לשחות זמן רב יותר בלי להתעייף. כאשר שיווי המשקל שלנו במים הוא טוב יותר והתנועות שלנו מותאמות יותר להתקדמות במים יהיה לנו קל יותר לשחות למרחקים ארוכים".

 

מדוע, אם כך, שיעורי השחייה מתקיימים בבריכות?

"בשיעורי TI ברחבי העולם משתתפים אנשים רבים שכבר ניסו ללמוד שחייה בשיטות אחרות, אבל ויתרו. אחרים מרגישים שהם לא מספיק בטוחים בעצמם או שלא התמקצעו מספיק. בשלבים הראשונים של הלימוד בבריכה למדריך יש אפשרות להיות קרוב לשחיין, ויתרון נוסף הוא שיש אפשרות לאמוד את המרחק ולהשתמש בקיר בכל הקפה כדי לנוח. רוב הביקורות שמושמעות כנגד השיטה טוענות שהדרך שלנו אטית מדי, אך הסיבה לכך היא הרצון לבנות את ביטחונו של השחיין. עיצבנו את השיטה כך שתוך כמה שיעורים ספורים השחיין יהיה מספיק בטוח בעצמו כדי לעבור לשחייה במים פתוחים".

 

מה אתה יכול להמליץ למי שרוצה להתחיל לשחות במים פתוחים?

"אם זה באופן עצמאי אז כדאי לשחות בהתחלה לאורך החוף, עם פרטנר ובמקום שיש בו מצילים. חשוב גם לא להתחיל במקצים ארוכים מדי ממקום אחד למשנהו, אלא לשחות ולחזור לאותה הנקודה".

 

  • פרטים: רשימת המקומות שבהם מתקיימים קורסים ושיעורים של שיטת TI באתר ti-swim.co.il.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x