פנאי

חופשה על המים באירופה: שיט תעלות ונהרות

התפעול העצמי של הסירה, העגינות והטיולים בדרך, הבישול ביחד וגם הפעלת סכרי המעבר הם חוויה מגבשת. "כלכליסט" סוקר מסלולים שמתאימים למשפחות שיוצאות להפלגה הראשונה

תמר וילרפורט 10:3329.05.13

חופשה על המים היא אופציה שמזמנת למשפחה הרבה זמן איכות ביחד, אך לא לכולם מתאימות הפלגות הפאר באוניות הענקיות. מי שמעדיף חופשה אינטימית יותר, שבמהלכה הוא זה שקובע את מהירות השיט, את נקודות העגינה וגם את האוכל והבידור, ימצא את מבוקשו בשיט תעלות ונהרות באירופה.

 

 

חופשה כזו נמשכת לרוב שבוע, והתקופה המומלצת היא ממאי עד אוקטובר. אין צורך ברישיון, וגם מתבגר יכול להשיט את הסירה. חלק מהמסלולים כוללים מעבר בסכרים (Locks), שביניהם הסירה ממתינה עד להשוואת גובהי המים. מסלול שכולל יותר מעשרה סכרים כאלה ביום אינו מומלץ, בוודאי לא למפליגים בפעם הראשונה. הפעלת הסכר, מרתקת ככל שתהיה, גוזלת זמן ולפעמים נעשית באופן ידני. "כלכליסט" פנה לסוכנויות הנסיעות בישראל שמתמחות בתחום, וכל אחת מהן המליצה על היעד שלדעתה הכי מתאים למשפחות שמתנסות לראשונה בסוג החופשה הזה. למתעניינים מומלץ גם לבדוק את ההיצע המגוון של חברות אירופיות באינטרנט.

 

צרפת, נהר Sarthe: נהר רחב עם תנועה דלילה

במערב צרפת, פחות משלוש שעות נסיעה דרומית־מערבית לפריז, שטים על נהר ה־sarthe. המסלול מתחיל ב־Malicorne ואפשר לשוט לאורכו לנקודת סיום, או לחזור לנקודת המוצא. ה־sarthe הוא נהר רחב שהתנועה בו דלילה יחסית, ואין בו ספינות גדולות. בעבר הוא שימש נתיב המסחר הראשי בין העיירות באזור, ולכן רבות מהן ממוקמות ממש על גדותיו, כך שהכל זמין, נגיש ונוח.

 

כדאי לראות בדרך: את הכנסייה וגני המוזאיקה בכפרAsnières-sur-Vègre; בתי המלאכה לחרס של Malicorne; מנזר St Pierre של Solesmes. אורך השיט: 172–190 ק"מ, עם 26–32 סכרים. פרטים: מ־1,305 יורו לסירה לארבעה לשבוע, graiver.co.il.

 

צרפת, חבל בורגון: במסלול נפוליאון

בחבל הארץ המזוהה עם יקבים מעולים ואוכל משובח יש מסלול שיט שנקרא נפוליאון קרוז. יוצאים לדרך מ־Fontenoy-le-Château שעל תעלת Des Vosges דרך נהר Saone. כדאי לראות בדרך: מומלץ לעצור ב־Jussey הציורית, בשוק של Port sur Saone ובערי היין Gray ו־Auxonne. אורך השיט: 210 ק"מ, עם 32 סכרים. פרטים: מ־2,950 יורו לסירה לשישה לשבוע (הנחות למקדימים להזמין), ophirtours.co.il.

 

 • צרפת, חבל בורגון. מ־2,950 יורו לסירה לשישה אנשים
  צרפת, חבל בורגון. מ־2,950 יורו לסירה לשישה אנשים
 • הולנד, נהר Vecht. מ־1,560 יורו לסירה ל־5–3 אנשים
  הולנד, נהר Vecht. מ־1,560 יורו לסירה ל־5–3 אנשים
 • בלגיה, תעלת גנט. מ־2,250 יורו לסירה לשישה אנשים
  בלגיה, תעלת גנט. מ־2,250 יורו לסירה לשישה אנשים
 • איטליה, צפון לגונת ונציה. מ־1,960 יורו לסירה לארבעה אנשים
  איטליה, צפון לגונת ונציה. מ־1,960 יורו לסירה לארבעה אנשים
 • אירלנד, נהר שאנון. מ־1,905 יורו לסירה לחמישה אנשים
  אירלנד, נהר שאנון. מ־1,905 יורו לסירה לחמישה אנשים
 • אנגליה, מישורי נורפולק. מ־1,900 יורו לסירה לשישה אנשים
  אנגליה, מישורי נורפולק. מ־1,900 יורו לסירה לשישה אנשים

 

הולנד, נהר Vecht: שוקי גבינות וגשרים

הפלגה מעגלית מכפר הדייגים Loosdrecht, הסמוך לאוטרכט, שמקיפה את אמסטרדם. לאורך המסלול עוצרים בכפרים טיפוסיים לארץ התעלות, בטחנות רוח ובשוקי גבינות. כדאי לראות בדרך: גולת הכותרת היא עצירה ליום או יומיים באמסטרדם. מומלץ לעצור גם בערים Edam ו־Zaanstad ולהצטייד באופניים לכל המשפחה, שאותם מעמיסים על הסיפון ויוצאים לטיולים קצרים בסביבה. אטרקציה נוספת במסלול היא 28 גשרים שמתרוממים אוטומטית כאשר סירה מתקרבת. אורך השיט: 164 ק"מ, עם 9 סכרים. פרטים: מ־1,560 יורו לסירה ל־5–3 לשבוע, graiver.co.il.

 

הולנד, אזור Friesland: כפרים הולנדיים ועבודות קרמיקה

לשיט המעגלי בחבל הארץ שנמצא במרחק כשעתיים נסיעה מאמסטרדם יוצאים מ־Woudsend. האזור משלב כפרים הולנדיים טיפוסיים, מורשת, היסטוריה, שווקים ומוזיאונים. כדאי לראות בדרך: במרכז העיר Sneek יש מדרחוב שוקק, עם מסעדות רבות ועגלות מוזיקה אטרקטיביות לילדים. בעיר Sloten יש גשרים קטנים, חנויות יד שנייה, תחנת רוח ומוזיאונים. בעיר Makkum יש מפעלים לקרמיקה, אריחים, סבון ונייר. אורך המסלול: 80–200 ק"מ, ללא סכרים. פרטים: מ־1,650 יורו לסירה לארבעה אנשים לשבוע, tashoot.co.il.

 

אנגליה, מישורי נורפולק: חיות בר וציפורים נדירות

אזור מישורי נורלופק (Norfolk Broads) הוא שמורת הטבע הלאומית הגדולה ביותר בבריטניה — אדמות ביצה שופעות עם מגוון של צמחים ובעלי חיים. השיט המעגלי יוצא מ־Horning, חוצה 40 תעלות ושישה נהרות (בהם Ant, Yare ו־Bure), וכל זה ללא סכר אחד. כדאי לראות בדרך: את כרי הדשא הנרחבים, צמחיית הקנה שמכסה את גדת הנהר, את האזורים המיוערים בצפיפות ואת האגמים רחבי ידיים שבהם יש היצע מגוון של ענפי ספורט מים. גם אפשר לעצור בפארקי שעשועים בסביבת העיר Great Yarmouth ובפארק Bewilderwood. באזור אגם אולטון כדאי לבקר במוזיאון הימי, המציג אוסף כלי שיט מהעולם. המסלול הזה מתאים לחובבי טבע, שיכולים לתצפת בנקודות רבות בו על חיות בר וציפורים נדירות. אורך השיט: כ־200 ק"מ, ללא סכרים. פרטים: מ־1,900 יורו לסירה לשישה לשבוע, gordon-tours.co.il.

 

אירלנד, נהר Shannon: דיג ורכיבה על סוסים

שאנון הוא הנהר הארוך ביותר באירלנד, אך לא מתקיים בו שיט מסחרי וכולו שמור למפליגים חובבים. אחד המסלולים יוצא מ־Portumna ל־Carrick on Shannon, לאורך 160 ק"מ, ומסלול קצר יותר, בן 75 ק"מ, יוצא מ־Belturbet ומסתיים גם הוא ב־Carrick on Shannon. מסלול מומלץ אחר הוא הפלגות קצרות וחזרה מדי יום ל־Carrick on Shannon. כדאי לראות בדרך: את פארק השעשועים ב־Lough Key, ואפשר גם לדוג בנהר או לצאת לטיולי רכיבה על אופניים או סוסים. פרטים: מ־1,905 יורו לסירה לחמישה לשבוע (הנחות למקדימים להזמין), ophirtours.co.il.

 

בלגיה, תעלת Gent: עוברים גם בברוז'

המסלול יוצא מ־Gent, מסתיים ב־Nieuwpoort, ולאורכו אטרקציות ואתרי תיירות רבים. כדאי לראות בדרך: את בתיה של Gent, הבירה הפלמית העתיקה של בלגיה; רשת התעלות והגשרים של Bruges, וגם את כיכר השוק שלה, שבה כדאי לטעום בירה ושוקולד מייצור מקומי; העיר Diksmuide ובה מגדל פעמונים שאונסק"ו הכריזה עליו כעל אתר שימור מורשת. בכפרים מומלץ לצפות בתהליכי טוויית שטיחים וצביעת בדים, וכן לסייר בכרכרות הרתומות לסוסים. אורך השיט: 70 ק"מ, עם 8 סכרים, שאת מרביתם מפעילים אנשי צוות מקומיים. פרטים: מ־2,250 יורו לסירה לשישה לשבוע, .gordon-tours.co.il.

 

איטליה, צפון לגונת ונציה: סיור באיים

את השיט במסלול מעגלי מתחילים מ־Casale sul Sile לעבר הלגונה של ונציה. כדאי לראות בדרך: באזור יש כפרי נופש, חופים חוליים, נמלי דייגים ומסעדות גורמה, והנתיב אינו עמוס. בלב הלגונה נמצאת ונציה על תעלותיה (שאליהן אי אפשר להיכנס עם הסירה). בלגונה עצמה יש כ־80 איים, ומומלץ לצפות בניפוח זכוכית באי Mourano, לבקר אצל רוקמות התחרה באי Burano, ובקתדרלה המרשימה של Torcello. כיוון אחר בנהר ה־Sile מוביל גם לעיר Treviso, המשופעת במוזיאונים ותרבות. אורך השיט: 120 ק"מ, עם 2 סכרים. פרטים: מ־1,960 יורו לסירה לארבעה לשבוע, tashoot.co.il.

 

בטל שלח
  לכל התגובות
  x