שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פנאי

פסח: מתנות חג עם ערך מוסף

הספר החדש של דוקטור סוס לילדים, יהושע קנז למבוגרים ו"גבעת ווטרשיפ" לכל המשפחה, אוספים חדשים לשלמה ארצי ולדסטניז צ'יילד. כלכליסט מגיש מדריך מתנות לחובבי תרבות

גיא בניוביץ', תמר וילרפורט, מיכל פלד פליישר 09:2118.03.13

מתנות הפסח הן הזדמנות לרענן את ארון הספרים או מדף האלבומים. כתבי "כלכליסט" סקרו את הספרים, הדיסקים והמשחקים החדשים בשוק, ובחרו את המתאימים ביותר כמתנות חג.

 

ספרים:

לשוחרי איכות: "שירת המקהלה" / יהושע קנז. האם זה מנומס להגיע לארוחת חג כשבידיך רק ספרו החדש והצנום של קנז? התשובה כמובן תלויה לא מעט בצד השני. מי שמעריך ואוהב ספרות יודע שאצל קנז אין נפילות - האיש כותב כמו שד, וספר שלו הוא תמיד הימור בטוח שיביא לשעות של הנאה ומחשבה. לספר החדש מצטרף גם אלמנט משחקי נחמד: זהו אוסף סיפורים קצרים, ישראלי מאוד כהרגלו של קנז, שחלקם חדשים וחלקם פורסמו כבר בעבר בבמות שונות. אין ממש דרך לדעת אם הסיפור שאתה קורא הוא משהו שנכתב ממש עכשיו או פורסם כבר בשנות השישים. גם הגילוי, שמגיע בסופו של כל סיפור, מעורר מחשבה על איך, ואם בכלל, השתנו החברה הישראלית והפרטים המרכיבים אותה מאז ועד היום (עם עובד, 84 שקל, 159 עמ').

 

שירת המקהלה, יהושע קנז שירת המקהלה, יהושע קנז

 

לנשים: "WILD - מסע רגלי לגילוי עצמי" / שריל סטרייד. על עטיפת הספר מופיעות שתי המלצות. האחת, "אני חייבת לצרוח לעולם את הספר הזה!", של אופרה ווינפרי. השנייה, "אם אהבת את 'לאכול, להתפלל, לאהוב' זה הספר בשבילך", אינה חתומה על ידי איש, אך היא מדויקת להפליא. "וויילד" (תרגום: קטיה בנוביץ') חורך את טבלאות רבי־המכר בארצות הברית מאז פרסומו, והוא סוג של ספר העצמה נשית־רוחניות לייט שידבר לרבים, אך בעיקר לרבות.

זהו סוג של יומן מסע שכתבה המחברת, שכרגיל בז'אנר מצאה את עצמה כשחייה מתמוטטים וביקשה לעשות משהו קיצוני כדי לשוב ולשקמם. במקום לאכול באיטליה, להתפלל בהודו ולאהוב באינדונזיה, היא יצאה למסע רגלי על שביל הרכס הפסיפי בארצות הברית, 1,700 ק"מ של צעידה מפרכת בטבע. יצאה אשה אחת, וחזרה אחרת. קל לצחוק על ספרים כמו "וויילד", אבל האמת היא שיש בהם משהו מרתק, לעתים מרגש ולרוב כזה שפשוט עובד (כנרת זמורה ביתן, 94 שקל, 363 עמ').

 

wild של שריל סטרייד wild של שריל סטרייד

 

לצעירים: "הבן של ישו" / דניס ג'ונסון. "הבן של ישו" (תרגום: ארז שוויצר) הוא ספר מעט מטעה. לכאורה, עוד אוסף סיפורים קצרים של סופר ומשורר אמריקאי ידוע למדי, שתורגם כמעט שלוש דקות אחרי תרגום הרומן הגדול שלו, "עץ עשן". בפועל - חגיגה פרועה של סיפורים שאיש אינו יודע איך יסתיימו (לעתים גם לא ממש ברור איך הם מתחילים), שמריחים למרחוק כמו הדבר הכי אמיתי והכי מגניב בסביבה. מאחר שג'ונסון עצמו היה אלכוהוליסט ונרקומן, לא מפתיע לגלות עד כמה הסיפורים שלו פרועים. מה שכן מפתיע זה עד כמה, למרות הערפל הכימיקלי, הם עדיין חדים, זורחים ופוצעים כמו יהלומים קצת לא משויפים. הרוח הזאת לא תדבר לכל אחד, אבל מי שמוכן לצאת למסע בתוך הראש של ג'ונסון ירגיש בסופו מתוגמל היטב (בבל, 98 שקל, 144 עמ').

 

הבן של ישו, דניס ג'ונסון הבן של ישו, דניס ג'ונסון

 

לאינטלקטואלים: "לחשוב מהר, לחשוב לאט" / דניאל כהנמן. מאז יצא לאור לראשונה באנגלית לפני כשנה וחצי הפך "לחשוב מהר, לחשוב לאט" (תרגום: יעל סלע שפירו ועידית נבו) של כהנמן (הוא משלנו, אף שהוא לא חי פה כבר הרבה מאוד זמן) לא רק לרב־מכר בינלאומי, אלא גם לספר שנוי במחלוקת בקרב הקהל המקצועי, כזה שכל פסיכולוג ראוי יקרא ולו כדי להעביר עליו ביקורת. כהנמן, שעם עמיתו עמוס טברסקי המנוח הוא אבי הכלכלה ההתנהגותית (ועל כך גם זכה בפרס נובל), מנסה להסביר בספר זה איך בעצם אנחנו חושבים ומקבלים החלטות בעזרת שתי מערכות - הראשונה מהירה ואינטואיטיבית, השנייה לוגית ואטית. חידוש אמיתי או מיחזור של דברים שנאמרו קודם? את השאלה הזאת כדאי להשאיר למקצוענים, ואת הספר הזה פשוט לקרוא, מהר או לאט (מטר וכנרת, 138 שקל, 528 עמ').

 

"לחשוב מהר, לחשוב לאט", דניאל כהנמן "לחשוב מהר, לחשוב לאט", דניאל כהנמן

 

לכולם: "גבעת ווטרשיפ" / ריצ'רד אדמס. מה כבר אפשר להגיד על ספרו הקלאסי של ריצ'רד אדמס? אולי רק ש"גבעת ווטרשיפ" יוצאת כעת בתרגום חדש, של יואב אבני, בפורמט שיאפשר לילדים קצת יותר גדולים לקרוא את הספר בעצמם, ולמבוגרים ממש להתענג מחדש על האלגוריה המבריקה הזאת שבבסיסה חבורת ארנבונים בעלי אופי מובחן ונוגע ללב שבורחים אל החופש. כדאי לקנות "בשביל הילדים" ולקרוא בשביל עצמכם - או להפך, זה לא משנה, העיקר שתקראו את הספר החמוד הזה (אוקינוס ומודן, 74 שקל, 543 עמ').

 

ספרי ילדים:

לעצלנים: "יומנו של יורמיוס מקסימוס" / טים קולינס. יורמיוס מקסימוס חי ברומא העתיקה, חולם להיות גלדיאטור או סתם רומאי אציל, וכותב יומן על פפירוס. נכון שלא רציתם למצוא את הילד משתעשע מרעיון של כביסה בדליי פיפי, ולא רציתם ליפול למלכודת ספרי "יומנו של חנון" ו"נייט הגדול" ודומיהם. אז שוב נפלתם. הספר לא מתוחכם, השפה שטחית, ואפילו לא נקייה, כתב היד גדול, כעשר שורות בעמוד, בקיצור - כל מה שהילדים רוצים. אז במה נתנחם? במילון המילים הרומיות שמופיע בסוף הספר ובו מילים כמו אטריום, סנאט וטוגה, וגם השכלה בתחום הספרות הרומיות ("עדיין משתמשים בספרות רומיות בשעונים פלצניים", מוצאים בספר סיבה הגיונית). למעריצי "קפטן תחתונים" וחבריו, בכיתות ג' עד ו' (הוצאת קוראים, 89 שקל, 191 עמ').

 

"יומנו של יורמיוס מקסימוס", טים קולינס "יומנו של יורמיוס מקסימוס", טים קולינס

 

לסקרנים: "עד לחלל ועד בכלל (טיול אל מערכת השמש)" / טיש ראבי. ספר ראשון בספריית הלימוד של ד"ר סוס (מאנגלית: לאה נאור) הוא מבטיח. הילדים, שמכירים את חתול תעלול מתוכנית הנושאת את שמו בערוץ הופ!, כבר אוהבים אותו, וישמחו לקבל את הספר. אלא מה, פה נכנסת החוכמה היתרה של הסוס. הספר ארוך, ויתאים למי שמתעניין וגם מבין. וזה לא כל אחד. המסע אל הירח כולל כוכבים כמו צדק ומאדים וכוכב ארץ, ועל כל אחד יש מה להגיד. אז החרוזים מדהימים ויש בהם המון מידע, אבל בסיכום הקראה לבן 5 ובת 6 סיכמו השניים שזה ספר של בנים, ולא אחד שמתאים ללפני השינה. לבני 4–8 (כתר, 72 שקל, 43 עמ').

 

אלבומים:

הקלאסי: "תתארו לכם" / שלמה ארצי. זה לא הימור נועז מדי להניח שזו תהיה ה"מגה־מתנה" המוזיקלית של חג הפסח הזה. רגע אחרי שכל הכרטיסים נמכרו לעוד סיבוב אינטימי בזאפה, וחודש לפני תחילת סיבוב הופעות חדש בקיסריה - ארצי רושם עוד תקופה מוצלחת, שנה וקצת מאז אלבומו האחרון "אושר אקספרס". והפעם אורזים אותו מחדש בדמות אלבום אוסף משולש שמכיל שירים מכל התקופות, מ"גבר הולך לאיבוד" ועד האלבום האחרון. "האהבה הישנה", "אהבתיה", "לאן לאן לאן", "ירח", "הרדופים", ובסך הכל 52 שירים מ־1978 ועד ימינו. המעריצים המושבעים שמחפשים גם משהו חדש ייהנו אולי מכמה שירי בונוס בהקלטות מהופעות, כמו "ליד הבית שגרתי בו" בהופעה מ־1992, או "צוותא" בהופעה מ־1995. (NMC / הד ארצי, 89.90 שקל).

 

"תתארו לכם", שלמה ארצי "תתארו לכם", שלמה ארצי

 

הרומנטי: "Love Songs" / דסטניז צ'יילד. טוב, זו ללא ספק היתה השנה של ביונסה. אם מדובר בהופעה בהשבעת נשיא ארצות הברית ברק אובמה ושערוריית הליפ־סינק, או במופע המוצלח בסופרבול - גברת ג'יי.זי הראתה לכולם שהיא שולטת בפסגת הפופ־R&B ללא עוררין. לאחרונה יצא בזריזות אלבום אוסף של להקת הבנות המקורית שלה, דסטניז צ'יילד, שמאגד 14 מהבלדות ושירי האהבה היפים של השלישייה, ש"Say My Name" הוא הבולט בהם. וגם שיר חדש, "Nuclear", שהוקלט במיוחד לצורך האלבום. אל תחפשו כאן את השירים הקופצניים, אלא את אלה שמיועדים לרכך את האווירה הרומנטית, במשקל נוצה (NMC יונייטד, 69.90 שקל).

 

דסטניז צ'יילד דסטניז צ'יילד

 

הנוסטלגי: "שרים הדודאים" / ישראל גוריון ואסף אמדורסקי. הנה אלבום שאפשר בקלות להביא כמתנה לנציגים המבוגרים יותר של המשפחה, אבל יקסום גם לצעירים יותר. אחרי שנתיים של הופעות משותפות, יוצא אלבום שבו אמדורסקי נכנס לנעלי אביו בני, ומשתף פעולה עם גוריון בשורה של הלהיטים הגדולים של הצמד המיתולוגי. "ערב של שושנים", "שיירת הרוכבים", "טיול לילי", "הבלדה על השיער הארוך והשיער הקצר" וכמובן "אני גיטרה" - כל הידידים הוותיקים כאן, ואמדורסקי בכובעו כמפיק המוזיקלי מקפיד שלא לפגוע ברוח המקורית שלהם אלא רק לעדכן את הנוסטלגיה בסאונד צלול יותר (היי פידליטי, 59.90 שקל).

 

"שרים הדודאים", ישראל גוריון ואסף אמדורסקי "שרים הדודאים", ישראל גוריון ואסף אמדורסקי

 

הקולנועי: "Searching For Sugar Man" / רודריגז. מעבר לרצון הבסיסי של כולנו לשמוע את פסקול הסרט הדוקומנטרי שריסק את התקוות הישראליות בטקס האוסקר - מדובר באמת באלבום מצוין. למעשה הוא מרכז את מיטב השירים של רודריגז, האמן שבמוקד הסרט, מתוך שני אלבומיו שיצאו לפני שנעלם לפני 40 שנה לתהום הנשייה. האזנה לשירים, הנעים בין פולק, קאנטרי ותחושת מחאה, מלמדת אולי כיצד הפך רודריגז מאלמוני בדטרויט ללהיט מוזיקלי ענק בדרום אפריקה - אבל לא פותרת חידה אחרת: איך יתר העולם לא גילה אותו במקביל? בכל אופן, הסרט הדוקומנטרי זוכה האוסקר עשה עמו חסד, ואולי האלבום הבא שלו שתשמעו יכלול גם שירים חדשים (NMC יונייטד, 89.90 שקל).

 

"searching for sugerman", רודריגז "searching for sugerman", רודריגז

 

הקריאולי: "Mae Carinhosa" / סזריה אבורה. קצת יותר משנה חלפה מאז הלכה לעולמה הזמרת עם הקול המכשף, שהצליחה לפרוץ את גבולות ה"מוזיקת עולם" ולגעת במאזינים מכל רחבי העולם. המאזינים והמעריצים האלה זוכים כעת למתנה נדירה - אלבום עם 13 שירים שהקליטה במרוצת השנים, אולם לא זכו להיכלל באלבומיה הרשמיים שיצאו עד כה, או שחלקם הופיעו בהם בגרסאות שונות. הנה הזדמנות להכניס את הקול המופלא מכף ורדה לבית שלכם, ולעשות כבוד לאחת הנשים המוכשרות ביותר שחיו בעולם המוזיקה (NMC יונייטד, 89.90 שקל).

 

משחקי וידיאו:

מדע בדיוני: Dead Space 3. לאחר ההמשכון עתיר השבחים מ־2011, אנשי Visceral חוזרים עם משחק שלישי בסדרת המד"ב־אימה־פעולה, שמחזיר את השחקנים ללחימה נגד גזע הזומבים־חייזרים המכונה "נקרומורפים" ואויבים רצחניים אחרים. הפעם עלילת המשחק ממוקמת על פניו של כוכב קפוא דמוי אזור ארקטי, והוא מתחדש במערכת להרכבת כלי נשק חדשים מחלקי נשקים שונים ובמצב משחק שיתופי (קו־אופ), שבו יכולים שני שחקנים לשתף פעולה כשהם שולטים בשני גיבורי המשחק, ג'ון קרבר ואיסק קלארק (זמין ל־PC, פלייסטיישן 3 ו־XBOX 360, החל מ־195 שקל. deadspace.com).

 

"Dead space 3" "Dead space 3"

 

פנטזיה: DmC: Devil May Cry. בפרק החדש בסדרת משחקי ההרפתקה־פנטזיה אפלה־אמנויות לחימה ביצעו מפתחי הסדרה "אתחול" של הסדרה, עם שינוי רדיקלי בקו הגרפי ובסגנון המשחק, ועיצוב מחדש של דמות הגיבור, דנטה, כלוחם מערבי, בניגוד לדמות המנגה שכיכבה במשחקים הקודמים. עלילת המשחק נעה סביב ניסיונו של דנטה לשחרר את העיר לימבו סיטי משליטת השדים שמנהלים אותה, ובמהלכה נע הגיבור בין כמה עולמות מקבילים ומפתח את יכולות הלחימה שלו (זמין ל־PC, פלייסטיישן 3 ו־XBOX 360, החל מ־199 שקל. devilmaycry.com).

 

"Devil may cry" "Devil may cry"

 

לחימה: Crysis 3. המשחק השלישי בסדרת משחקי הלחימה הפופולרית של Crytek מחזיר אתכם לנעליו של לוחם־העל פרופט, ולניו יורק העתידנית של 2047, שנשלטת בידי התאגיד המושחת CELL. כמו במשחק הקודם, המטרה העיקרית היא בעצם להשמיד כל מה שזז, חיילי התאגיד וחייזרי ה־Ceph כאחד, באמצעות כלי נשק שונים והכוחות המיוחדים של חליפת הנאנו, תוך כדי התקדמות לאורך העלילה, שזכתה גם היא לשבחי המבקרים על השקעה יתרה לעומת הפרקים הקודמים. המנוע הגרפי הוא גרסה משודרגת של קודמו ועולם המשחק נראה נהדר בהתאם, לארסנל הנשקים נוספה קשת אכזרית, ויש גם מצב משחק מרובה משתתפים ממכר במיוחד (זמין ל־PC, פלייסטיישן 3 ו־XBOX 360, החל מ־225 שקל. crysis.com/us/crysis-3).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x