$
אמנות ועיצוב

5 מוקדי אמנות רחוב

הגרפיטי כבר אומץ על ידי הממסד ונכנס אפילו למוזיאונים, ועדיין המקום הנכון לצפות ביצירות הוא הרחוב. כלכליסט מציג רחובות עם אמירה אמנותית ברחבי העולם

רעות ברנע 10:0717.02.13

פריז: קבוצה שיצרה גלריה פתוחה

אמנות רחוב וגרפיטי אינם הדבר הראשון שחושבים עליו בהקשר של העיר הצרפתית הקלאסית, אבל גם בה אפשר למצוא יצירות מרשימות מאוד בז'אנר הזה. אחד הרחובות המרשימים ביותר הוא Rue Dénoyez בשכונת Belleville, שהפכה בשנים האחרונות למרכז תרבותי ואמנותי. את רוב היצירות ברחוב יצרו אמנים מקבוצת Frichez Nous la Paix, שעבדו יחד כדי להפוך את הרחוב לגלריה של ממש, תחת כיפת השמים. עם השנים נוספו יצירות של עוד אמנים, והרחוב ממשיך להשתנות כל הזמן.

 

פריז פריז

 

רומא: תריסי חנויות מצוירים

אמנות הרחוב נמצאת בשנים האחרונות בכל מקום ברומא, בכפיפה אחת עם הקלאסיקות. בגלל העושר התרבותי והאמנותי בעיר קשה לעתים למבקר בה להבחין ביצירות העכשוויות שמעטרות את הקירות. בשכונת Pigneto החדשה יחסית, ובעיקר ברחוב הראשי שלה Via del Pigneto, יש דוגמאות לאמנות רחוב בהשראת הפופ־ארט, עשירה בצבעים ובפרטים גרפיים רבים. בשכונת San Lorenzo, מזרחית למרכז העיר, החליטו בעלי החנויות לעטר את תריסיהן ביצירות אמנות, כך שבמשך היום אי אפשר לראות אותן, אך עם רדת הערב וסגירת החנויות השכונה מתמלאת באווירה אמנותי.

 

רומא רומא

 

ברלין: החלק המזרחי הטרנדי

מסורת ארוכת שנים של אמנות רחוב מפארת את קירות המבנים בעיר, פרי עבודתם של אמנים רבים הידועים ביצירתיות וברוח החופשית שלהם. השינוי המשמעותי במעמדה של אמנות הרחוב התרחש לאחר נפילת החומה, ומאז התפשטו היצירות וכבשו את חלקה המזרחי והטרנדי של העיר. כיום אפשר למצוא את הריכוז הגבוה ביותר שלהן ברובע מיטה. אבל דווקא אם תפנו לרובע קרויצברג, שכונה שנמצאת דרומית־מזרחית למרכז העיר, תוכלו למצוא, בעיקר לאורך הרחוב הראשי של השכונה Oranienstrasse, יצירות חדשניות ויוצאות דופן שמעטרות את קירות המבנים.

 

ברלין ברלין

 

לונדון: הצדעה לאולימפיאדת 2012

אמנות הרחוב משגשגת בלונדון משנות השמונים, וב־2008 הקדיש מוזיאון הטייט מודרן תערוכה לז'אנר. אך כדי לראות אמנות רחוב אין צורך לחכות לתערוכה.

 

מירב היצירות נמצאות במזרח – בשכונות קמדן ושורדיץ' ובעיקר לאורך Brick Lane, שם תוכלו למצוא יצירות של אמנים מוכרים, ביניהם המוכר ביותר – בנקסי. לקראת האולימפיאדה בקיץ האחרון נוספו שם יצירות של בנקסי ואחרים, ברוח המשחקים.

 

ניו יורק: מחסן שהוסב בתמיכת ה־MoMA

אין עוד עיר בעולם עם סצנת אמנות רחוב שוקקת ופעילה כמו ניו יורק. במנהטן עצמה יש עבודות רבות, למשל בצ'לסי ובלואר איסט סייד, אבל בהחלט שווה לעבור את הנהר ולשוטט בשכונות וויליאמסבורג ובושוויק בברוקלין. הדובדבן שעל קצפת אמנות הרחוב נמצא גם הוא מחוץ למנהטן - מתחם "5Pointz" ברחוב דיוויס 46–45 בלונג איילנד סיטי. זהו מחסן שהוסב, באמצעות אמני רחוב שונים ובעזרת סניף P.S.1 של ה־MoMa, למה שמכונה היום "המֶכָּה של הגרפיטי". המתחם כולו מעוטר בציורי קיר של מיטב אמני הרחוב, ואם רוצים לראות את כולם ולהתעמק מומלץ להקדיש לכך כמה שעות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x