$
פנאי

השבוע: אגדה שמגדה

בקיץ הזה יש הכל - מחאה חברתית, מהפכה בלוב, פיגוע וגראדים ומרגול. פלא שאנחנו מתקשים להבחין בין מציאות לפנטזיה

תמי ארד 10:3725.08.11
קיבלתי בחמישי שעבר SMS מחברה שטיילה באירופה. "אחרי הגשם יצאתי החוצה והריאות שלי הריעו. איזה ניקיון. זוכרת את התחושה?" במעומעם. ניסיתי מבעד לאוויר המלאכותי של המזגן לשחזר את הצלילות המענגת שמתקבלת אחרי גשם. אולי בעוד חודשיים, חשבתי... "והעיקר הירוק מסביב משכר והשלווה,
איזו שלווה. מה קורה בארץ? יש התפתחות עם מרגול? האוהלים עוד ברוטשילד? לא ראיתי אינטרנט כבר יומיים". היא שאלה ולא ידעה שבזמן שהיא מתרוננת מאוויר נקי מחבלים יורים והורגים, קרבות מתנהלים בדרך לאילת, מרגול והאוהלים נדחקים לשולי החדשות, ורק החום והלחות שומרים על אקטואליות יציבה וטורדת.

 

ביום ראשון היא חזרה לביתה בדרום הארץ, ישבה עם הילדים בממ"ד תחת התקפת הטילים וחישבה את המרחק מעזה לאירופה. ברק דיבר על הפרדת ראשים מגופות, לבני על כניסה לעזה, השמינייה שתקה שלא כהרגלה, החמאס ביקש הודנה וקיבל. נדמה היה שהחום משנה מצבי תודעה. ואז, כשמחאת האוהלים המשיכה לחפש יציבות בצל התכנסותה של ועדת טרכטנברג, שלטונו של קדאפי הגיע לקצו.

 

בזמן כתיבת שורות אלה שליט לוב עדיין בחזקת נמלט ואנשי אל קאעידה יורים באוויר יריות שמחה ללמדנו שהמהפכות בעולם הערבי מורכבות יותר ממאווייו של העולם החופשי.

 

ביום שני חברתי נסעה עם הילדים לתל אביב, לנשום אוויר מפויח אך נטול רעשי גראדים. הם הלכו לסרט. הילדים התעקשו על "כיפה אדומה סוגרת חשבון". "את בטוחה שזה שם הסרט?", שאלתי בעודי קוראת על הארכת המעצר השנייה של מרגול. "כן", הילד התערב בשיחה, "וגם הנזל וגרטל היו שם וניסו לפוצץ את העולם. הם אכלו את הטראפל, שזה סוג של פצצה, לא קינוח כמו שאמא אומרת, ובסוף התפוצצו בעצמם".

 

הרמתי ידיים. פעם, בימים שבהם אני הייתי ילדה, כיפה אדומה היתה ילדה נאיבית שהביאה סלסילת מטעמים לסבתא שלה. הנזל וגרטל, או בעברית עמי ותמי, היו ילדים טובים גרמניה.

 

היום הנזל וגרטל מקימים משפחת פשע משלהם וכיפה אדומה היא, למעשה, אחות במסדר סודי. חברתי מעידה שממוצע גיל הילדים באולם הקולנוע עמד על 7. בעולם המושגים של העולם התחתון מישהו עשה למרגול כיפה אדומה. אבל אין טעם לבלבל את הילדים, שיישארו עם כיפה אדומה מהמסדר הסודי. הסרט לגיל הרך מפחיד גם בלי ההקשרים לעולם התחתון.

 

בלי קשר לתוצאות ההליך המשפטי, מרגול חווה את מה שהתקשורת יודעת לעשות הכי טוב בעולם. להמליך מלכים ומבלי להניד עפעף לכרות את ראשיהם. המעצר מספיק מבזה לכשעצמו. גם אם מרגול תורשע אין שום סיבה לבד מרוע צהוב לנופף ברגעי השפל שלה שוב ושוב. נתן זך כתב בימים אחרים: "כולנו זקוקים לחסד".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x