שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אלכוהול

התואר הנכסף

כדי לשאת תואר אצולה בייננות ולהיות אחד מ-289 בלבד בכל העולם, צריך לצלוח תוכנית הכשרה הכוללת מבחנים שאורכים 12 שעות וכתיבת מחקר

עמית יריב 18:1608.11.10

אחד עשר מאושרים זכו בשבוע שעבר לקבל בלונדון את התואר הגבוה ביותר שיכול איש יין לשאת, ה־Master of Wine, או MW - תואר שנושאים בגאווה רק 289 גברים ונשים מ־23 מדינות ברחבי העולם. זוהי המקבילה הייננית לתואר דוקטור או פרופסור בעולם האקדמי, ובעליו משתייכים למועדון אליטיסטי ויוקרתי. תואר ה־MW מעיד על חברות במסדר יוקרתי: Wine Masters Institute, מכון שחרת על דגלו את קידום המצוינות בעולם היין. המכון הוא שאחראי על תוכנית ההכשרה ועל עריכתן של הבחינות המקיפות הדרושות לקבלת חברים שיישאו את התואר MW.

 

לא בכדי הפך Master of Wine לתואר הקרוב ביותר לתואר אצולה; מסלול המכשולים שנדרש המועמד לעבור עד שיתקבל גורם למסלולי ההכשרה של עורכי הדין ורואי החשבון להיראות כמו טיול בוקר נעים בגינה.

 

דרישות קפדניות

 

ביסודה של מערכת הלימוד של המכון עומדת שיטת החניכות: כל אחד מן המועמדים זוכה לחניכה צמודה של מאסטר ותיק, המסייע לו להתגבר על קשיים מקצועיים ולחזק את טכניקות הטעימה וההבחנה שלו. המועמדים נדרשים להשתתף בסמינרים ובהכשרות שבועיות קבועות, הנפתחות לרוב בטעימה עיוורת, וממשיכות בהרצאות של מאסטרים ותיקים ושל מרצים אורחים מרחבי העולם. הם מגישים עבודות תיאורטיות, ועליהם לעמוד במבחני ביניים שעניינם שיטות ייצור, טכניקות כורמות וכן הלאה. בסוף כל שנת לימודים נדרשים התלמידים להגיש עבודה עיונית וניתוח טעימה שערכו.

 

לאחר השלמת הלימודים מגיעה בחינה מורכבת וקשה במיוחד, המורכבת משלושה חלקים. הראשון הוא המבחן התיאורטי, שאורך 12 שעות (!) ומורכב מארבעה שאלונים, בארבעת המקצועות התיאורטיים: גידול כרמים, ייננות, ההיבט העסקי ביין ונושאים אקטואליים. 

 

Wine Masters Institute. האצילות מחייבת דרך חתחתים Wine Masters Institute. האצילות מחייבת דרך חתחתים צילום: cc by The Institute of Masters of Wine

 

המועמדים שעברו את המבחן עוברים למבחן מעשי, הכולל שלוש סדרות של 12 יינות בטעימה עיוורת. הנבחנים נדרשים לכתוב הערכה סדורה של היין, לזהות את סוגו, את מקורו הגיאוגרפי, את השיטה הייננית שבה יוצר וכן להעריך את איכותו ואת סגנונו. שני חלקי הבחינה מתקיימים בארבעה ימים בלבד.

 

לבסוף, המועמדים שעברו את השלב התיאורטי ואת השלב המעשי נדרשים להוכיח את יכולתם לתרום לעולם היין, באמצעות כתיבת מאמר מחקרי בן 10,000 מילה. רק לאחר השלמת התוכנית כולה זכאי המועמד להתקבל לחברות במכון המאסטרים, ולשאת את התואר MW.

 

דלתון רזרב, שיראז 2008, מרום הגליל דלתון רזרב, שיראז 2008, מרום הגליל צילום: יגאל עמר

הלימודים מתקיימים בארצות הברית, באירופה ובאוסטרליה בלבד, והבחינות מתקיימות אחת לשנה, לרוב בחודש יוני, בסידני, בלונדון ובעמק נאפה בקליפורניה.

 

בקבוק אחד לשבוע

 

דלתון רזרב, שיראז 2008, מרום הגליל. עד לאחרונה התבלט יקב דלתון ביינות טובים במחירים סבירים. בעקבות השקת ה"מתתיה" בשנה שעברה, היקב ממשיך להתקדם למגרש של יינות הפרימיום, ובהצלחה לא מבוטלת. "שיראז 2008" מסדרת הרזרב של היקב הוא שיראז עוצמתי ומרשים, עשיר בפרי, בפלפל ובתבלינים, ויתאים מאוד לארוחה חורפית, לצד צלי עשיר ומתובל היטב. יין "עולם חדש" קלאסי, 14.5% אלכוהול בנפח, אבל בעל אלגנטיות מובהקת. (119 שקל, כשר).

 

קבלו ניוזלטר שבועי שיעזור לכם לתכנן את בילויי סוף השבוע. ליחצו להרשמה
בטל שלח
    לכל התגובות
    x