$
אורבניסט

פייסבוק נגד רוקנ'רול

הרשת החברתית הגדולה בעולם מתעניינת בעיקר בסטטוס ולא בעשייה

גיא בניוביץ' 10:4028.10.10

איך נאמר את זה בעדינות? פייסבוק הוא, למעשה, מכשיר העינוג העצמי האולטימטיבי. המקום שאתה בא אליו כדי לייצר עולם וירטואלי שהוא חסר כל משמעות מעבר לשפשוף המתמיד הזה, של יצירת חיי חברה שבסיסם כלום בריבוע.

 

זהו ההפך המוחלט מיצירת תוכן שיש בו משמעות כלשהי - ודאי לקהלים גדולים. פייסבוק היא מערכת שלמה העוסקת הרבה יותר ב"מי" מאשר ב"מה". כלומר חשוב מי אתה, איך אתה נראה ומיהם חבריך (וכמה) - ופחות מה בעצם יש לך להגיד ואם זה בכלל מעניין מישהו.

 

וכאן נכנסת המוזיקה. עולם היצירה המוזיקלית ופייסבוק מתקשים לחיות יחד, וזה לא מקרה שעדיין לא גילינו מוזיקאי חשוב אחד דרך הרשת החברתית הגדולה בעולם. להבדיל מיוטיוב, למשל, שמתרכזת ב"מה", כלומר בחשיפה לחומרים, או אפילו מייספייס, שבה ה"ספייס" שלך הוא העיקר ולא אתה - פייסבוק הורידה את הכל מלכתחילה למכנה המשותף הנמוך ביותר. אתה לא ממש צריך כישרון, יכולת או אפילו ידע. כל מה שאתה צריך זה פרצוף. ואז כולנו חברים.

 

יש המון מקומות באינטרנט שאפשר להיחשף בהם למוזיקה חדשה. מייספייס תרם לנו את לילי אלן, יוטיוב את ג'סטין ביבר והרבה אחרים. אצלנו ישנו "במה חדשה" הוותיק, שסייע לחשוף את יוני בלוך, או אתר חדש בשם "הפרויקט" שמעלה קליפים חדשים לאמנים. למעשה, הרשת שינתה ועדיין משנה את שוק המוזיקה העולמי, בהתהוות שמרתק לצפות בה ולהיות חלק ממנה. את מספר הלהקות, האמנים וההרכבים שאפשר לגלות ברשת בשנה- קשה לאמוד. הכל נמצא שם, בקצה האצבעות. אבל לא בפייסבוק. שם הטרחנות של התחזוק המתמיד תשמיד כל שאיפה לגלות את חוויית ההאזנה הטהורה.

 

לילי אלן. התגלתה במייספייס לילי אלן. התגלתה במייספייס צילום: אי פי אי

האוף ליין חשוב

 

באחד הבלוגים למוזיקאים מצאתי עצה יפה הנוגעת לפייסבוק: "הרשת החברתית ממש לא חשובה לקריירה שלך. מה שאתה עושה אוף־ליין - זה מה שחשוב". כלומר, אל תשכח שעולם היצירה האמיתי שלך הוא המקום שירומם או יפיל אותך. אז יכול להיות שלא יהיו לך 20 אלף חברים, אבל יש משהו באמנות שתמיד דחה בבוז את ההתחנפות הזו לקהל. שלא ממש התייחס ל"לייק" שלכם. שהעדיף את היצירה לשם יצירה, ופאק מה שהקהל והמבקרים חושבים. רוקנ'רול, בנאדם, רוקנ'רול. ותשאירו את האוננות לצוקרברג.

 

והנה עוד נקודה רוקנ'רולית למחשבה. נכון לסוף 2010, פייסבוק הוא אחת המכונות הגדולות בעולם שזוללות מידע עליכם. מי צריך היום בלש פרטי כשהכל כבר נמצא ברשת. עכשיו תכפילו את זה ב־100 מיליון ותגלו שפתחתם מרצון את סניף ה־CIA הגדול ביותר בעולם, ואם יש דבר אחד שמוזיקאים לא אוהבים, זה את הממסד משקיף להם מעבר לכתף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x