שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
טיפים

לחובבי הז'אנר

שני מדריכי יין המתפרסמים באוקטובר בבריטניה ישמחו את המבינים ואת המתעניינים בתחום. האחד מאורגן ומוסדי, השני ידידותי - שניהם חובה

עמית יריב 11:1710.10.10

בחודש אוקטובר מתפרסמים בעולם מדריכי הקנייה החשובים: ספרי כיס שנועדו לסייע לחובבי היין המבולבלים לעשות את דרכם בשפע העצום של היינות בעולם. שני המדריכים הנפוצים ובעלי ההשפעה הרבה ביותר בעולם היין מגיעים מבריטניה: "ספר היין של יו ג'ונסון" (Hugh Johnson's Pocket Wine Book), ו"ספר היין של אוז קלארק" (Oz Clarke's Pocket Wine Book). הספרים דומים בממדיהם (שניהם נכנסים לכיס הפנימי של מעיל גשם) אך שונים באופיים זה מזה, שוני שמתבהר כאשר מגלים מיהם שני המחברים.

 

יו ג'ונסון. מוציא את המדריך 34 שנים יו ג'ונסון. מוציא את המדריך 34 שנים

ג'ונסון הוא המיושב והממסדי שבין השניים. קריירת היין שלו החלה בשנות החמישים, כשהיה סטודנט בקינגס קולג' בקיימברידג' והצטרף לאגודת היין והאוכל של האוניברסיטה. כיום הוא אביר מסדר האימפריה הבריטית, וזה 34 שנה כותב את המדריך השנתי. ספרו של ג'ונסון מסודר לפי ארצות, אזורים ותתי־אזורים, כפי שמקובל לארגן תפריטי יין. התיאורים תמציתיים - חלקם מברקיים ממש. ג'ונסון גם נותן בספרו טיפים לניהול מרתף יין ביתי. למשל, איזה בציר של שאטו לאפיט מאלה המאוחסנים במקרר הביתי שלכם מתאים לשתייה כבר כעת, ואיזה זקוק לזמן נוסף. השנה המדריך יצא לראשונה גם באפליקציה לאייפון.

 

אוז קלארק. בעברו שחקן אופרה אוז קלארק. בעברו שחקן אופרה

קלארק קומוניקטיבי יותר. הוא היה בעברו שחקן וזמר אופרה, והצטרף לנבחרת היין הבריטית של אוניברסיטת אוקספורד. היום הוא מנחה תוכניות טלוויזיה ורדיו העוסקות ביין ובאלכוהול, ובממלכה המאוחדת יש מי שבטוח שהוא אוסטרלי (ומכאן כינויו - "אוז", רמז ל־Aussie, כינוי החיבה לאוסטרלים). גם המדריך של קלארק הוא ספר עיון ולא ספר לקריאה חופשית, אבל קלארק יוצא מנקודת הנחה אריסטוקרטית פחות: לא כל מי שמתעניין ביין יודע בדיוק באיזה מחוז נמצא אזור שאטונף די־פאפ (תשובה - חבל הרון), ועל כן ספרו מסודר בסדר אלפביתי וכולל שמות אזורים, שמות זנים ומונחי יין, ללא כל הפרדה ביניהם.

 

ושני המדריכים מזכירים לכולנו את האמת העגומה: עוד לא טעמנו די.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x