$
פנאי

השבוע: הכל בסדר

לרשויות יש דרישות נמוכות מאוד מעצמן - הן מסתפקות בלהיות בסדר. כך היה בטיפול המשטרה ברוצחים של לאון קלנטרוב, וכך גם החיסון נגד השפעת, שנרכש במיליארדים שכרגע ממתינים שיזריקו אותם לווריד

תמי ארד 08:1408.01.10
הרצח של לאון קלנטרוב הוא הפחד הקמאי ביותר שיש להורים. לכו תסבירו לילד בן 7 שיוצא מהבית לשחק שהזאב הרע לפעמים מתחפש לסבתא ולפעמים לתאומים פדופילים. מאז כיפה אדומה הצייד הפך למפכ"ל, ואסור לו לירות בזאב, אבל החוק מאפשר למשטרה לנקוט פעולה אם מגיע לידיה מידע. המידע הגיע והמשטרה
לא פעלה. המפכ"ל הזדרז להצהיר שהמשטרה "נהגה בסדר". רשויות הרווחה העבירו למשטרה דיווח שהאחים משכנעים ילדים להיכנס לביתם ולצפות בסרטים פורנוגרפיים, אך החקירה לא התבצעה בגלל פרוצדורה. לפי הנהלים, כאשר אנשים עם פיגור שכלי מעורבים באירוע פלילי, חקירתם מתבצעת על ידי חוקרי ילדים ממשרד הרווחה. מכאן אפשר להבין לאן החקירה התגלגלה. לא נכון יהיה להטיל את מלוא האחריות למניעת הרצח על המשטרה, אך הסרת האחריות באבחת מסיבת עיתונאים כמו שעשה המפכ"ל היתה בוטה. בסדר זה לא היה.

 

בסדר הוא מושג יחסי. ברוב המקרים הוא בא לתאר סטטוס פרווה. במקרה של לאון קלנטרוב הוא שווה להתנערות מאחריות. במקרה של החיסון נגד שפעת החזירים הוא מבקש לעודד את הציבור להתחסן. חיסון עם אדג'ובנט הוא בסדר. חיסונים כאלה יש בשפע. חיסונים ללא אדג'ובנט הוגבלו לנשים בהיריון ולילדים מתחת לגיל 3. החיסונים האלה עדיפים, ועל אף הפרסומים הם עדיין לא ניתנים לכלל הציבור. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ביקש לתת דוגמה אישית והתחסן לעיני המצלמות. החיסון שקיבל היה ללא האדג'ובנט. עד כמה שידוע ליצמן אינו בהיריון ולא מתחת לגיל 3. מדוע אם כך לא התחסן בחיסון עם האדג'ובנט, שהוא בסדר ומומלץ לציבור?

 

החיסונים של שפעת החזירים עלו לקופת המדינה מיליארד שקל והצריכו תקצוב רוחבי בתקציבי משרדי הממשלה. שר האוצר נאלץ לקבל את הכרעת ראש הממשלה, והיום, בעיניים כלות, הוא רואה איך מיליארד השקלים מפצירים שיזריקו אותם לשריר ולא ישליכו אותם לפח.

 

מבקר המדינה, מיכאל לינדנשטראוס, מוזמן לבדוק את התנהלות המדינה ברכישת החיסונים. לא שיש איזושהי השפעה לדו"חות של מבקר המדינה על מקבלי ההחלטות. בדיון שנערך השבוע בכנסת בנושא ייקור המים הבהיר שר האוצר שיש למתוח קו ברור בין קובעי המדיניות לביקורת. קצפו של שטייניץ יצא על המבקר, כי על ראש הממשלה אינו יכול לקצוף. מיליארד השקלים שחסרים לתקציב המים כבר נלקחו ממשרדי הממשלה לשפעת החזירים. שטייניץ הוא שר אוצר לוחמני. הוא נלחם בעיקר על הזכות להוכיח שהוא שר האוצר, אף שבפועל הוא ליצמן בלי הזקן. וליצמן המקורי, הוא משיג את מבוקשו בדרכים אלגנטיות יותר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x