$
פנאי

השבוע: לסתום את האף

פרשת הקצין החשוד באונס הוא גם סיפורן של שתי בחורות, הנאנסת והארוסה. הסיפור של קוקה-קולה הוא פשוט מסריח

תמי ארד 12:5503.12.09
הסיפור על הקצין שחוזר ממסיבת רווקים ונחשד באונס הזכיר לי את הסרט "אהובת הקצין הצרפתי". סיפור אהבה כפול ודו־משמעי. אחד הסרטים הבולטים הראשונים של מריל סטריפ, בהשתתפות ג'רמי איירונס. נציין שהתסריט שונה בתכלית מהריאליטי שהתנפץ לתודעתנו השבוע, שיכונה כאן בהשראת הסרט "אהובת הקצין הישראלי". מה שמרתק את הצופים בסרט ובמציאות הוא הפער בין מחוזות הדמיון לפניה המפתיעים של המציאות.

 

בריאליטי מככבות שתי גיבורות. בתמונה הראשונה - צעירה שנגררת בכוח ממכוניתה, מוכה, מופשטת, זועקת לעזרה. החשוד באונס, שנמלט מפני אזרחים שנזעקים לעזרת הצעירה כשמכנסיו מופשלות במימי נחל הירקון. בתמונה השנייה - צעירה אחרת, ימים אחדים לפני חתונתה, מתראיינת לטלוויזיה בפנים מטושטשות אך בקול בהיר. הצעירה משוכנעת שהחשוד באונס, בעלה לעתיד, קצין ממאבטחי הרמטכ"ל, נקלע למקום תקיפת הצעירה מהתמונה הראשונה מתוך צירוף מקרים מחריד.

 

הגרסה של הקצין עדיין לא הופרכה, אך היא מדיפה ריח רע, והאינסטינקט של הצופה מהצד הוא לזעוק לאהובת הקצין הישראלי שתימלט על נפשה. גם שופט בית משפט השלום בתל אביב, שהחליט על הארכת מעצרו, מכנה אותה מופרכת. אך הארוסה הצעירה שבויה בקונספציית חייה, נאחזת בשרידי שמלת הכלולות שלה. כיצד תאמין שהנסיך שעמו חלקה שנה וחצי את אותה שמיכת פוך הוא אולי בעצם החיה? היא לא אשמה, כפי שהתבטאה. אם היתה מקשיבה לצופה מהצד, שרחמיו נכמרו עליה, היתה מתכנסת לפינה מוצנעת ושומרת על זכות השתיקה. אף אחד לא היה כועס עליה, והשופטים ממילא לא מתרשמים מהצהרות אהבה.

 

אהובת הקצין הישראלי. אם היתה שותקת אף אחד לא היה כועס אהובת הקצין הישראלי. אם היתה שותקת אף אחד לא היה כועס צילום: עמית מגל

 

עוד פרשה שמדיפה ריח רע, והפעם תרתי־משמע. טל רבן, מנכ"ל קוקה קולה ישראל, התנצל השבוע בפני הקונים על אי־הנוחות שחשו כשפתחו את הבקבוקים המסריחים מגופרית. נדמה לי שהביטוי אי־נוחות, כאשר עומדים לשתות את מרחצאות עין גדי, אינו הולם. "סליחה, פישלנו" היה עובר הרבה יותר טוב ומריח פחות רע. ההתנהלות של חברת קוקה קולה במקרה הטוב תכונה מגומגמת. תחילה נאספו הבקבוקים הפגומים באישון לילה, ורק אחר כך יצאה החברה בהודעה לציבור. ההודעה המאוחרת כללה רשימה של שישה מוצרים שלכל אחד מהם תאריך תפוגה שונה. האם מנכ"ל קוקה קולה התכוון שהציבור יגזור מהעיתון את הרשימה? החשבון של הציבור הוא עם חברת קוקה קולה, ולא עם מכתשים אגן, ספקית הפחמן הדו־חמצני. הימור: הציבור המכור למשקה לא ינטור טינה לחברה, אבל הוא מבקש למסור תגובה: "האמת היא שחשנו אי־נוחות כשפתחנו בקבוק קולה שמריח כאילו נפתח בשירותים. תודה שהחלפתם את הגזים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x