$
פנאי

משיחת יתר: שוק חופשי

קונים אמנות בבארטר ורוכשים ידע תמורת 5 שקלים. "בארטארט" ו"שוק שחור לידע", שני אירועי תרבות עם ערך מוסף

דנה גילרמן 11:4306.09.09
"אם אתה רו"ח, מוסכניק, שרברב, אם את מורה לאנגלית, מעצבת אתרים, מתרגמת, רופאה, עו"ד, אם אתם בעלי צימרים, נותני שירותים, בעלי עסקים - יש לכם משהו להציע בתמורה לאמנות שאתם אוהבים", ככה נפתחת ההזמנה לתערוכה החדשה "בארטארט", שתיפתח ביום חמישי, 10 בספטמבר, בגלריה P8 (פוריה 8 יפו).

 

התערוכה משקפת וגם חושפת את השוק האלטרנטיבי שמתקיים מאז ומתמיד סביב האמנות. לא מעט אמנים מחליפים עבודות עם רואה החשבון שלהם, רופא השיניים, המסעדן, האופטומטריסט, האופנאית, התכשיטן, בעל המלון ואפילו בעל הדירה (במקום דמי שכירות). זה אמנם לא לגמרי חוקי, מכיוון שכולם פה עוקפים את מס הכנסה, אבל בהחלט מקובל.

 

השוק השחור בווינה השוק השחור בווינה

 

בתערוכה, שתימשך כחודש, יציגו את עבודותיהם כ־40 אמנים עכשוויים, בהם מאיה אטון, טלי אמיתי, אניסה אשקר, אסי משולם, יאיר ברק, דני יהב בראון, גבריאלה קליין, עלמה שניאור ואלינה ספשילוב. בזמן זה אפשר לבוא לגלריה ולהציע הכל תמורת אמנות. עם הורדת התערוכה יוכלו האמנים לבחור בהצעה שנראית להם, והגלריה תתווך בינם לבין מציעי הבארטר. סמוך למועד פתיחת התערוכה ובמהלכה יוצגו העבודות באתר האינטרנט של הגלריה.

 

שוק אלטרנטיבי נוסף, הפעם בהקשר של תרבות וידע, עומד להתקיים אף הוא ביפו ב־26 בספטמבר. האירוע "שוק שחור לידע", שייערך במרכז היהודי־ערבי (רח' קדם 109) בשעות 18:00–23:00, יארח 100 מומחים ממגוון תחומי ידע. אלו יציעו לקהל פגישת ייעוץ של חצי שעה במחיר של 5 שקלים. בין המומחים השונים אפשר למצוא את הסוציולוגית אוה אילוז, מבקרת התרבות תמר ברגר, האופנאית פראו בלאו, הבמאית אופירה הניג, הפמיניסטית דלית באום, המוזיקאי ערן צור והאמנים מיכל היימן, יעל ברתנא, איה בן רון, רועי רוזן ומיכאל קסוס גדליוביץ'.

 

הנרשמים הראשונים, שיגיעו ב־18:00, אולי יצליחו לקבוע עם מומחים נחשקים יותר, אך מה יקרה למי שיבואו מאוחר יותר, כשכבר לא יהיה מקום? כאן יש אפשרות שיתחיל המסחר האמיתי, עם אופציה לשוק של ספסרות, ממש כפי שקורה עם כרטיסים למופעי ענק או משחקי כדורגל. עד עתה התקיים השוק השחור, שיזמה חנה הורציג, ב־11 ערים בעולם. בכל עיר נבחר נושא המתאים להיסטוריה ולהקשר של המקום. ביפו הוא יתמקד "בבלתי נראה ובמחוק בתחומי ידע שונים", כפי שנכתב בהזמנה. האירוע ללא מטרות רווח: מחיר הכניסה הסמלי לעולם לא יכסה את ההשקעה, יותר מ־300 אלף שקל. "מעטים האנשים שיצליחו לפגוש את המומחה שבשבילו באו", מסביר איל דנון מהמרכז לאמנות דיגיטלית בחולון, "זה אירוע שמספסר בידע. פתאום הידע הופך למשהו שאתה נלחם עליו. הכל סימבולי, ובכל זאת נוצרת פה סימולציה של שוק שחור".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x