$
פנאי

משיכת יתר: גרשוני לעם

לעבודות צבעי המים על נייר של משה גרשוני בתערוכה "קיץ 2009" נקבע תג מחיר נמוך במיוחד, בהתחשב במעמדו ובגילו. אפילו מיכל רובנר כבר שלפה פנקס צ'קים

דנה גילרמן 11:2202.08.09

עשרה ימים חלפו מפתיחת התערוכה "קיץ 2009" של משה גרשוני בגלריה גבעון, ומרבית העבודות כבר נמכרו. שמונה עבודות נקנו ביום הפתיחה ושמונה נוספות בימים שלאחר מכן. בתערוכה מוצגות עבודות בהירות וקטנות, שצוירו בעפרונות מים על ניירות שגרשוני השרה במים - לפעמים במשך כמה ימים. לחלק

מהצופים עלולים הכתמים להיראות כמו גידולים סרטניים שמתפשטים, ויש כאלה שרואים בהם כוכבים.

 

מה הסיבה למכירת חיסול בתקופה שכזו, שבה רוב הגלריות מתלוננות על קשיים? התשובה נעוצה במחיר: 6,000 שקל עולות העבודות הקטנות ביותר (22X28 ס"מ), מחיר הבינוניות (30X40 ס"מ) 7,200 שקל, והגדולות (50X65 ס"מ) מחירן עשרת אלפים שקל. מי שאוהב את גרשוני ומכיר במעמדו כאחד מחשובי האמנים המקומיים, יודע שמדובר במחירי מציאה.

 

מכיוון שגרשוני כמעט לא יצר עבודות שהן רק בצבעי מים על נייר, אפשר להשוות את המחירים רק לעבודות אחרות שלו, שנעשו בטכניקה מעורבת (אקוורל, צבעי זכוכית, לכות) על נייר. לדוגמה, עבודה מראשית העשור (34X45 ס"מ) נמכרה בימים אלה ב־12 אלף שקל. עבודה מסדרת החיילים המיתולוגית, מראשית שנות השמונים, גם היא בטכניקה מעורבת על נייר (100X70 ס"מ), נמכרה תמורת 12 אלף דולר. הדפסים של גרשוני נמכרים ב־400 דולר.

 

ואכן, לא מעט אוהבי גרשוני ניצלו את ההזדמנות. יום לפני פתיחת התערוכה ביקרה בגלריה מעריצה שבדרך כלל רוכשת הדפסים שלו, ורכשה את העבודה שמופיעה על ההזמנה. כמה ימים לאחר מכן הגיעה האמנית מיכל רובנר ורכשה גם היא עבודה, ויש מי שיגידו שאולי היא נמשכת לכתמים הצבעוניים של גרשוני משום שהם מזכירים את הכתמים בצלוחיות האור שהציגה בתערוכתה במוזיאון תל אביב.

 

כיצד תומחרו העבודות?

"קבענו את התמחור ביחד”, אומרת נעמי גבעון מהגלריה. "עבודות חדשות הן תמיד נדירות פחות, וזה אולי נשמע זול בהשוואה למעמד שלו ולגילו המתקדם, אבל אני לא חושבת שמדובר במחירים זולים, אלא במחירים שווים לכל נפש".

 

יכול להיות שהיתה פה סוג של מחווה מצדו לקהל שלו?

"יש בזה משהו. גם אני מרגישה בזה". מי שמכיר את יצירתו של גרשוני יאמר שלא בהכרח מדובר באחת הפסגות שלו — אולי מדובר בתחילתו של פרק חדש ביצירתו המפוארת ואולי סתם באתנחתא. כך או כך, זה גרשוני, אחד האמנים החשובים שלנו, וגם אם לא מדובר באחת הסדרות שתיזכר לעד, היא חלק מתוך מהלך יצירה של אמן גדול, שכדאי שיהיו מיצירותיו בבית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x