ועידת כחול לבן

"הקורונה הראתה שאפשר לעבוד מכל מקום בעולם ולשפר את התפוקה"

אביחי שטרן, ראש עיריית קריית שמונה, בפאנל בוועידת כלכליסט: "כל משבר הוא הזדמנות. בקורונה ראינו את עובדי ההייטק או הפודטק, שגילו שאפשר לעבוד מכל מקום בארץ, בזום, בלי הנסיעות ובלי הפקקים". נעמה קאופמן, משנה למנכ"ל משרד התעשייה, "בקורונה למדנו ש'הגבינה זזה' וניתן לעשות עסקאות בזום"

צבי זרחיה 15:5411.04.21

 

 

"בקורונה למדנו ש'הגבינה זזה'. ניתן לעשות עסקאות בזום, נתיבי הסחר ידעו למצוא פתרונות, האופציות של היצוא גדלו וההשקעה במסחר מקוון, איפשרה למפעלים לעשות את הקפיצה הבאה",  כך אמרה נעמה קאופמן, משנה למנכ"ל משרד התעשייה בראיון לכתב כלכליסט אדריאן פילוט, בוועידת כחול לבן של "כלכליסט", שנערכת היום.

 

"היה שינוי גדול בממשלה לעבודה לפי ענפי משק ולא עבודה בחירום. ההנחיות למפעלים שיצאנו איתם ביחד עם ההתאחדות והתעשיה עבדו במלואן, מעבר לתובנות של עבודה מרחוק ראינו שהעולם השתנה" הדגישה.

 

מימין נעמה קאופמן, אביחי שטרן ועפרה חן מימין נעמה קאופמן, אביחי שטרן ועפרה חן

 

אביחי שטרן, ראש עיריית קריית שמונה אמר בפאנל כי "כל משבר הוא הזדמנות, ואנו רואים בקורונה גם דברים יפים שקרו, כמו עובדי ההייטק או הפודטק, שגילו שאפשר לעבוד מכל מקום בארץ, באמצעות הזום, בלי הנסיעות ובלי הפקקים. עובדים נתנו יותר זמן בעבודה וגם התפוקות עלו. יש גם יתרון לפריפריה - המרחבים הפתוחים, הילדים שיכולים לשחק בחצרות ובתקופה שבה היינו סגורים בארץ זה היה יתרון משמעותי. ראינו הרבה חברות הייטק בהן עובדים בזום, הקורונה הראתה שאפשר לעבוד מכל מקום בעולם ולשפר את התפוקה".

 

עפרה חן, מנכ"ל נגב מינרלים תעשייתים, "השנה האחרונה היתה מאתגרת במיוחד. דאגנו לריחוק חברתי ולכללים שנקבעו על ידי המדינה. המשבר הביא לתובנות שאפשר לשנות את סדרי העבודה ולא צריך לנסוע ולבזבז כל כך הרבה זמן בדרכים. העבודה מרחוק הביאה להוזלה של עלויות במפעלים כמו עלויות מזון והסעות".

 

חן הוסיפה כי "הקורונה עשתה הרבה דברים טובים. היא הראתה שכשיש צורך דחוף, וכולם מתארגנים ועובדים לפתרון, זה אפשרי כמו לייצר חיסונים. יש על התעשיה רגולציה מכבידה, בקורונה היו הקלות וצריך למנף את המצב כך שהתעשייה תתרחב ותתפתח. זאת לעומת מה שקורה היום כשמצרים את צעדיה ברגולציה במובן החונק של העניין".

 

קאופמן התייחסה לדברים ואמרה כי "יש היבט פרטני ורוחבי. בהיבט הרוחבי היתה חקיקה של הארכת אישורים אוטומטית כמו רישוי עסקים למפעלים בינוניים. בהיבט הפרטני היתה התמקצעות. אנו יודעים לטפל בבעיות קונקרטיות ורוחביות. אנו מחזיקים את 2 ההיבטים ומקווים שלממשלה שתהיה יציבות וחקיקה. אני מפצירה במפעלים לפנות למינהל תעשיות ואלינו".

 

 

 

x