ועידת התחזיות

"יוסי ורדי אמר לי: הסטארט-אפ האמיתי זה לשלב את החרדים בהייטק. זה רגע ששינה את חיי"

משה פרידמן, יזם ומייסד קמא טק, סיפר בוועידת התחזיות כי פגישה עם ורדי שינתה את חייו. הוא הקים את הארגון המוביל בישראל, שמאיץ סטארט-אפים ומסייע ליזמי הייטק חרדים - וגם מפעיל מרכז השמה לאלפי חרדים וחרדיות

מאיר אורבך 12:3109.03.21

 

 

משה פרידמן, יזם ומייסד קמא טק, יודע שהשנה החולפת היתה קשה לקהילה החרדית. בדברים שאמר בוועדת התחזיות הוא הביע חשש ממצבם התעסוקתי של החרדים בישראל.

 

"לפני מספר שבועות השתתפתי בשיחת זום של אחד המנהיגים היהודים החשובים בעולם, עם שורה של בנקאים, משקיעים ואנשי עסקים אמריקאים בנושא המצב הפוליטי והגיאופוליטי של מדינת ישראל, יחסי ישראל מדינות ערב, הגרעין האירני ועוד נושאים בוערים על סדר היום. אחד האנשים שאל את אותו מנהיג 'מה לדעתך האתגר הגדול ביותר של מדינת ישראל, אם אתה יכול לבחור אחד?' 

 

 

"הוא ענה בלי להתבלבל: 'האתגר הכי גדול של מדינת ישראל הוא האתגר הפנימי והוא ללא ספק האתגר החרדי. חלקם של החרדים באוכלוסייה צומח בקצב מסחרר. כיום כ-30% מהילדים בישראל הם חרדים. השאלה היא האם המדינה תשכיל למצוא את הדרך לשלב את החרדים בחברה ובכלכלה ולמצות את הפוטנציאל העצום שטמון באוכלוסייה החרדית, או שזה יילך לכיוון אחר של עימות וחוסר השתלבות שיאיים על עתיד המדינה. אני חושב שמה שהיה נכון קיבל השנה משקל אסטרטגי גדול יותר מאי פעם. הקורונה חידדה והמחישה לכולנו את האתגר העצום שיש ביחסי החרדים ומדינת ישראל'.

 

משה פרידמן משה פרידמן צילום: אוראל כהן

 

"אני חרדי, תושב בני ברק, נין ונכד של הרב חיים זוננפלד זצ"ל, רבה הראשי של ירושלים ומייסד העדה החרדית בארץ ישראל לפני 140 שנה. לפני כעשור הקמתי חברה סטארט-אפ. פגישה שהיתה לי עם המשקיע יוסי ורדי שינתה את חיי. יוסי אמר לי: 'משה תשמע, תעזוב את הסטארט- אפ שלך, זה לא מעניין. אתה רוצה לשמוע מה כן מעניין? הסטארט-אפ האמיתי זה לשלב את החרדים בהייטק. מי שיקים את הדבר הזה יעשה את הדבר הגדול ביותר למדינת ישראל'.

 

"הרגע הזה היה אחד הרגעים ששינו את חיי והפנו אותם לכיוון מקצועי חדש. בעקבות הדחיפה והעידוד של ורדי, יחד עם שורה ארוכה של שותפים ותומכים, בראשם פרופ' אמנון שעשוע מייסד מובילאיי, קואליציה של חברות הייטק ענקיות ישראליות ובינלאומיות וקבוצה של יזמים חרדים צעירים שעובדים יחד איתי, הקמנו את קמא טק, שהוא כיום הארגון המוביל בישראל לשילוב חרדים בהייטק. הארגון פועל בשתי זרועות: זרוע אחת היא מאיץ סטארט-אפים וסיוע ליזמי הייטק חרדים, והזרוע השנייה היא מרכז השמה לאלפי חרדים וחרדיות בחברות ההייטק בישראל.

 

"לפני מספר חודשים, במהלך 2020, הפקנו את 'דו"ח ההייטק החרדי' והגשנו אותו לנשיא המדינה. לצד המורכבויות, הדו"ח שלנו העלה תמונת מצב אופטימית. הוא מסתכל על העשור שחלף ומראה כי אם בתחילת העשור הקודם לא היו כמעט סטארט-אפים חרדים, כיום 6% מהסטארט-אפים החדשים שמוקמים בכל שנה בישראל נוצרים על ידי יזמות ויזמים חרדים".
x