ועידת התחזיות

מרב מיכאלי: "נתניהו החזיר את הנשים למטבח"

יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי אמרה בוועידת התחזיות של "כלכליסט" כי "נשים חטפו השנה מכה שלא תתואר, 70% ממפוטרי הקורונה הן נשים". לגבי החשש שמרצ לא תעבור את אחוז החסימה אמרה: "אני קוראת לציבור להצביע לשתי המפלגות השורשיות, שיש להן ערכים שמדינת ישראל זקוקה להם יותר מאי פעם"

עמיר קורץ 13:2108.03.21

"נשים צריכות ללמוד להצביע בעד האינטרסים שלהן, שבדרך כלל משרתים מאוד את המשפחה שלהן, את החברה והמדינה כי שיויון הוא דבר שמקדם את החברה", כך אומרת מרב מיכאלי, יו"ר מפלגת העבודה והאישה היחידה שעומדת בראשות מפלגה (מבין בעלות הסיכוי הריאלי להיכנס לכנסת), בראיון בוועידת התחזיות של "כלכליסט".

 

 

לדבריה, "אנו בתום שנה שבה נשים חטפו מכה שלא תתואר, כש-70% אחוז ממפוטרי הקורונה הן נשים. בעצם נתניהו החזיר את הנשים למטבח, וזה דבר שנשים לא רוצות, לא מוכנות ולא צריכות לקבל. מבחינתי משבר הקורונה יסתיים רק כשנשים תחזורנה לעבוד - ובשכר שווה".  

מרב מיכאלי בוועידת התחזיות מרב מיכאלי בוועידת התחזיות קרדיט: אולפן כלכליסט

 

הריאיון עם מיכאלי נערך על רקע סקרים שמראים כי מרצ, אינה עוברת את אחוז החסימה, מה שעלול לפגוע בגוש המרכז-שמאל כולו. מיכאלי לא קוראת למרצ לפרוש מהמרוץ: "מרצ היא מפלגה חשובה, מפלגה אחות, אין שום סיבה שמרצ לא תעבור את אחוז החסימה, יש לה מקום בפוליטיקה הישראלית. מפלגת העבודה ומרצ היו תמיד זו לצד זו ויש חשיבות לקיומן של שתי המפלגות. אני קוראת לציבור להצביע לשתי המפלגות האמיתיות, השורשיות, שיש להן ערכים שמדינת ישראל זקוקה להם יותר מאי פעם".

 

 

 

 

לשאלת הכותב המנחה עמיר קורץ מ"כלכליסט", אם העבודה ומרצ לא דומות מדי ואם היא לא מצטערת שהמפלגות לא התאחדו, אמרה מיכאלי: "מרצ תמיד היתה מפלגת שמאל יותר מובהקת ומפלגת העבודה מרכז-שמאל - בית פתוח ורחב שמטפל בבעיות של הציבור באמת. איחוד לא היה על הפרק ובצדק, שהרי בשני הסבבים הראשונים ב-2019 כשהמפלגות רצו בנפרד העבודה קיבלה 6 מנדטים ומרצ קיבלה 4-5 מנדטים, וכשהן התאחדו בסבב ג' הן קיבלו ביחד רק 7 מנדטים. מי שרוצה מרכז-שמאל רציני ואמין עם ערכים ואידיאולוגיה ולא רשימות שבאות וחולפות, שאינן מפלגות, צריך להפסיק להיבהל ולהתרגש".

 

בתשובה לשאלה האם היא קוראת לבני גנץ לפרוש מהמרוץ לכנסת, אמרה מיכאלי כי "הדברים מדברים בעד עצמם. בני גנץ אומר היום את מה שהוא אמר לפני הבחירות השלישיות – שהוא לא יכנס לממשלת נתניהו, ואז הוא נכנס ואמר שזה בשביל למנוע בחירות רביעיות. מי ערב שהוא לא ייכנס גם עכשיו ויגיד שזה כדי למנוע בחירות חמישיות? מי שרוצה להחליף את נתניהו צריך להבין שההצבעה האסטרטגית ביותר היא למפלגת העבודה".

 

לדברי מיכאלי, "אני מחזירה את מפלגת העבודה לנקודה שבה יצחק רבין נרצח כשמשם הכל התחיל להתעוות באופן הרסני. ואנו חוזרים לדרך רבין של להיות מאוד ברורות לגבי בטחון ישראל ללא פשרות, אבל באמצעות הסכמים מדיניים שהם הכרחיים למדינה, סוציאל דמוקרטיה אמיתית עם הגוון הפמיניסטי שמתווסף לה ועם חתירה חד משמעית לשיויון".

 

ביחס לסערה סביב ההתבטאויות מהעבר ועמדותיה של מועמדת מספר 7 בעבודה, אבתיסאם מראענה, אמרה מיכאלי כי "בשונה משאר המתמודדים, כמו גנץ, לפיד, סער ובנט, אני לא עשיתי לי רשימה לנוחותי, אלא קיימתי פריימריז. אנשים מדברים על דמוקרטיה אבל לא מוכנים להתמודד איתה. אבתיסאם נבחרה בקולות חברי וחברות מפלגת העבודה, היא באה לבנות ביחד עתיד משותף ואם לא נחבר מחדש את החברה הערבית, כמו גם את החברה החרדית, לתוך החברה שלנו - אין למדינת ישראל תקומה. אי אפשר להתנהל פה עם מה שנתניהו יצר, שאלה ממש אוטונומיות נפרדות, משהו שהוא מסוכן והרסני מאוד. צריך לחבר חזרה ולבנות ביחד ולחזור לחזון הציוני המקורי. היא באה מבחירה למפלגה ציונית להיות שותפה באג'נדה שלה ואני לא רואה בעיה עם זה, להפך. אני רוצה יותר אנשים שמצטרפים למרכז שמאל".

 

מיכאלי נשאלה אם היא לא מצטערת שלא ניצלה את השריונים שהיו לה לשני מקומות בעשירייה הראשונה של המפלגה, למשל לחולדאי או לשלח, ואמרה: "ישבתי עם כולם וקיימתי מגעים, ועשיתי את מה שהיה הכי נכון למפלגת העבודה וליכולת שלנו לבנות מחדש את גוש המרכז שמאל שבאמת התרסק באופן שהפך את מדינת ישראל למדינה שיש בה מפלגת שלטון אחת. זה דבר לא דמוקרטי בעליל".

 

מיכאלי גם פיזרה מעט מהעמימות עליה שמרה בתקופה האחרונה ביחס לשאלה על מי תמליץ מפלגת העבודה אצל הנשיא להרכבת הממשלה. עד עתה הסכימה מיכאלי להגיד רק כי יאיר לפיד הכי קרוב אליה בעמדות, אך אמרה כי זה עדיין מוקדם לדעת ותלוי בתוצאות הבחירות. כעת, אמרה מיכאלי: "יאיר לפיד הוא הקרוב ביותר לעמדותינו ולכן סביר להניח שהוא האדם שעליו אנחנו נמליץ, אין ממשלת שינוי בלי מפלגת העבודה, היא הכרחית לקיומו של הדבר הזה, ובשום אופן לא אנחנו נמנע קיומה של כזו קואליציה". ואם נתניהו יתקשר ויציע את כל העולם ומלואו, היא נשאלה. "לא בכדי הוא לא התקשר אליי עד היום מעולם", סיכמה מיכאלי.  

x