שיחת ועידה

שלומי פוגל: "אני מזהה פוטנציאל גדול לאנשי עסקים ישראלים שיגיעו לדובאי"

יו"ר תעשיות מספנות ישראל ויו"ר קבוצה אמפא, אמר בכנס הזדמנויות במפרץ של כלכליסט כי "המסלול הראשון הוא קודם כל מסחר, אחר כך יבואו ההשקעות ואחריהן הקמת מפעלים". פוגל ממליץ לאנשי העסקים הישראלים: "תהיו ישרים, תדאו להתנהג כראוי. זה שונה, זה לא ישראל"

שירות כלכליסט 15:1126.08.20
 

"אני מזהה פוטנציאל גדול לאנשי עסקים ישראליים שיגיעו לדובאי לרכוש סחורות של המפעלים, גם בגלל שזה אזור סחר חופשיולא משלמים שם מס הכנסה, מע"מ ומס חברות", כך אמר שלומי פוגל, יו"ר תעשיות מספנות ישראל ויו"ר קבוצה אמפא, בשיחה עם כתב כלכליסט צבי זרחיה בכנס הזדמנויות במפרץ של כלכליסט.

 

"מאותה סיבה רוב המשרדים הגדולים של החברות הגדולות למזרח התיכון יושבים בדובאי. הרבה סחורות מגיעות לשם. דובאי ואבו דאבי מהוות גשר ומרכז לוגיסטי למזרח אפריקה, לאיראן ולכל המדינות שמסביב לאזור כמו פקיסטן ואפגניסטן", אמר פוגל.

 

לדבריו, "אנו רואים את הסחר של החבר'ה שעובדים במפרץ הפרסי ואנו הישראלים יכולים למכור שם סחורות עם פוטנציאל די יפה. כמובן שזה יקח זמן עד שהקשרים יתהדקו ושנדע שהכסף גם יגי,. אבל אנו בדרך הנכונה ואני מאמין שזה יצליח מאוד".

 

עוד אמר פוגל כי "המטרה שלנו לראות איך כולנו נהנה מהתהליך הזה, שיביא אותנו וגם את הפלסטינים לשולחן המו"מ כי הם מבינים שהכלכלה היא הכוח המניע של הכל. אם אנו יכולים לעזור למשל ביצוא של תותים מעזה או להביא סחורות חקלאיות מהגדה ומישראל ולערבב את הכל ביחד, ולשלוח את הסחורות ביחד, או גם עם ירדן, אין שום סיבה שלא נפתח שוק חדש שישרת את כל מדינות המפרץ".

 

לגבי יבוא מהאמירויות אמר פוגל כי "המחירים הרבה יותר זולים מאשר בישראל בגלל אזור סחר חופשי ועלות נמוכה של העבודה. אין שום ספק שניתן יהיה לרכוש חומרי גלם יותר בזו. זה יהיה פוטנציאל לתעשייה הישראלית. ברגע שהיא תגלה שיש לה יכולת לעשות עסקים באזור היא תקים מפעלים. זה לא יקח הרבה זמן כי מדובר בסוחרים והם יזהו את העסקים הטובים בין ישראלים למקומיים ויקימו מפעלים.

 

 

שלומי פוגל שלומי פוגל צילום: רויטרס

 

"תחום נוסף שיתפוס תאוצה הוא ההייטק. ברור שהם מחפשים טוכנולוגיה. אני יודע שהרבה מאוד מהם מחפשים טכנולוגיות וגם היום הם משקיעים דרך גופים אחרים בטכנולוגיות ישראליות. יש להם יכולת להשקיע ישירות והם ישקיעו בתוך החברות והדבר פותח לנו פוטנציאל גדול לחברות ההייטק שלנו. זן רק שאלה של זמן עד שזה יקרה. צריך לשים לב שתהליכים יהיו פשוטים וזריזים על מנת שאנשים יוכלו להשקיע בצורה בטוחה ולחזור הביתה בשלום.

 

"אשר להשקעות בבורסה - חיבור בין משקיעים משם עם הבורסה הישראלית ייתן את משקל הכובד למשקיעים", אמר פוגל.

 

פוגל ממליץ לאנשי העסקים הישראלים: "תהיו ישרים, תדאו להתנהג כראוי. זה שונה, זה לא ישראל. בואו נכבד את האנשים והחוקים שבמקום. אם הישראלים יידעו לעבוד בתבונה, ויש לנו יזמים הכי טובים בעולם, הם ימצאו גשר נוח לעסקים. הם לא פרייראים".

 

פוגל הודיע שבכוונתו להקים קו אוניות מנמל אילת לנמל ג'בל עלי שיעבור דרך 2 נמלים נוספים. הכוונה היא להביא מוצרים משם לפה ולעשות יצוא חקלאי משותף לישראל והפלסטינים מהגדה ומעזה עם דובאי ולכל מדינות המפרץ. "ככה אנו בונים את העסקים על המסחר שהוא הדבר הראשון, אחר כך יבואו ההשקעות ואחר כך הקמת מפעלים", סיכם פוגל.

 

x