שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי

ועידת הכלכלה והתעשייה

עידו נחושתן: "אם השוק לא ייפתח לייצוא השנה, אני חושש מאוד לעתיד תעשיית הקנאביס"

כך אמר אלוף במיל' ויו"ר קאנשור בוועידת הכלכלה והתעשייה של כלכליסט בשיתוף בזן; לדבריו, "כמה שהשוק גדל, הוא לא מספיק". ד"ר אורנה דריזין, מייסדת ויו"ר חברת התרופות נקסטייג’: "קנאביס הוא בית מרקחת שלם. קוקטייל של 3-4 מולקולות יכול לרפא תאים סרטניים"

בילי פרנקל 12:0005.02.20

 


 

"אם השוק לא ייפתח לייצוא השנה, אני חושש מאוד לעתיד תעשיית הקנאביס המקומית, כי כמה שהשוק גדל, הוא לא מספיק".

 

 

כך הזהיר היום אלוף (במיל') עידו נחושתן, יו"ר קאנשור, חברה לייצור תרופות קנאביס רפואי, בוועידת הכלכלה והתעשייה של כלכליסט בשיתוף בזן, המתקיימת היום (ד') בגני התערוכה בתל אביב.

עידו נחושתן יו"ר קאנשור עידו נחושתן יו"ר קאנשור צילום: יריב כץ

 

נחושתן אמר את הדברים במושב בשם "מחקלאות לתעשייה בתוך עשור", בהשתתפות ד"ר אורנה דריזין, מייסדת ויו"ר חברת התרופות נקסטייג’, ובהנחיית כתב כלכליסט, עמיר קורץ.

 

מה נקודת המעבר שבה השוק עבר מחקלאות לתעשייה ובאיזה אופן החברות של כל מכם תרמה לכך?

דריזין: "קנאביס, כפי שכתוב בכל מסמך של משרד הבריאות, איננו תרופה, ואני מוסיפה - קנאביס הוא בית מרקחת שלם של תרופות. יש בו מאות מולקולות פעילות שיכולות לעבור אינטרקציה בכל מיני אזורים בגופינו ולהשפיע, ולכן רק מתבקש לעשות מזה תרופות. אנחנו מעדיפים לא לבלוע בית מרקחת שלם אלא לקחת את החומרים הפעילים באינדיקציה מסוימת למחלה מסוימת, ולעשות מהם תרופות. כחברה ביו טכנולוגית, שעד היום עסקה בפיתוח של שלמעלה מ-80 תכשירים, למדנו את הנושא והחלטנו שיש פה פוטנציאל עצום להביא את הקנאביס למשתמשים כתרופה במינון נכון לאיבר נכון".

 

נחושתן: "העשור האחרון הוא עשור של קנאביס. לפני 10 שנים היה סם והיום זו תעשייה עצומה. התחזית לעוד 4 שנים בשוק העולמי מדברת על 60 מיליארד דולר , ועוד ועוד מדינות מתפתחות ברמת הרגולציה. יש 40 מדינות שמתירות תרופות מבוססות קנאביס וישראל המתקדמת מכולם בנושא רגולציה והנגשת קנאביס למטופלים. יש היום 64 אלף בעלי רישיון לטיפול בקנאביס, האחוז הגבוה בעולם, התעשייה בארץ פתחה את צווארי הבקבוק של הנגשת קנאביס, רופאים, בתי מרקחת, מגדלים.

 

"אנחנו בשלב קריטי של טרנספורמציה של העולם הזה, מחקלאות לתעשייה, או מעולם בלי סטנדרטים לעולם עם סטנדרטים כפי שנקבעו על ידי הממשלה, וזה אומר קודם כל תקנים. מה שמייצרים צריך להיות בסטנדרט מסוים, אם כתוב אחוז מסוים של THC, שזה מה שיהיה בצמח, שיהיה נקי, בלי חומרי הדברה ויתאים למטופלים. תעשייה זה מיקום, טכנולוגיה, שיטות מקדמות וסטנדרטים.

 

ד"ר אורנה דריזין מייסדת ויו"ר חברת נקסטייג’ ד"ר אורנה דריזין מייסדת ויו"ר חברת נקסטייג’ צילום: יריב כץ

 

"קאנשור ייחודה בלקחת את כל שרשרת הערך, מגידול ריבוי ייצור והפקת חומר למוצרים, מו"פ של מוצרים חדשים עתידיים. הדבר המיוחד, שהוא צד תעשייתי, זה שיטת הגידול שנקראת אינדור הירופוניק. זו טכנולוגיה מאוד מעניינת, חדר עם קיץ 6 עונות בשנה, אין אדמה, ניקיון מוחלט, וכמובן בתנאים יותר מדויקים, הצמח יכול להגיע לעקביות. לאחר מכן הגידול עובר למפעל הייצור, מייצרים שמנים ותפרחות ואלו המוצרים שמקובלים היום בעולם".

 

דריזין פירטה על הליך הייצור שלהם: "אנחנו מזקקים את הקניבידואידים ומוציאים בצורה נקייה את כל הגורמים. אנחנו מאמנים בעולם הרפואה בכך שלא עוסקים במולקולה אחת אלא בקוקטייל. עבודות הראו שקוקטייל של 3-4 מולקולות יכול לרפא תאים סרטניים. אנחנו מוציאים אותם אותם בהתבסס על מחקר ומביאים למינון הנכון".

 

כמה אנחנו רחוקים מדעית מהיום שבאמצעות אותה תרופה, שמבוססת על קנאביס, אפשר יהיה לטפל בחולי פרקינסון וסרטן?

דריזין: "יש היום שתי תרופות מאושרות, שהן תרופות לכל דבר ומאושרות לחלק קטן מחולי האפליפסיה ו-MS (טרשת נפוצה). וייקח זמן, חלק לפני ניסוי קליני וחלק רחוקים יותר וייקח זמן".

 

ישראל מעכבת את הנושא של היתר ייצוא של הקנביס. יש הערכות שיקרה בסוף השנה, אני מעריך שזה שאין ממשלה לא תורם לכך. כמה אתם נפגעים מזה? האם החברות הישראליות לא פספסו את חלון ההזדמנויות?

נחושתן: "השוק בארץ מחכה לחומר באיכות נכונה, בסטדנרטים שנקבעו, ולוקח זמן לגדל את זה. בהמשך נפתח מוצרים שמשלבים את החומרים. אנחנו מייצרים תכשור רפואי ואין סיבה שלא נראה צורות מתן נכונות. היום זה בעיקר עישון, אין סיבה שלא נראה משאפים משחות וכולי. אלו מוצרים בקנה ויש מוצרים בשלב פיתוח תרופה. בישראל, להערכתי, ב-2020 נייצב את השוק. יש הרבה מגדלים ושחקנים חדשים, זו עבודה קשה. אבל יש אלפי תעשיות בארץ ואף אחד לא חסומה לשוק העולמי. ישראל שוק קטן לכל תעשיה, ואין שום סיבה שתעשיית הקנאביס לא תוכל להתמודד בשוק העולמי.

 

התחרות תמשוך סטנדרטים למעלה ותביא מחירים יותר טובים. אם השוק לא ייפתח לייצוא השנה, אני חושש מאוד לעתיד תעשיית הקנאביס המקומית, כי כמה שהשוק גדל, הוא לא מספיק. לפני כמה שנים ישראל היתה חלוצה בהבנת הפוטנציאל, בהבנה של המטרה ופתיחה למשתמשים, ועושה טוב לאנשים. אבל העולם לא מחכה לנו. השוק בעולם עדין גדל. הוא מאוד תלוי רגולציה ויתכן שגדל בקצב יותר איטי ,אבל ככל שהזמן חולף והיצוא לא נפתח, לא נהיה שם".

 

היתה בועה, כולם נהרו, ובשנה האחרונה יש צניחה של 50-60 אחוזים ויותר. איך אתה רואה את זה?

נחושתן: "זה נכון וזה לא היה רק בישראל. גם בקנדה השווי ירד מאוד, אבל אחרי שההייפ יורד והעשן מתפזר מגיעות טבלאות האקסל. אני חושב שהשוק יותר בוגר ומחושב ורואה סימנים בעולם, שגופים פיננסים גדולים מאמינים בתעשייה. זה עוד לא קורה בארץ, המוסדיים לא בחברות הללו. אבל טבלאות האקסל, אם יהיה יצוא - הן מרשימות. יש לנו הסכמי יצאו עם גרמניה, רק מחכים. ההייפ מאחורינו".

x