הוועידה הכלכלית

שקד: "המתקפה על ערוץ 12 היא חלק מהקמפיין של ראש הממשלה"

יו"ר ימינה בוועידה הכלכלית הלאומית: "בקמפיין בחירות מחפשים אויבים ומחדדים מסרים. לא צריך להיכנס להיסטריה מביטויים כאלה ואחרים. אני מנהלת את הקמפיין שלי בצורה אחרת"; לדבריה, "פרץ וסמוטריץ' רחוקים מלהיות הומופובים"

נורית קדוש 11:2002.09.19


 

"ישראל היא חלק ממועדון אקסקלוסיבי של 21 מדינות שנוסדו דמוקרטיות. יש לנו מערכת משפט חזקה ותקשורת חופשית, כך שכל הזעקות מוגזמות. ראש הממשלה מנהל קמפיין. המתקפה על ערוץ 12 היא חלק מקמפיין" - כך אמרה היום איילת שקד, יו"ר ימינה, בשיחה עם עורכת כלכליסט גלית חמי במסגרת הוועידה הכלכלית הלאומית.

 

חמי: קמפיין זה מילה עדינה. מדובר בהסתה ולא רק מול תקשורת.

"הציבור יכריע בקלפי אם יש לנו בעיה או לא. בקמפיין בחירות מחפשים אויבים, מחדדים מסרים וישראל היא אחת הדמוקרטיות החזקות בעולם ולא צריך להכנס להיסטריה מביטויים כאלה ואחרים. אני מנהלת את הקמפיין שלי בצורה אחרת".

 

אז את לא שותפה לתאוריית הקונספירציה של ראש הממשלה, שרשויות החוק חברו לקונספרציה להפיל אותו?

"הציבור יכריע ביום הבחירות את מי הוא מעדיף".

 

את ונפתלי בנט הודעתם שתתמכו בהענקת חסינות לנתניהו.

"זה לא מה שהצהרנו. אני מאחלת לראש הממשלה שתיקיו ייסגרו. אם היועץ המשפטי לממשלה יחליט להגיש כתב אישום ורה"מ יבקש חסינות נשקול את כל השיקולים כולל שיקול היציבות ונכריע".

 

נראה שאתם מוכנים לזחול על ארבע אם צריך רק שראש הממשלה לא יירט אתכם לפני הבחירות כפי שעשה בעבר.

"יש לנו מטרה להיות מפלגה גדולה ומשמעותית, כי אם לא - רה"מ יקים ממשלה עם השמאל. אנחנו רואים בימים האחרונים שהליכוד מתקיפים את יאיר לפיד ולא את בני גנץ. אנחנו רוצים להיות גדולים, כדי שנוכל למשוך את הממשלה ימינה. נכון ששבועיים לפני הסוף, אנחנו רואים מנדטים שעוברים מאצלנו לליכוד, כי יש פאניקה מלאכותית שהליכוד חייבת להיות מפלגה גדולה. בבחירות האחרונות ראינו שזה לא נכון. הליכוד היתה המפלגה הגדולה ולא הצליחה להקים ממשלה, כי לא היה לנו גוש ימין. אני חושבת שזה אפשרי שיהיו לימין 61 מנדטים ועושה מה שצריך שימינה תהיה גדולה".

 

בשונה מכם, ליברמן בחר אסטרטגיה הפוכה.

"אני לא מתפשרת על הערכים שלי. ליברמן הוא לא חלק מגוש הימין. הוא בחר לעבור לגוש השני והקמפיין שלו רווי הסתה לציבור החרדי. הגישה שלי הפוכה, עבדתי בעבר בשותפות עם חרדים ויש לנו מטרה לשלב אותם בשוק העבודה ובחברה הישראלית. בנט הכניס לימודי ליבה ואנחנו רואים שהרבה חרדים עובדים במגזר הציבורי".

 

את אישה חילונית בראש מפלגה דתית ואין ייצוג לחברה החילונית בערכים שלכם. מה עמדתך ביחס לנושאים שהם החיים עצמם, כמו תחבורה ציבורית בשבת, נישואים אזרחיים, נישואי להט"בים, אורך מכנסים לילדות בבתי ספר והפרדה בארועים ציבורים מה עמדתך?

"לא אתייחס לכל נקודה. ימינה היא מפלגה המורכבת משלוש מפלגות, הבית היהודי, תקומה והימין החדש. אנחנו ידעים לחיות יחד להסתכל על המאחד ולא על המפריד. אנחנו מסכימים על 80% ולא מסכימים על 20% ולא תמיד צריך לחדד את ההבדלים. בנושא ההפרדה, מי שחילוני וליברלי צריך להסכים שגם לחרדים מגיע לצרוך מופעי תרבות ואם בעפולה יש הופעה אחת בהפרדה מתוך מאות, גם להם מגיע".

 

מה לגבי נישואי להט"בים כשבראש המפלגה יש הומופובים.

"הרב רפי פרץ מתנגד נחרצות לטיפולי המרה אבל עשו כותרת גדולה מהנפילה שלו בראיון לדנה וייס ולא מההבהרה שהוציא שהוא מתנגד. פרץ ובצלאל סמוטריץ רחוקים מהכינוי הזה".

 

אם מדברים על ערכים ומוסר, פרשת נווה הותירה כתם בעקבות הקשר האישי ביניכם. יש משהו שאת מתחרטת על התנהלותך בכל השתלשלות הארועים?

"כשלשכת עורכי הדין היתה בשותפות בועדת למינוי שופטים, אני לא זוכרת שכשיורי רון נחשד בשוחד, זה השפיע".

 

איילת שקד איילת שקד צילום: עמית שעל

 

היו בינכם יחסי חברות.

"לא בחרתי את נוה להיות ראש לשכת עורכי הדין, הוא היה רוב הזמן לא חבר בועדה. עבדתי עם מי שנבחר בצורה טובה והייתי עושה זאת שוב".

 

אם ב-18.9 יש שווין בין הגושים והנשיא קוראי לשני ראשי הגושים הגדולים להקים ממשלת אחדות. האם נראה אותך יושבת באופוזיציה?

"אולי כיו"ר האופוזיציה".

 

או בכירה בחברת קנאביס רפואי?

לאחר הבחירות האחרונות, הוצעו לי מספר תפקידי בחברות קנאביס רפואי. זה תחום אדיר למדינה שיכול לפתח את החקלאות והתעשיה. המצב של החולים שצריכים קנאביס רפואי עגום וקשה וצריך להפוך אותו לתרופת מרשם ללא הבירוקרטיה והסבל שצריך היום לעבור. משה פייגלין שם כתנאי לשנות את הרפורמה שלא עבדה כדי שכל חולה יוכל לקבל כתרופת מרשם".

 

כיו"ר אופוזיציה או כבכירה בחברה לקנאביס רפואי?

"אני חושבת שאם ראש הממשלה יפנה את האנרגיות שלו להקטין את כחול לבן ולהבהיר לציבור לא להצביע למפלגות שאין סיכוי שיעברו את אחוז החסימה, יש סיכוי לגוש ימין שיקים ממשלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x