גג עמוד ועידת התעשייה של ישראל

ועידת התעשייה

קובי הבר: "משקל הבנקים באשראי לעסקים גדולים יורד"

לאחר עשור בבנק לאומי, עובר הבר לתפקיד מנכ"ל ביטוח ישיר - ומספר בוועידת התעשייה של "כלכליסט" על אתגרי המערכת הפיננסית בישראל, על העימות ביין נשיא לשכת עורכי הדין למפקחת על הביטוח ועל הגבלת שכר הבנקאים

תומר הדר 10:4930.04.18

 

 

"אחרי עשור בלאומי ושתי קדנציות בבנק בשני תפקידים, עלי להסתכל ישירות על האתגר הבא" אמר קובי הבר, ראש החטיבה העסקית מסחרית בבנק לאומי. דבריו נאמרו במסגרת וועידת התעשייה הישראלית של "כלכליסט" בשיתוף בנק לאומי ובזן, במהלך שיחה עם גולן פרידנפלד, סגן עורכת "כלכליסט". לדברי הבר, שהודיע לאחרונה על עזיבת בנק לאומי לתפקיד מנכ"ל ביטוח ישיר: "לא קל לי לעזוב ארגון איכותי, אך אלה החיים".

 

 

בנושא הגבלת השכר במערכת הבנקאית והפיננסית ציין הבר: "אני סבור שהחוק מעצם היותו חוק מגזרי מייצר עיוות. כל מה שמייחד או מפריד מגזר אחד - הפיננסים - ייצר עיוות. אני סבור שהעיוות ישפיע בטווח הרחוק. כיום צעירים מסיימים אוניברסיטה, צעירים שבים לארץ לאחר לימודים בחו"ל – והצעירים האלה יעדיפו טכנולוגיה, או פיננסים בלתי מפוקחים. בל נשכח שהמגזר הפיננסי הוא עסקי, הוא למטרת רווח. הוא חשוב לצמיחת המשק. ולכן חובה עלינו לוודא שיגיעו למגזר אנשים איכותיים לקדנצית ארוכות. לכן איני מודד את השפעת החוק בשנה או שנתיים אלא בהשקפה ארוכת טווח, שם תהיה בעיה לאורך זמן".

 

קובי הבר קובי הבר צילום: צביקה טישלר

 

 

"איני יודע מי יהיה המחליף שלי בבנק, אך אני משוכנע שיהיה מדובר במישהו איכותי וראוי", הוסיף הבר. כשנשאל לגבי הצפי לסינרגיה בין ענפי הבנקאות והביטוח, לאור מינויו למנכ"ל ביטוח ישיר, השיב שמוקדם מכדי לקבוע.

 

"קודם כל תרבות דיבור"

 

בשבוע שעבר תקף נשיא לשכת עורכי הדין את דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח. "ראשית, לרגולטורים יש תפקיד מכריע בכל משק ובמיוחד במשק שלנו בישראל", אמר על כך הבר. "מעבר לכך, מדובר בתפקיד שהוא לטעמי לא פחות משליחות, זה תפקיד קשה, מורכב וכפוי טובה. זה בסדר גמור שיש פערי תפיסות. אך חייב להישמר שיח עינייני, שיח הנעשה מתוך כבוד הדדי, מתוך אמון. זהו המתח לא רק לכלכלה בריאה אלא גם לחברה בריאה. אנו חייבים שיח המדגיש כבוד. לכולנו יש תפקיד ועלינו לעשותו היטב".

 

 

דורית סלינגר דורית סלינגר צילום: אוראל כהן

 

 

הבר עצמו צפוי להישאר בתפקידו למשך תקופה שטרם הוגדרה. בנושא האשראי העסקי מדגיש הבר: "ראשית יש להבין שתמונת האשראי העסקי במשק בישראל השתנתה. הבנקים ממנים עד 48% מהאשראי העסקי במשק. אנו מסתכלים פנימה ורואים שבגלל הפיזור, עסקים קטנים כן ממומנים על ידי הבנקים ובעסקים הגדולים משקל הבנקים קטן. עם זאת, נכון שבשנים האחרונות ראינו ירידה במימון אשראי לחברות ממונפות. אפילו ירידה משמעותית. מנגד יש בבנק עליה משמעותית באשראי לעסקים בינוניים וגדולים, זהו תהליך בריא ומשביע רצון, הוא נותן יותר למשק ואנו, כבנק, בודקים כל עסקה. אנו ירדנו ביותר מ-70% באשראי הממונף שלנו והדבר תואם את ציפיית הרגולטורים. ובהחלט הגדלנו את האשראי לעסקים קטנים", הדגיש.

 

"יש לי זכות לא לעסוק באשראי לטייקונים, לא נדרשתי לנושא", סיפר הבר. "אני סבור שמה שחשוב לבנקים זה לשקול בעת העמדת אשראי וניהול אשראי, כתהליך של חתמי אשראי ומלווי לקוח. כיום עלינו לשקול את כל השיקולים שהם לטובת הבנק. בנק הוא גוף עסקי ועלינו לוודא שהכסף ישוב הביתה. אנו חייבים להסתכל על השיקולים של הבנק שלנו כאחד שקיים יותר מ-115 שנה וגם רוצה להיות כאן בעתיד. התמונה רחבה יותר ואנו שוקלים בכל מצב את כל השיקולים שיאפשרו לנו להחזיר את הכסף הביתה. עם זאת, כמובן שלא לעולם חוסן. השינוי המשמעותי חל בחיתום אשראי, ניהול אשראי וכמובן שגם יש שינויי חקיקה בנושא חוק חדלות פירעון".

 

"יש האטה במכירות דירות"

 

כשנדרש לנושא הדיור והקבלנים שממומנים בידי הבנק, טען הבר שההישג הכי גדול של שר האוצר בתחום הוא שינוי השיח: "עד כה דיברו על עליות מחירים, כעת לפתע שואלים כמה המחירים ירדו. ובכלכלה לציפיות יש משקל חשוב. אנו מממנים הרבה פרויקטים בתחום הנדלן ואנו רואים פחות עליות מחירים, אנו לא רואים את העליות שראינו פעם כשפרויקטים הוקמו".

 

 

 

"אנו רואים בחודשים האחרונים האטה במכירות, אך בנושא ירידות מחירים איני איש בשורה: אזור גאוגרפי קובע, סטטוס יוקרתי של פרויקט קובע, אך המסר החשוב ביותר הוא שהמשימה היא הגדלה של היצע הפרויקטים, יותר מכרזי קרקע שיצאו לשוק. אם העסקאות על הקרקע יהיו במחירים יותר נמוכים, מטרות שר האוצר יושגו. אנו כבנק נשמח לסייע היכן שאפשר, איננו חוששים מכך. בזכות חלק גדול מן המהלכים אנו רואים עליה משמעותית בבקשות לפרויקטים עירוניים, פינוי בינוי, תמא 38 - 2, ואנו מקווים שיצליחו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x