$
פרויקטים

המציאות הרבודה כובשת את הפארקים העירוניים

טכנולוגיית המציאות הרבודה מחזירה את התושבים לפארקים העירוניים ומספקת חוויה משפחתית וחינוכית

בשיתוף MIC מרכז החדשנות לערים חכמות של השלטון המקומי 10:5808.03.20

החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי מצאה דרך חדשנית לרענן את הפארקים וגני המשחקים ברשויות המקומיות ברחבי הארץ, לשמור על האטרקטיביות שלהם ולהפוך אותם למתחמים דיגטלים, דינמיים הלובשים ופושטים צורה בהתאם לרוח האירועים ,עונות השנה ולוח החגים (ראש השנה, פסח, או לחילופין יום העצמאות ויום המשפחה).  

 

 

טכנולוגיה חדשה, המקודמת על ידי MIC מרכז החדשנות של השלטון המקומי, מאפשרת ל"הלביש" כל פארק/גן משחקים או אזור אחר בעיר במציאות רבודה ההופכת אותו למגרש משחקים ענק, המשלב טבע וסביבה יחד עם טכנולוגיה.

 

 

יובל בודניצקי. "הנגשת ערכים תוך שימוש באפליקציה עירונית דיגיטלית" יובל בודניצקי. "הנגשת ערכים תוך שימוש באפליקציה עירונית דיגיטלית" צילום: wedo4u

לדברי יובל בודניצקי ,סמנכ"ל במשכ"ל, טכנולוגיית המציאות הרבודה מאפשרת להנגיש לתושבים ברשויות המקומיות ערכים של היסטוריה מקומית, שמירת טבע וכד', תוך שימוש באפליקציה אורבנית דיגיטלית על גבי פלטפורמת הפארקים והמתחמים העירוניים הקיימים.

 

יריב אראל, מנכ"ל חברת הסטארטאפ Totem Time, המפתחת את משחקי המציאות הרבודה, מסביר כי: "הרעיון של פארק דיגיטלי מאפשר להרחיב את טווח הגילאים של אלו שנהנים מהפארק ומייצר עניין גם עבור בני נוער מדור ה-Z.

 

 

 

 

 • פארק דיגיטלי, צילום: באדיבות טוטם טיים
  פארק דיגיטלי
  |
  צילום: באדיבות טוטם טיים
 • אפליקציית טוטם טיים, קרדיט: באדיבות טוטם טיים
  אפליקציית טוטם טיים
  |
  קרדיט: באדיבות טוטם טיים
 • פארק דיגיטלי, קרדיט: באדיבות טוטם טיים
  פארק דיגיטלי
  |
  קרדיט: באדיבות טוטם טיים
 • אפליקציית טוטם טיים, קרדיט: באדיבות טוטם טיים
  אפליקציית טוטם טיים
  |
  קרדיט: באדיבות טוטם טיים

 

כל פארק דיגיטלי מציע חוויה אחת או מספר חוויות הכוללות ניווט, פתרון חידות וביצוע משימות כיפיות. הפארק הדיגיטלי מציע למידה בצורה לא פורמלית, כשכל חוויה משתמשת במציאות רבודה. השימוש בחידות, רמזים, משימות ויכולות רבות נוספות הכלולות בפיתרון, מאפשר לרשויות המקומיות להחזיר לפארקים והשטחים הציבוריים את הכבוד והעניין המגיע להם".

 

פארק דינמי מותאם אירוע

 

יובל, מהי ההשקעה הנדרשת מצד הרשויות ביישום הפארק הדיגיטלי ?

"זו נקודה מעניינת, מרבית הרשויות כבר השקיעו בבניית ותחזוקת הפארקים העירוניים מיליוני שקלים, אך היכולת להתאים אותם לאירוע מסוים כמו - חג, יום המשפחה וכד', דורשת השקעה כספית גבוהה נוספת, שברוב המקרים אינה אפשרית.

 

טכנולוגיית המציאות הרבודה ומשחקי הפארק הדיגיטלי מאפשרים ל"הלביש" את הפארק בכל תלבושת ולהפוך אותו למגרש משחקים הכולל חוויות מרתקות של למידה, תחרויות, משחקים ועוד. כל זאת, בעלות כספית שנתית זניחה לרשות המקומית. הכנסת הרובד הדיגיטלי מאפשרת דינמיות ותחלופה תדירה של נושאים תוך יצירת עניין ואטרקציה נוספים במרחב הציבורי , הכל תוך שימוש באפליקציה יחודית וחינמית למשתמש ".

 

 

 

אלו דוגמאות יש לשימוש בפארק הדיגיטלי?

"יום המשפחה שצוין לאחרונה בכל רחבי הארץ מהווה דוגמא ליישום רעיון הפארק הדיגיטלי. יום זה סיכם שבועות ארוכים של היערכות בלמעלה מ-30 רשויות שהכינו את המהפכה בפארקים הנמצאים בשטחם. בכל פארק נבנה מסלול ייחודי בו שיחקו הילדים במציאות רבודה באמצעות אפליקציה ייעודית במכשיר הסלולארי.

 

מהדיווחים שקיבלנו מהשטח עלה כי הילדים שהשתתפו סיפרו על חוויה חינוכית של שמירה על איכות הסביבה, הודות לעובדה שהפעילות לא כללה שימוש בנייר או חומרים שאינם מתכלים. בין הרשויות שהשתתפו בפעילות: גבעת שמואל, חיפה, גני תקווה, כפר סבא, ירוחם, מטולה, נהריה, עכו, נתניה, צפת, קצרין, קריית ביאליק, ראשון לציון ועוד רבות נוספות".

 

הופכים את הפארק לחדר בריחה

 

יריב אראל. "ניתן להפוך כל מתחם לכל מה שאנחנו מעלים בדמיון" יריב אראל. "ניתן להפוך כל מתחם לכל מה שאנחנו מעלים בדמיון" קרדיט: ירדן פלג

יריב, אלו משחקי מציאות רבודה צפויים לנו בהמשך ?

"אנו כבר שוקדים על יצירת משחקים מורכבים יותר בפארקים ולמעשה עומדים להפוך את מרחב הפארק לחדר בריחה ענק הכולל אינספור חוויות, שמעבר להנאה והעניין, יספקו לתושבים גם ידע ונתונים על היסטוריית העיר, אישים מרכזיים, ערכי חג, שמירת טבע וכד'. כפי הנראה, כבר בפסח הנוכחי נוכל לחוות את היכולות החדשות הללו ולהחזיר את התושבים אל המרחבים העירוניים".

 

כפי שזה נראה כרגע, בהלת הקורונה משאירה יותר ויותר אנשים דווקא בבתים, האם יש לכם מענה גם למצב זה?

"בהחלט. היופי בטכנולוגיית המציאות הרבודה הנו שניתן להפוך כל מתחם קטן או גדול, סגור או פתוח לכל מה שאנו מעלים בדמיון. אי לכך, אנו מפתחים גם חוויות מיוחדות לפעילות בבית, עם היכולת לייצר חוויית משחק ריאליסיטית של שהייה בפארק, בעוד אנו נמצאים בבית".

 

MIC מרכז החדשנות של השלטון המקומי, מרכז ומתכלל את כל הטכנולוגיות הכי חדשניות בישראל בתחום העיר החכמה. המרכז הוקם עבור הרשויות המקומיות, במטרה לסייע להן להתחבר לפיתוחים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר והוא מהווה מרכז ידע מוביל לחדשנות מוניציפאלית בישראל ומעבר לה.

 

לכתבות נוספות בערוץ Smart city >>

 

x